Efekt vertigo
#1
Wymyśliłem sobie artykuł

http://www.film.org.pl/prace/efekt_vertigo.html

To na razie projekt. Do tych przykładów dodam jeszcze "Biegnij Lola, biegnij", 'Apollo 13", "12 małp" i jeden odcinek "Babylon 5". Dux podeśle "Wściekłego byka" i "Lock, stock and two smoking barrels". I teraz moje pytanie - czy chcecie się dołączyć, jak w przypadku artykułu o czołówkach wytwórni i znaleźć inne przykłady efektu vertigo, których ja nie znalazłem? Jeśli tak, to poproszę opisy z trzema fotkami tutaj, albo na maila. A jeśli nie, to artykuł wejdzie oficjalnie na stronę tylko z w/w przykładami :) .
Jan Himilsbach: Intelektualiści wypierdalać!
Gustaw Holoubek: Nie wiem jak panowie, ale ja wypierdalam.

Odpowiedz
#2
klawy tekst - będę się rozglądał. widze setki takich ujęć, ale za cholere nie mogę dopasować ich do żadnego filmu.

Odpowiedz
#3
Yayks! Uwielbiam takie ujęcia, nawet nie wiedziałem że tak się to nazywa.

Odpowiedz
#4
Najlepsze w tym ujęciu jest to, że nie potrafię go sobie sam skonstruować w głowie, żeby zobaczyć coś takiego MUSZĘ włączyć film. Tak swoją drogą to nie nazywa się to "vertigo effect", tylko Dolly zoom.

ups, sorry. Napisałem to zanim przeczytałem tekst :oops:

Odpowiedz
#5
Adi, spodziewalem sie, ze bedziesz po co drugim slowie pisal "transfokator" (to chyba twoj ulubiony wyraz :)). Zawiodlem sie :(
A na serio, fajne zestawienie a efekt podoba mi sie zawsze kiedy go widze.
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
#6
Kurde, nawet nie wiedzialem, ze tego typu ujecie ma swoje nazwe. Bardzo czesto spotykam sie z nim w filmach, choc w tym momencie zaden konkretny tytul nie przychodzi mi do glowy.

Odpowiedz
#7
Mi się zdaje, czy tego efektu użyto kilka razy w głupim filmie "Szybcy I Wściekli"? :D

Odpowiedz
#8
bardzo fajny artykuł - chyba kiedyś była o tym rozmowa w jakimś temacie...co do przykładów, to zawsze kojarzy mi się scena z Maski, kiedy do banku wchodzi Cameron Diaz :D
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#9
O właśnie! Dzięki, mam płytę, zrobiłem screeny :)
Jan Himilsbach: Intelektualiści wypierdalać!
Gustaw Holoubek: Nie wiem jak panowie, ale ja wypierdalam.

Odpowiedz
#10
Świetny artykuł. Często zastanawiałem się, jak to jest zrobione. ;)
Bodie: He's a cold motherfucker.
Poot: It's a cold world Bodie.
Bodie: Thought you said it was getting warmer.
Poot: The world goin' one way, people another yo'.

Odpowiedz
#11
Dobra, drogie dzieci :) Dziękuję za miłe słowa, ale te powinny paść dopiero po tym, jak ten artykuł będzie wyglądał tak, jak powinien wyglądać. Na razie to SZKIC. Więc proponuję na razie olać zachwyt i rzucać propozycje, najlepiej poparte fotami, żeby było się czym zachwycać :) .
Jan Himilsbach: Intelektualiści wypierdalać!
Gustaw Holoubek: Nie wiem jak panowie, ale ja wypierdalam.

Odpowiedz
#12
Ciekawy tekst zawsze mnie ciekawiło jak zrobiono te scenkę w opisywanym Duchu :)

Odpowiedz
#13
oprócz Króla Lwa na pewno był taki efekt jeszcze w paru filmach animowanych - nie wiem czy w Ratatuj też przypadkiem nie ma...hmm - pomedytować nad tym muszę
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#14
W Ratatuj był mega zoom na Krytyka Restauracyjnego połączony z przejściem w inny wymiar. Ale to się chyba nie liczy. ;)
Bodie: He's a cold motherfucker.
Poot: It's a cold world Bodie.
Bodie: Thought you said it was getting warmer.
Poot: The world goin' one way, people another yo'.

Odpowiedz
#15
fakt, możliwe
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#16
Hm a w Lśnieniu Kubricka nie było podobnych efektów, czy tylko mam jakieś zwidy ??.

Odpowiedz
#17
Glut napisał(a):W Ratatuj był mega zoom na Krytyka Restauracyjnego połączony z przejściem w inny wymiar. Ale to się chyba nie liczy. ;)
Nie e. To zupełnie co innego.

Odpowiedz
#18
Jak to jest zrobione wyczaiłem przypadkowo grając w Unreal Tournament kilka lat temu :mrgreen: . Wycofując się włączyłem zoom w snajperce i zaobserwowałem znany efekt. :D Ale dopiero teraz poznałem nazwę. Dzięki.

Odpowiedz
#19
Świetny art :) Ale jest tam mały błędzik - operatorem przy Pulp Fiction był nie Dariusz Wolski a Andrzej Sekuła.

Jeżeli chodzi o tego typu 'fajowe' efekty operatorskie, to mnie zawsze kręci efekt "przyspieszonej migawki" (np. Saving Private Ryan, US Marshalls (Bartkowiak) itd. ), albo świetnie przez Adiego opisany przy okazji artykułów o filmach De Palmy efekt podwójnej ogniskowej :) Może kiedyś mogłyby i takie artykuły powstać - nie byłoby to pewnie nic odkrywczego, ale po prostu w formie 'edukacyjnej' ;)

Odpowiedz
#20
W Mortal Kombat (pierwszym) w scenie walki Johny Cage'a ze Scorpionem.

czas w którym jest ten efekt wykorzystany w powyższym klipie: 3:50

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  








Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości