Ankieta: Co s
[Wyniki ankiety]
 
 





A View to a Kill - odgadywanie kadrów filmowych
#1
[shadow=cyan]KONKURS ZAKOŃCZONY – klasyfikacja po 76 kolejkach:[/shadow]

Solo ...... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII – 103
Mefisto ................... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII – 53
Crov ....................... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII – 34
Donia Agata ........... IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII – 24
Tyler Durden .......... IIIIIIIIIII – 11
simek ..................... IIIIIIIII – 9
massif .................... IIIIIIIII – 9
D'mooN .................. IIIIIII – 7
Sancho ................... IIIIIII – 7
Snuffer ................... IIIIII – 6
Huntersky .............. IIIIII – 6
Tedeward .............. IIIII – 5
Karol ...................... IIII – 4
Bartholomew ......... IIII – 4
Mierzwiak .............. IIII – 4
Negrin ................... IIII – 4
Random Default .... IIII – 4

ARCHIWUM

Pozostali gracze (osoby, które choć raz podały numer kratki lub odpowiedź): wujo444, Battonsson, Dr_Bakier, Corn, Mush Room, Gamart, Glut, Eorath, AdiPio, Phil, jarod, wiking, Ciuniek.

=====================================


Obywatele!
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom niektórych forumowiczów (oczekiwaniom wobec działu z zagadkami, a nie wobec mnie), proponuję konkurs. Z początku nie byłem pewien, czy tego rodzaju gra ma szansę przyjąć się na forum, jakim jest KMF-owe (które słynie raczej z innych wartości niż te "zabawowe"), dlatego zapytałem D'mooNa, czy taki konkurs ma tutaj w ogóle rację bytu. Ponieważ D' odniósł się do pomysłu dość przychylnie i dał zielone światło (a mógł nie dać! :razz: ), postanowiłem rozpocząć konkurs A View to a Kill (w skrócie: Avtak).

Niektóre osoby znają już tę zabawę i brały w niej udział. Quiz inspirowany jest tym, który wymyślił 3,5 roku temu znany zapewne co poniektórym Solo (niegdyś także członek KMF-u) i uaktywnił właśnie pod nazwą A View to a Kill. Solo prowadził go głównie na forum Ofilmie, a w sumie odbyły się cztery edycje gry (ostatnia na MovieForum nie została dokończona), które zagwarantowały jej uczestnikom znakomitą rozrywkę. Rzecz polega na odgadywaniu kadrów filmowych po stopniowym odsłanianiu kratek, według ściśle określonych zasad. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy zdobędzie 100 punktów. Poniżej przedstawiam miniaturki planszy z odsłoniętymi kilkoma kratkami i już całkowicie odkrytej.

[Obrazek: plansza1.jpg] [Obrazek: plansza2.jpg]

Na dokładne przedstawienie zasad gry jeszcze przyjdzie czas, na razie poruszę tylko kilka kwestii ogólnych. Jak wspomniałem, nie wiem, czy ktokolwiek będzie zainteresowany udziałem w grze, ale trudno, zaczniemy i się zobaczy. Sam tego konkursu nigdy nie prowadziłem, a jest to, jak już zdążyłem się zorientować, sporych rozmiarów przedsięwzięcie logistyczne. Planuję najpierw przeprowadzić jedną rundę testową, aby zorientować się, jak szybko i jak bardzo uda mi się zapanować nad całością, jak sprawnie uda mi się to zrealizować, no i jaka w ogóle będzie frekwencja. Łatwo się domyślić, że tego rodzaju quiz musi polegać z mojej strony na jednoczesnym preparowaniu plansz, wrzucaniu ich na serwer, do tego dochodzi stałe monitorowanie waszych odpowiedzi i udzielanie moich na bieżąco. A jeszcze będę musiał uważać, żeby mi się piwo nie wylało na klawiaturę. :) Jednym słowem, prowadzącemu taki konkurs przydałyby się dwie dodatkowe ręce i jeszcze jedna para oczu, najlepiej z tyłu głowy.

Konkurs A View to a Kill, jakkolwiek cieszący się sporym powodzeniem i ogromną "grywalnością", był przedsięwzięciem bardzo czasochłonnym. Każda z jego edycji trwała minimum trzy miesiące, a trzecia, rekordowo długa, bo trwająca blisko pół roku, spowodowała załamanie psychiczne u ojca prowadzącego, czyli Solo, który w pewnym momencie zarządził kilkutygodniową przerwę dla nabrania oddechu i zregenerowania sił. :) Dlatego planuję nie rozgrywać jednej rundy dziennie (tak było w oryginalnej grze), lecz dwie, jedną po drugiej. Myślę, że to znacznie usprawni i przyspieszy grę. Sama gra odbywać się będzie wieczorami, o godzinie jeszcze do ustalenia, aczkolwiek mnie najbardziej odpowiadałaby 20:30 (można już teraz przyjąć, że ostatecznie ustalona pora i tak nie usatysfakcjonuje wszystkich).

Tak więc na razie to tyle z mojej strony, projekt konkursu przedstawiłem z grubsza. Mam nadzieję, że zechce w nim wziąć udział choć kilka osób. Dodam jeszcze, że Solo autentycznie cieszy się, że ktoś (czyli ja) wykorzystał jego pomysł.

Odpowiedz
#2
A oto szczegółowe zasady konkursu.

Celem gry jest odgadywanie kadrów filmowych. Kadry zasadniczo reprezentować będą cztery kategorie: film, aktor/aktorka, twórca (np. reżyser), postać filmowa. Nie przewiduję innych kategorii, choć kiedyś w Avtaku trafiały się takie sporadycznie, np. miejsce (Mordor) czy pojazd (jakieś latające barachło ze "Star Wars").
[Dopisano: A jednak pojawiła się dodatkowa kategoria – "nazwa wytwórni filmowej"].

I. Plansza składa się z 25 pól. [Dopisano: Obecnie są to 22 pola]. Gracz podaje numer kratki, która ma być odsłonięta. Kto pierwszy, ten lepszy, więc odkrywam kratkę według pierwszego numeru, który pojawi się na forum. Podawanie numeru kratki nie jest obowiązkowe, więc jeśli ktoś nie chce, nie musi tego robić. Jeśli jednak w ciągu 3 minut żaden z graczy nie poda numeru kratki do odsłonięcia, gra zostaje przerwana.

II. Po odsłonięciu kratki gracz ma 3 minuty na oddanie strzału, czyli udzielenie odpowiedzi (oczywiście nie musi, jeśli np. nie ma pojęcia, co jest na obrazku). Można udzielić tylko jednej odpowiedzi na kratkę. Jeśli ktoś zrobi to drugi raz, nie będzie ona zaliczona, choćby była poprawna. Za to inni gracze, którzy jeszcze nie strzelali, mogą wykorzystać tę odpowiedź jako "podaną na tacy".

III. Za poprawną odpowiedź po odsłonięciu pierwszej kratki gracz otrzymuje 5 punktów. Po dwóch kratkach są to 4 punkty, po trzech 3, po czterech 2, a po pięciu i więcej – 1 punkt.

IV. Jeśli pojawi się kilka poprawnych odpowiedzi, wygrywa oczywiście ten gracz, który był najszybszy. Zapewniam, że decydować będą ułamki sekund. Miejmy też nadzieję, że to forum podoła nagłemu natłokowi postów i potrafi je uporządkować w kolejności nadesłania. Bodaj tylko raz kiedyś zdarzyło się, że forum "zgłupiało" od dwóch odpowiedzi wysłanych dokładnie w tym samym momencie. Punkty wówczas przyznano obu graczom.

V. Należy podawać odpowiedź zgodną z kategorią. Jeśli ktoś się pomyli i napisze Harrison Ford, podczas gdy właściwą odpowiedzią jest "Ścigany" (a na obrazku jest właśnie Ford), nie może strzelać po raz drugi, tym razem już we właściwej kategorii. Chyba że chce "pomóc" innym graczom w zdobyciu punktów.

VI. Za każdym razem będę podawał kategorię zagadki oraz pewne dodatkowe informacje. Jeśli będzie to postać filmowa, napiszę w nawiasie "imię i nazwisko". Czasem jednak zezwolę na podanie tylko nazwiska, a innym razem w ogóle nie dodam tego typu informacji, wtedy gracze będą mieli wolną rękę. Oczywiście zrobię tak tylko wtedy, kiedy będę miał pewność, że odpowiedź nie będzie mogła pozostawiać wątpliwości. W kategorii "aktor/aktorka" i "twórca filmowy" zawsze należy podać imię i nazwisko (chyba że taka osoba znana jest pod pseudonimem, np. Cher). Imieniem lub nazwiskiem nie mogą być te nieużywane powszechnie na ekranie, ale popularne i rozpoznawalne poza nim, np. Liz Taylor (tylko Elizabeth Taylor). Także innych imion nie wolno samowolnie skracać bądź rozwijać (np. musi być Christopher McDonald, pomimo że sporadycznie występuje on na ekranie jako Chris).

VII. Tytuły filmów można podawać polskie lub oryginalne, jak komu wygodnie, nie są też wymagane duże litery. Drobne literówki nie będą przeszkodą w uznaniu odpowiedzi, o ile całkowicie nie uniemożliwią identyfikacji tytułu (bądź nazwiska – mowa tu o wszystkich kategoriach) lub nie będą stanowić jakiegoś bełkotu. Kiedyś zdobyłem punkty za odpowiedzi "Ucieczxka z Nowqewgo Jorski" i "Ful Metak HJackey", ale to były odosobnione przypadki (prowadzący grę wykazał się dużą dozą wyrozumiałości).

VIII. Powiedzmy, że darujemy sobie The, A i tym podobne na początku tytułów. Jednak nie należy pomijać ich całkowicie, bo może wyjść kuriozum, np. odpowiedzi "Name Rose" (zamiast "The Name of the Rose") nie uznam. W przypadku "Gwiezdnych wojen" i "Władcy pierścieni" można także pominąć te człony i podawać tylko tytuły poszczególnych części serii. Oprócz tego niedozwolone są także tzw. tytuły promocyjne w rodzaju skrótów MI:III, AVP czy ID4. Tylko pełne tytuły.

IX. W kategorii "tytuł filmu" będą pojawiać się tylko kadry z filmów, które miały już u nas swoją premierę – kinową, telewizyjną bądź DVD. Zdjęcia nie będą w żaden sposób preparowane, tzn. że np. kadr z filmu oryginalnie kolorowego nie będzie zamieniany na czarno-biały. Ponadto w tej kategorii dany film pojawiać się będzie w grze tylko raz. Ta reguła nie dotyczy pozostałych kategorii (może pojawić się kilka postaci z jednego filmu), w dodatku zdjęcia aktorów i postaci filmowych mogą pochodzić także ze zwiastunów filmów, które jeszcze się u nas nie pojawiły. Natomiast "aktor/aktorka" może być zdjęciem z filmu, np. do odgadnięcia będzie Christian Bale, choć na obrazku będzie on w kostiumie Batmana.

X. Całkowicie niedozwolone jest edytowanie już udzielonej odpowiedzi! Tempo gry być może spowoduje, że nie wyłapię takiej zagrywki, ale jeśli w poście gracza pojawi się informacja, że był on edytowany, będzie to oznaczało automatyczne nieuznanie takiej odpowiedzi (jeśli okaże się ona poprawna). Przy częstszym występowaniu tego zjawiska u jednego gracza nastąpi jego dyskwalifikacja (na kilka kolejek) albo, co bardziej bolesne, reprymenda od D'mooNa (mam nadzieję :cool:). Dlatego nawet jeśli gracz zauważy, że popełnił np. literówkę, niech takiej odpowiedzi już nie poprawia.

XI. Będę się starał na bieżąco i jak najszybciej informować, które odpowiedzi są błędne. Wyniknąć z tego może takie np. zdarzenie. Ktoś napisze Tom Cruise, ja odpowiem, że to nie to, a inny gracz, który właśnie miał też podać tę odpwiedź, zauważy to i wyśle inne nazwisko, być może już właściwe. Tego typu sytuacje, nie do końca sprawiedliwe dla wszystkich graczy, należy uznać za skutki uboczne gry i jej specyfikę. Nie da się bowiem tego rozwiązać inaczej, skoro rozgrywka przebiegać będzie w zawrotnym tempie, a decyzje graczy i prowadzącego podejmowane będą w ułamkach sekund.

XII. Może się zdarzyć również taka sytuacja. Po odsłonięciu pierwszego pola, np. nr 8, nikt nie udzieli poprawnej odpowiedzi. Ktoś woła o następną kratkę, ja piszę "oto nr 13" i zabieram się za przygotowanie kadru. W tym czasie któryś gracz jednak odgaduje zdjęcie na podstawie pola nr 8 i rzuca poprawną odpowiedzią – w jego mniemaniu za 5 punktów. Zdobędzie jednak tylko 4 punkty, ponieważ jego strzał pojawi się już po mojej zapowiedzi odsłonięcia drugiego pola. Nie będę miał bowiem możliwości sprawdzić, czy ktoś udzielił odpowiedzi w czasie, gdy ja przygotowywałem kadr i dopiero wrzucałem go na serwer. (Choć teoretycznie mógłbym to robić, ale staram się działać jak najszybciej, poza tym po prostu nie chcę się wikłać w obliczanie ułamków sekund i ewentualne, powstałe na tym tle spory z graczami). Myślę, że nie da się takiej sytuacji rozwiązać w lepszy sposób i takie postawienie sprawy jest najuczciwsze wobec wszystkich graczy.

Nieco trudno będzie trzymać się wspomnianego 3-minutowego czasu gry. Powiedzmy, że wykażemy się wszyscy zdrowym rozsądkiem i dużą dozą dobrej woli i postaramy się rzeczywiście jak najdokładniej trzymać tego przedziału czasowego. Ja w każdym razie będę podpierać się zegarem na Onecie.

Bez względu na to, jaką stałą godzinę gry ustalimy, może się zdarzyć, że czasem nie będę mógł się stawić o tej porze. Szczecin to takie miasto, w którym chętnie i często wyłącza się ludziom prąd i internet. ;) Czasem też jestem wieczorem dość mocno zajęty. Dlatego w takich wypadkach odpowiednio wcześniej poinformuję o zmianie godziny rozpoczęcia gry.

Jeśli nawet nie wszystkie zasady są zawarte powyżej, z pewnością wszystko się dotrze podczas gry. Może już dzisiaj podczas rozgrywki testowej gracze załapią, w czym rzecz i będą się domagali więcej.

A zwycięzca quizu zdobędzie zaszczytny tytuł Wielkiego KadrMastera, dozwolone także będzie tytułowanie go Pierwszym Kadrowym. :)

Nieco inne zasady odgadywania planszy w kategorii nazwa wytwórni filmowej.

Zasady są niemal identyczne z tymi, które przedstawiłem wyżej, ze względu jednak na pewną specyfikę tej kategorii wprowadzam jedną istotną zmianę. Oto szczegóły.

Na planszy znajdować się będzie logo znanej wytwórni filmowej, a właściwie jego najistotniejszy element, tzn. emblemat, ale pozbawiony nazwy firmy (jeśli taka występuje w logo i da się ją graficznie usunąć).

Emblemat będzie zajmował kilka pól i być może będzie nieznacznie obrócony w którąś stronę o kilka, kilkanaście stopni – to w celu nadania rozgrywce pewnego stopnia trudności.

Logo będzie umieszczone na czarnym tle, ale być może w oryginale emblemat znajduje się na tle o innym kolorze. Ta zmyłka to po to, aby gracze nie sugerowali się przy odpowiedzi kolorem tła, być może bardzo charakterystycznym.

Może się również zdarzyć, że będzie to logo w innej wersji kolorystycznej lub wzorniczej niż podstawowe, dobrze znane. Wiele takich okolicznościowych czołówek można znaleźć zwłaszcza w zwiastunach filmowych.

I teraz zmiana. Jeśli pierwszy podany numer kratki będzie miał wyświetlić całkiem puste pole, napiszę strzał za 5 punktów chybiony, można podać nowy numer. Oznacza to, że nie wolno strzelać odpowiedzią i można od razu wołać o następną kratkę. Oczywiście następny strzał jest już za 4 punkty i tak dalej. To wszystko w celu uniknięcia sytuacji, w której wszyscy gracze naraz strzelają całkowicie w ciemno, a ja uwijam się jak w ukropie, odpowiadając to nie, tamto nie, i to też nie. Strzelać odpowiedzią wolno dopiero po odsłonięciu jakiegokolwiek fragmentu z zawartością kadru (o czym dla pewności poinformuję).

Poprawną odpowiedzią będzie główny człon nazwy wytwórni, a więc nie potrzeba pisać żadnych Pictures, Films, Productions, Entertainment, Studios czy Company (chyba że ktoś chce pisać pełne nazwy, wtedy proszę bardzo).

Odpowiedz
#3
Rozumiem, że to bedzie wyglądało tak:
2130 - Cass daje pierwszy obrazek i czeka na numer
2131 - Ktoś inny pisze, że chce numerek 7 i zaraz potem Cass go odsłania
2131-2134 - Ludzie strzelają odpowiedziami(nie trafiają)
2134 - Cass czeka na kolejny numerek, po jego otrzymaniu odsłania co trzeba i tak do końca?

Jeden obrazek dziennie?

Odpowiedz
#4
Wszystko się zgadza.

Wygląda to tak. O godzinie 21:30 (według zegara na stronie Onetu) pojawi się tutaj plansza z zagadką testową, z kompletem zasłoniętych pól. I teraz uwaga: plansza z odsłoniętą kratką (np. nr 23) nie pojawi się w moim nowym poście, tylko w miejscu starego. Wystarczy zatem regularnie odświeżać stronę, a po pojawieniu się odkrytego pola jak najszybciej wpisać odpowiedź i wcisnąć "wyślij".

Jeśli nikt nie zgadnie po pierwszej kratce, po upływie 3 minut podajecie kolejny numer pola. Ja wtedy najpierw napiszę w nowym poście Oto nr 23, a dopiero po tym wrzucę planszę na serwer – obrazek, o którym jest mowa wyżej, odświeży się.

Jeden obrazek pojawi się tylko dzisiaj, w ramach testu. A codziennie ma być ich dwa, jeden po drugim (tzn. z kilkuminutową przerwą na nabranie oddechu i na opadnięcie emocji z rundy pierwszej).

Jak mówiłem, mam nadzieję, że wszystko wyjaśni rozgrywka próbna.

Odpowiedz
#5
Reguły dotyczące odgadywania planszy w kategorii "nazwa wytwórni filmowej" umieściłem na samym końcu zasad gry (pierwsza strona tego wątku, mój drugi post).


Runda 53

Kategoria: tytuł filmu

[Obrazek: kadr_53.jpg]

Odpowiedz
#6
13

Odpowiedz
#7
start: 13

Odpowiedz
#8
Potop?

Odpowiedz
#9
Władca pierscieni druzyna pierscienia

Odpowiedz
#10
nie Potop

Odpowiedz
#11
nie Drużyna pierścienia, nie Kod Da Vinci

Odpowiedz
#12
zakochany szekspir
"Ludzie biorą mnie za intelektualistę. Chyba dlatego, że noszę okulary" /Woody Allen/

http://www.babkafilmowa.blogspot.com/

Odpowiedz
#13
nie Szekspir

Odpowiedz
#14
Barry Lyndon

Odpowiedz
#15
Phil daje 3

nie Lyndon

Odpowiedz
#16
Jabberwocky

Odpowiedz
#17
Elizabeth Złoty wiek
"Ludzie biorą mnie za intelektualistę. Chyba dlatego, że noszę okulary" /Woody Allen/

http://www.babkafilmowa.blogspot.com/

Odpowiedz
#18
Pachnidło?

Odpowiedz
#19
Danton

Odpowiedz
#20
nie Jabberwocky, nie Elizabeth, nie Pachnidło

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  A View to a Kill 2014 Cassel 2,430 207,714 03-12-2016, 23:47
Ostatni post: Cassel
  A View to a Kill 2012/2013 - część II Mefisto 2,115 222,104 08-04-2014, 17:06
Ostatni post: Cassel
  A View to a Kill 2012/2013 (a.k.a. AVTAK 6, a.k.a. AVTAK III) Mefisto 3,850 396,534 26-01-2013, 21:56
Ostatni post: Mefisto
  A View to a Kill 2011/2012 Cassel 1,747 190,004 22-11-2012, 15:20
Ostatni post: Donia Agata
  A View to a Kill 4 Mefisto 2,319 285,581 15-12-2011, 12:48
Ostatni post: Cassel
  100 motywów filmowych i telewizyjnych gigacz 16 6,054 05-05-2011, 13:38
Ostatni post: Han Solo
  A View to a Kill - edycja III Mefisto 2,305 284,003 10-09-2010, 07:41
Ostatni post: Ciuniek
  A View to a Kill 2 Cassel 3,048 338,595 10-03-2010, 23:55
Ostatni post: simek



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości