Kret [reż. Rafael Lewandowski]
#1
Jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Nie wiem co się dzieje w polskim kinie, ale podoba mi się to, bo to już drugi film z 2011 r. podejmujący tematykę postkomuny i wpływu SB na współczesną Polskę. Na dodatek robi to znacznie lepiej niż w Uwikłaniu.

Zygmunt w latach 80-tych był liderem strajku w kopalni. Niestety strajk zakończył się strzelaniem do górników i śmiercią kilku z nich. Po latach rusza kolejny proces osoby, która była odpowiedzialna za wydanie rozkazu strzelania. To jednak nie wszystko. Media wygrzebały informacje, że Zygmunt był agentem SB pseudonim Kret. Atmosfera wokół Zygmunta robi się nieciekawa, tym bardziej, że jego synowa jest córką zamordowanego tego dnia górnika.

Film ma świetnie rozpisaną intrygę. Pokazuje jak SB niszczy ludzi i robi z nich swoich niewolników nawet po upadku komuny. Zygmunt jest zarówno ofiarą jak i katem, ale prawdziwe czarne charaktery do dziś działają z ukrycia, a ich teczki dawno spalono, albo leżą w prywatnych archiwach.

Kret to dobrze zrealizowany dosyć skromny dramat obyczajowy. Aktorsko jest bez zarzutu, Dziędziel i Szyc tworzą wiarygodne i wielowymiarowe postacie. Zwłaszcza Dziędziel w roli Zygmunta wypada świetnie. Do tego Pszoniak jako były esbek. Film jest bliższy rzeczywistości niż odrobinę komiksowe Uwikłanie, a co za tym idzie filmem po prostu ciekawszym i poważniejszym.

Polecam ten film każdemu. Od czasu Psów nie było filmu, który tak celnie podejmował by temat postkomuny jak Kret.

Ps. Plakat nie ma w zasadzie nic wspólnego z filmem. Dość powiedzieć, że Szyc ani razu nie ubiera się w garnitur :)
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
#2
(03-01-2012, 14:51)Azgaroth napisał(a): Plakat nie ma w zasadzie nic wspólnego z filmem. Dość powiedzieć, że Szyc ani razu nie ubiera się w garnitur :)
I pewnie nie ucieka też przed wielkim łbem Dziędziela? :)

Odpowiedz
#3
Nie ucieka, ale jest jedna scena, gdy faktycznie biegnie :)
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
#4
Ok, Azgaroth, zaciekawiłeś mnie, ale jak to będzie kolejny "dramat" w stylu "cała prawda całą dobę" made by tvn24, to między nami koniec ;)


Odpowiedz
#5
Z niecierpliwością będę wyczekiwał opinii :)
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
#6
Podobało mi się. Dobre zdjęcia, dobry scenariusz, solidna rola Szyca i świetny jak zawsze Dziędziel. Zakończenie idealne - bez słów, a jednak mówiące tak wiele i nietrudno sobie wyobrazić, że nic już nie będzie takie jak dawniej. Mam tylko jeden poważny zarzut:

Motyw jak dla mnie niesamowicie naciągany, niepotrzebny, jakby wzięty z innego filmu, pachnący trochę scenariuszową desperacją i zbyt usilną próbą udramatyzowania sytuacji.

Odpowiedz
#7
ŚCIĄGAM ten film. Nie ufam Polakom - dlatego ściągam :)


Odpowiedz
#8
Jak dla mnie to nawet ściągać nie warto. Zakończenie jest tak beznadziejne, że psuje cały - przez pierwsze półtorej godziny bardzo dobry - film. No ale jak chcesz ; )
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
#9
Ok, ale jeszcze zasięgnę opinii Mierzwiaka - Mierzwiak, ściągać czy płacić za ciężką pracę ekipy i reżysera? ;)


Odpowiedz
#10
Twoja moralność, twoje pieniądze. Swoją drogą ładnie wygląda w 720p... :)

Odpowiedz
#11
Cytat:Twoja moralność, twoje pieniądze.

To najlepsza i najmądrzejsza rzecz, jaką dzisiaj przeczytałem tu na forum :)


Odpowiedz
#12
co do filmu: miadży dla mnie d^^^pę ;) super, no widziałem go z 3 razy. Oglądałem go z taką ciekawością, tytuł nie dał Mi nic do zrozumienia..,ale po zobaczeniu jego wiedziałem że Polak potrafi.

Specjalnie nie czytałem o nim nic, bo kupiłem jego po to żeby obejrzeć bez czytania, słuchania przez zobaczeniem. Miałem rację ;)
film wymiatał ;)

Odpowiedz
#13
Hm, zastanawiam się co to może być za słowo: d^^^pa. Ewidentnie jakieś przekleństwo, ale co to za brakujące trzy litery? Dziwpa?

Odpowiedz
#14
Dooopa?

Odpowiedz
#15
No tak byle co napisać, żeby tylko ktoś zobaczył w podpisie filmy online. Takie osoby powinno się z miejsca banować.
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
#16
Ten użytkownik otworzył mi oczy na kino w wątku American Gangster, więc nie zbanuję go nigdy.

Odpowiedz
#17
(05-01-2012, 00:36)Mental napisał(a): Ok, Azgaroth, zaciekawiłeś mnie, ale jak to będzie kolejny "dramat" w stylu "cała prawda całą dobę" made by tvn24, to między nami koniec ;)

Mental już rok czekam, żeby dowiedzieć się czy z nami koniec :)
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
#18
Chłopak wie, jak podtrzymywać napięcie :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  








Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości