MasterKadr
#1
Obywatele!
Proponuję konkurs, jaki poprowadziłem niegdyś na forum Ofilmie (nosił wtedy głupią nazwę Oko-Oko). Odbyły się w sumie trzy edycje – dwie moje, a jedną, w której ja sam wziąłem udział (poszło mi raczej średnio), zorganizował nieudzielający się tutaj DexDexter. Quiz polega na odgadywaniu kadrów filmowych i na przesyłaniu odpowiedzi do prowadzącego (czyli do mnie). Co tydzień do odgadnięcia będzie kilkadziesiąt zdjęć (w sumie cztery komplety – cztery tygodnie), a zwycięzcą zostaje ten, kto odgadnie ich najwięcej. Proste jak drut.

Co niektórzy pamiętają być może coroczne konkursy "Cinemy", gdzie do odgadnięcia za jednym zamachem było kilkadziesiąt kadrów (a właściwie ich fragmentów) z najróżniejszych filmów, głównie z premier kinowych minionego roku. Poziom trudności był taki, że zazwyczaj udawało mi się odgadnąć nie więcej niż jedną czwartą tych zdjęć. Mój konkurs jest – w zamyśle – dużo łatwiejszy. Prezentowane zdjęcia pochodzić będą z filmów powszechnie znanych, głównie z klasyków i blockbusterów wszelkich kategorii, ze wskazaniem na kino sensacyjne, thriller i s-f (takie posiadam, takie pożyczam, takie lubię – zazwyczaj), aczkolwiek pojawi się także trochę nowości z ostatnich lat, niekoniecznie najwyższych lotów. Nie ma mowy o niskobudżetowym kinie europejskim, niezależnym itp. Takimi niech się ekscytuje publika na ENH.

Zazwyczaj konkursy tego typu polegają na odgadywaniu zdjęć dość trudnych, ale, jak wspomniałem, mój w zamierzeniu miał być względnie łatwym quizem. Najlepsza zabawa jest bowiem nie wtedy, kiedy ktoś nie odgadnie supertrudnego zdjęcia, lecz gdy wyłoży się na tym dziecinnie prostym. Wszystkie kadry wykonuję osobiście (z kilkoma zaledwie wyjątkami) z filmów, do których miałem dostęp i które również oglądałem. Takie podejście stanowi esencję tego quizu, bowiem szukać (i natychmiast znajdywać) w sieci setek zdjęć, w dodatku z filmów, których się nie widziało, a potem kazać je odgadywać, to można w każdym byle jakim konkursie (np. w Avtaku :) ). Starałem się wybierać jak najciekawsze kadry, zawierające jakieś charakterystyczne ujęcia czy elementy; takie, nad którymi trzeba się chwilę zastanowić i pogłówkować, kto jest na tym zdjęciu obrócony do nas tyłem, do kogo należy ręka trzymająca jakiś przedmiot albo czyj goły zadek tak świeci. Rzecz jasna, nie zawsze udawało mi się wypatrzeć tego typu kadr. Czasem odpowiednie ujęcie samo się nasuwało podczas oglądania filmu, a czasem (a szczerze mówiąc, bardzo często) przez długie minuty klikałem, przerzucając klatki, ale nie mogłem znaleźć niczego odpowiedniego. Nierzadko po prostu już nie miałem sił na taką zabawę, a innym znowu razem zupełnie nie pamiętałem jakiegoś filmu. Wtedy szedłem na łatwiznę i brałem albo pierwszy lepszy kadr, albo przynajmniej starałem się uchwycić jakiś charakterystyczny ryj czy fajne cycki. Ale zazwyczaj próbowałem znaleźć coś ciekawego i niegłupiego. Tak czy owak, najłatwiejsze zdjęcia stanowić będą obrazę dla waszej inteligencji, te najtrudniejsze zaś będą, jak to się na tym forum mówi, całkowicie z dupy. I wtedy zacznie się wielkie narzekanie. :wink:

Popatrzcie sobie tutaj na kilka ciekawostek z ofilmowych konkursów:

[Obrazek: nr1h.jpg]
Dwanaście małp. To był pierwszy trudniak. Najpierw Dex dał "Opowieści z Narnii", potem Stormbringer "Draculę" Coppoli, dalej był Solo i "Pojutrze". I kiedy już zacząłem tracić wiarę w ludzi, zgłosił się Koleś i dał dobrą odpowiedź. Później jeszcze tylko Donia Agata się pomyliła. A lwa tego podziwiał Bruce Willis podczas swojego pierwszego wyjścia na powierzchnię.

[Obrazek: nr2c.jpg]
Człowiek ringu. Ten kadr okazał się największą zagadką pierwszej rundy. Najpierw Dex: "Piękny umysł" – widocznie rozpoznał tylny półprofil R. Crowe'a. Dalej Stormy: "Trzynaste piętro" – wiadomo, Craig Bierko. Solo "Gosford Park", Koleś i Tyler Durden "Hollywoodland". Dziewczyny (Donia i Eorath) bez odpowiedzi, dopiero na samym końcu Massif podał prawidłową odpowiedź.

[Obrazek: nr3u.jpg]
Buntownik z wyboru. Zgadli tylko Koleś i Massif. Na zdjęciu Ben Affleck w zabawnej scenie podszywania się pod Willa Huntinga. Czwórka zawodników podała najróżniejsze filmy, w których Affleck nie grał, a Tyler jeden z nim, ale niewłaściwy.

[Obrazek: nr4j.jpg]
Lolita. Tu kryła się największa pułapka drugiej rundy – nikt nie odgadł tego kadru. Tyler strzelał, że to "Copying Beethoven", a Koleś, Stormy, Solo i Eorath stwierdzili jak jeden mąż, że to musi być "Blask" ("Shine"). Na zdjęciu najbardziej groteskowa scena tego filmu: uciekający przed lufą pistoletu podstarzały golas w rozwianym szlafroku, w geście desperacji zasiadający do fortepianu, aby zagrać na nim to, co mu brzęczy w duszy.

[Obrazek: nr5m.jpg]
Aeon Flux. Tego też nikt nie zgadł. Stormy jako jedyny pokusił się o strzał, ale sądził, że to "Cela".

[Obrazek: nr6.jpg]
Żandarm w Nowym Jorku. Odgadli Dex i Donia, a Solo, Koleś i Tyler solidarnie postawili na "West Side Story". Rzeczywiście, na zdjęciu pysznie sparodiowana scena z tego filmu, lecz kilku graczy nie zauważyło tam z boku, po prawej, facecika w mundurze francuskiego żandarma.

[Obrazek: nr7p.jpg]
Hellraiser. A to było trzecie zdjęcie z obu moich edycji, którego nikt nie odgadł. Nikt nawet nie pokusił się o strzał, o najmniejsze choćby przypuszczenie. Na zdjęciu demoniczna parka i jej przestraszona pociecha. W edycji Dexa również trafiły się kadry, których nikt nie zgadł – z "Misia" i "Na fali".

Kończąc, rzucę garścią statystyk. Wszystkie trzy dotychczasowe edycje gry wygrał Solo, choć wcale nie z miażdżącą przewagą nad wiceliderami klasyfikacji. Zdobył kolejno: 120 punktów (na 132 możliwe; drugi był Stormbringer – 116), 108 (na 120; drugi: Stormbringer – 97), 131 (na 144; drugi: Koleś – 124). Każda edycja składała się z 3 rund, czyli razem było ich 9, spośród których 7 wygrał samodzielnie Solo – tylko w pierwszej pokonał go o jeden punkt Stormy, a w dziewiątej zremisował z nim Koleś.
Pomimo że graczy było w sumie niewielu (w porywach 8, najmniej 5), zabawa była chyba niezgorsza, a ja szczerze się dziwiłem, że konkurs chwilami wzbudzał tak pozytywne emocje. Przecież w tej grze nie było grama finezji, to zwykła rąbanka, odgadywanie zdjęć z filmów i nic poza tym. A niektórym się naprawdę podobało.

Na razie to wszystko, jutro wieczorem przedstawię dokładne zasady gry (nie będą one zbyt obszerne) wraz z pierwszym kompletem zdjęć i... kto zechce, ten weźmie udział, a kto nie, niech zamilknie na wieki. :cool:

Twierdzisz, że jesteś mocny w gębie? Zdaje ci się, że zapyskujesz każdego? Uważasz, że trollowanie w shoutboksie czyni z ciebie wyczesanego spoko cool kolesia? Spróbuj swoich sił w konkursie "MasterKadr"! Pokaż wszystkim, ile naprawdę jesteś wart. <ok>


Odpowiedz
#2
Dołączam się do okrzyków radości.

Odpowiedz
#3
Awesome :)
| Pereant qui ante nos nostra dixerunt |

Odpowiedz
#4
Szykuje się mega dobra gra. I'm In!
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho


Odpowiedz
#5
ja też <ok> :wink:

Odpowiedz
#6
Mierzwiak zgłasza się do poboru : )

PS. Żeby nie odgadnąć od razu kadrów 5 i 27? Phi!

Odpowiedz
#7
Brzmi nieźle. Jazda z tym koksem!

Odpowiedz
#8
Głupcy, nie wiecie w co wchodzicie...
HA-HA-HA!

Odpowiedz
#9
za nieodgadnięcie kadru 5 powinna być kara śmierci :D

Odpowiedz
#10
Zdecydowanie nie odgaduję kadrów z kiepskich filmów.

Odpowiedz
#11
O, są już pierwsi chętni do gry. Lelum polelum, same trolle... :cool:

Zatem przedstawiam zasady konkursu.

Quiz składa się z 4 rund. W każdej turze do odgadnięcia jest 40 zdjęć, czyli do zdobycia 160 punktów. Rundy trwać będą tydzień – rozpoczęcie w niedzielę, ogłoszenie wyników w sobotę. Jak widać, konkurs potrwa w sumie miesiąc.

Odgadujecie filmy i listę odpowiedzi przesyłacie mi na PW. Można podawać tytuły polskie lub oryginalne. Drobne literówki nie będą przeszkodą w uznaniu odpowiedzi, o ile całkowicie nie uniemożliwią identyfikacji tytułu. Niedozwolone są odpowiedzi w rodzaju "XXX albo QQQ, nie jestem pewien, nie potrafię wybrać". W takim wypadku nawet jeśli któryś tytuł będzie poprawny, nie zostanie on uznany.
Pozdrawiać nie trzeba, za to prezenty mile widziane. Na życzenie mogę podać numer konta. :twisted:

Odpowiedzi można przesyłać wiele razy, z tym że po wysłaniu głównej listy proszę nie podawać mi całej listy od nowa, tylko same poprawki, uzupełnienia itp. Nienaruszalnym terminem nadsyłania odpowiedzi będzie sobota, godz. 10 rano. O ile pamiętam, w ofilmowych konkursach jeden z graczy miał permanentne kłopoty z wyrobieniem się w terminie. Mówię wam, to był całkowicie beznadziejny przypadek. :smile: Z kolei innym osobom zdarzało się na śmierć zapomnieć o konkursie albo o pojedynczych jego rundach i w ten sposób tracili szansę na cenne punkty.

Odpowiedzi proszę przysyłać ułożone w listę według tego wzoru:

1. Xxxx
2. Qqq
3.
4. Zzzzz
5.
6.
7. Yyy

Czyli z pozostawieniem pustych miejsc tam, gdzie tytuł pozostanie nieodgadnięty. Bardzo mi to ułatwi układanie list obok siebie i ich bezpośrednie porównywanie.

W trakcie trwania konkursu zabronione jest podawanie w tym wątku jakichkolwiek odpowiedzi, podpowiedzi i uwag sugerujących lub zdradzających, o jakie tytuły chodzi, zwłaszcza przez osoby niebiorące udziału w grze. To samo dotyczy okresu pomiędzy zakończeniem nadsyłania odpowiedzi (sobota, godz. 10) a ogłoszeniem wyników (popołudnie lub wczesny wieczór, zależy ilu będzie graczy i jak szybko się z tym wyrobię).
Nie mogę niestety zabronić tego w shoutboksie (szkoda); pozostaje mi mieć nadzieję, że sami udzielający się tam gracze potrafią trzymać się nawzajem w ryzach i że nie trafi się tam jakiś niebiorący udziału w grze złośliwiec.
Wszelkie inne komentarze i uwagi ogólne są oczywiście dozwolone.

Gracze mogą konsultować się z kim tylko chcą wszelkimi prywatnymi kanałami (chciałbym, żeby tak nie było, ale cóż ja mogę...). Tak czynił Solo i parę razy wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle, więc i tym razem może być fajnie. :smile:

Oto zestaw nr 1.

Ogłoszenie wyników będzie obejmowało także podanie listy właściwych odpowiedzi wraz z komentarzami podsumowującymi najciekawsze wydarzenia każdej rundy.
Przypominam: koniec pierwszej tury w sobotę o godz. 10 rano. Bezwzględnie.

Liczę na wasze grzechy. Do dzieła!

Odpowiedz
#12
Banał. 100%.

Odpowiedz
#13
Jednego mi brakuje...gad demet!
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho


Odpowiedz
#14
Cholera by was wzięła. Narobiłem się jak głupi, a tu już pozamiatane, tak? Coś mi się widzi, że ofilmowe gry pozostaną niepodrabialną klasyką... :smile:

PS Widzę, że dostałem już odpowiedzi od trzech osób. Mam ochotę nie otwierać ich aż do soboty. :cool:

Odpowiadając na zadane mi przez jednego z moich fanów pytanie: nie, ten zestaw nie jest w zamierzeniu łatwiejszy. Zdjęcia wybieram z zestawu (ok. 300 kadrów) jak leci, wedle tego, co mi w danym momencie wpadnie do głowy, co najwyżej uważając, żeby filmy do siebie podobne (w jakimkolwiek względzie) nie znalazły się obok siebie i żeby całość była w miarę równo skomponowana. Nie mam też przygotowanych następnych plansz, każdą będę składał gdzieś w środku tygodnia.

Nie trzeba też podawać dodatkowych informacji w rodzaju "Halloween, remake z 2007 roku". Po pierwsze, tytuł filmu to tytuł filmu i jeśli się zgadza, to nieważne, która to jego wersja, a po drugie, jeśli wersję Carpentera opatrzycie dopiskiem, że to film Roba Zombie, to nie będę miał wyjścia i NIE uznam takiej odpowiedzi. Uważajcie zatem.

PS Przysłane mi dotąd takie dopiski uznaję za niebyłe, więc nie przejmujcie się nimi.

Odpowiedz
#15
Hola, hola, żadnych cycków? Tylko nie zasłaniaj się kadrem nr 9, to się nie liczy! Quiz Cassa skończył się na "Kill 'em All".
Klub OFILMIE | Podcast filmowy Radio Ofilmie

Odpowiedz
#16
Kurka wodna, ale bym się wyłożył na jednym zdjęciu...
Dacie wiarę, że szukając odpowiedzi na jeden kadr, znalazłem w sieci drugi? :)

Odpowiedz
#17
Myślałem, ze to dla ciebie banał w 100%, ze nawet z zamkniętymi oczyma odpowiesz prawidłowo :]
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho


Odpowiedz
#18
Wojna psychologiczna mój drogi. Trzeba na początku zdołowac konkurencję...

Oj, wygadałem się. :)

Odpowiedz
#19
Mi brakuje aż 5, ale do soboty sporo czasu : )

Odpowiedz
#20
Nie dasz rady...

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  MasterKadr 2017, 2018 (I i II), 2022 i 2023 Cassel 299 33,389 14-08-2023, 23:46
Ostatni post: SonnyCrockett
  MasterKadr 2016 - edycja jesienna Dr_Bakier 67 14,668 02-11-2016, 18:13
Ostatni post: Lawrence
  MasterKadr 2016 Cassel 85 19,245 30-09-2016, 15:23
Ostatni post: Dr_Bakier
  MasterKadr 2015: Episode II - Attack of the Screenshots Mierzwiak 60 17,686 01-01-2016, 11:11
Ostatni post: Mierzwiak
  MasterKadr 2015 Craven 87 18,822 30-08-2015, 19:00
Ostatni post: Mierzwiak
  MasterKadr 2014 - edycja jesienna Persona non grata 90 19,759 20-10-2014, 22:07
Ostatni post: krysiron
  MasterKadr 2014 Craven 109 23,121 16-09-2014, 22:13
Ostatni post: Cassel
  MasterKadr 2013 Cassel 187 35,078 10-11-2013, 23:45
Ostatni post: Cassel
  MasterKadr 2011 Rinzler 162 31,603 10-12-2011, 17:02
Ostatni post: nick_the_prick
  MasterKadr 3, 4, 5 Cassel 310 50,478 17-08-2011, 17:43
Ostatni post: nick_the_prick



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości