Najsprawniej zrobiony polski film
A moze zaskoczymy wszystkich i zainicjujemy jakas powalajaca dyskusje? Ktory film polski uwazacie za najsprawniej zrobiony? Sam musialbym sie chwile zastanowic, bo to wbrew pozorom nielatwa sprawa. ;)

Odpowiedz
Ja bym rzekł że Potop był zrobiony genialnie :)
Aktorzy, bitwy, stroje itd. wszystko super.

Odpowiedz
Rękopis znaleziony w Saragossie, Na srebrnym globie, Lalka, Gry uliczne
Jan Himilsbach: Intelektualiści wypierdalać!
Gustaw Holoubek: Nie wiem jak panowie, ale ja wypierdalam.

Odpowiedz
W ogóle całe kino polskie lat od lat 50 - tych do 80 - tych gdzieś, czyli:
Wajda, Has, Kawalerowicz, Munk, bracia Kondratiuk, Piwowski, Bareja...

Odpowiedz
Bareja najsprawniejszy? Bareja był genialny, ale jego filmy, szczególnie te od lat 70-tych do końca twórczości, to momentami techniczna żenada. Szkolne błędy montażowe, operatorskie, scenograficzne. Przyczyny można szukać w hierarchii reżyserskiej (tzw. kategorie artystyczne), w której Bareja był bardzo nisko (komusza banda go nie lubiła, wiadomo dlaczego). Za tym szły wąskie przydziały taśmy, budżetu i wszelkich udogodnień produkcyjnych. To przekładało się na jakość techniczną, gdyż np. nie było już taśmy na dubla i do filmu trafiało ujęcie, które w innych warunkach kwalifikowałoby się do przekrętki. Taki "Miś" to film zrobiony praktycznie na kolanie. Jego geniusz to reżyseria, scenariusz i aktorstwo, nie strona techniczna.

Odpowiedz
Adi napisał(a):Bareja najsprawniejszy? Bareja był genialny, ale jego filmy, szczególnie te od lat 70-tych do końca twórczości, to momentami techniczna żenada. (...) Jego geniusz to reżyseria, scenariusz i aktorstwo, nie strona techniczna.
I w tymże sensie go zgłosiłam, nie traktując "filmu najsprawniejszego" jako najsprawniejszego akurat pod względem technicznym, brałam pod uwagę raczej inne kwestie - spójność fabularną, atrakcyjność i sprawność opowiadania historii, itd. czyli reżyserskie i scenariuszowe aspekty właśnie, uznając je za istotniejsze od spraw technicznych...

Odpowiedz
Aha, bo dla mnie ten temat odnosi się raczej do przykładów sprawności technicznej polskiego kina. Przy każdym innym aspekcie każdy sobie tu wpisze cokolwiek, a chyba nie o to tu chodzi. Tak mi sie wydaje.

Odpowiedz
Adi napisał(a):Aha, bo dla mnie ten temat odnosi się raczej do przykładów sprawności technicznej polskiego kina. Przy każdym innym aspekcie każdy sobie tu wpisze cokolwiek, a chyba nie o to tu chodzi. Tak mi sie wydaje.
Ja przyjęłam raczej taki klucz: film dobry = sprawnie zrobiony (np. dlatego, że takie jest wrażenie końcowe), ale oczywiście można przyjąć, że chodzi o sprawność techniczną, czyli, że po prostu nie zrozumiałam tematu - czy tak, czy tak, jeżeli skupić się na jednym filmie to byłby to genialny Rękopis znaleziony w Saragossie...

Odpowiedz
Ostatnio zaskakują mnie "Kryminalni" - o ile fabularnie ten serial jest płytki, to technicznie nie ma się czego wstydzić. Poza tym oglądając "Wesele" Smarzewskiego nie miałem wrażenia, że oglądam polski film - a to duży komplement.

Odpowiedz
Zgadzam się że "Kryminalni" to jedyny rozsądnie nakręcony polski serial ostatnich lat (dobre operowanie światłem, ciekawe zdjęcia, nizła gra aktorska).

A ze starszych to "King Sajz"-powala pod każdym względem.

Odpowiedz
Z Machulskiego to najsprawniej zrobione byly chyba Va Banki.
A ogolem to popieram, ze Rekopis znaleziony w Sarragosie - ta pozycja swego czasu z pewnoscia nie musiala isc z pochylonym czolem za produkcjami zachodnimi.

W ogole fajnie, ze udalo sie rozkrecic cos z niczego. ;)
(Nastepnym razem prosimy o chociaz dwa zdania w poscie otwierajacym temat, kolego fuzz).

Odpowiedz
Pierwszy "Vabank" miał sporo dziur i wpadek typu widoczne wieżowce w kadrze, albo Fiat 126p przykryty plandeką w scenie, kiedy Kramer przyjeżdża do Natalii :) Ale za to "Vabank 2" już nie powiela tych błędów.

Odpowiedz
Jakuzzi napisał(a):Rekopis znaleziony w Sarragosie - ta pozycja swego czasu z pewnoscia nie musiala isc z pochylonym czolem za produkcjami zachodnimi.

Filmy Wojciecha Jerzego Hasa, niezależnie od walorów treściowych, to arcydzieła formy - te długie ujęcia i malarskie światło. Poza "Rękopisem..." najbardziej widać to w "Sanatorium pod Klepsydrą".

Prychodzi mi do głowy jeszcze jedno arcydzieło (także) formy - "Faraon" Kawalerowicza - genialna koncepcja wizualna autora zdjęć Jerzego Wójcika. A z innej beczki "Katedra". Mozolne dopieszczanie każdej klatki z 3D Maxa w Photoshopie zadziwiło nawet Amerykanów, zastanawiajacych się, jak Bagiński uzyskał takie światło.

Odpowiedz
A co powiecie na "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"? Robi wrażenie rozmach tego filmu - dziesiątki, jeśli nie setki statystów, świetne kostiumy, scenografia... Coś naprawdę zachwycającego, przynajmniej dla mnie.:) Bardzo lubię ten film, bo nie dość, że jest przezabawny, to jeszcze wygląda w porywach jak jakaś superprodukcja.:)

Odpowiedz
To była superprodukcja, jedna z wielu tamtych lat. Wtedy kasę dawało państwo i jesli nie było się z partią na bakier, to można było pozwolić sobie na rozmach że hej. Jedną z takich superprodukcji tamtych lat był film wojenny "Ocalić miasto" Jana Łomnickiego (1976). Batalistyka, czołgi, żołnierze, a wszystko to w Krakowie i okolicach. Całość robi wrażenie ogromem użytych środków. Lecz w odróżnieniu od "Jak rozpętałem II wojnę światową", był to propagandowy, kłamliwy gniot, którego nigdy nie wstawiłbym na półkę z napisem "najsprawniej zrobiony polski fim" :).

Co innego film z Dolasem, choć tam nie podobała mi się jedna kwestia. A właściwie wszystkie kwestie obcojęzyczne. Polscy aktorzy grali zagraniczniaków, ale przed kamera mówili po polsku. Dopiero w postsynchronach podłożono im głosy w obcych językach. I to właśnie rzuca się w oczy najbardziej - np. Kazimierz Rudzki w roli brytyjskiego dowódcy rusza ustami po polsku, a słychać nie jego głos po angielsku.

Odpowiedz
Jak dla mnie to Pan Tadeusz, jest zrobiony całkiem pożądnie i sprawnie.
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
Gieferg napisał(a):Ja bym rzekł że Potop był zrobiony genialnie :)
Aktorzy, bitwy, stroje itd. wszystko super.
Ja zawsze wolałem "Pana Wołodyjowskiego", może dlatego, że był krótszy, a 'wykonanie' w sumie to samo. A może to zasługa Pawlikowskiego?

Co do "Pana Tadeusza" to niewątpliwie zrobiony był cudnie, muzyka Kilara, zdjęcia, kostiumy - tylko że ja, nie będąc fanem wielkiego naszego wieszcza Adama Mickiewicza, jakoś się na ten haczyk nie złapałem i narodowa epopeja w wydaniu Wajdy jest dla mnie ucztą jedynie dla oczu, czyli ucztą jednorazową ;).
Martwi Ludzie Poszli Nad Jezioro

Odpowiedz
zdecydowanie filmy Machulskiego, do tego Potop i Wołodyjowski, także Krzyżacy poza kilkoma błędami są jak na nasze warunki perfecto. Zgodzę sie też z Faraonem i Rękopisem, a dodać mogę jeszcze Kanał
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Jaki los bywa wredny: wszyscy podają "Potop" i "Pana Wołodyjowskiego" ("Pana Tadeusza Wołodyjowskiego", jak to było w Kabarecie Moralnego Niepokoju ;), a nikt "Ogniem i mieczem"...
Martwi Ludzie Poszli Nad Jezioro

Odpowiedz
W "Ogniem i Mieczem" nie spodobal mi sie montaz, ktory nienajlepiej ciacha te swietna sienkiewiczowska powiesc. (Zaraz z replika zapewne przybedzie Adi, dla ktorego wspomniany montaz byl czyms znakomitym;)). A nikt nie podaje, bo gdzie tam tej ekraznizacji do owczesnych dziel kostiumowych z zachodu? Za "Potopu" nie bylo az takiej dysproporcji.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon