Night Stalker: The hunt for a serial killer [Netflix]
Serial dokumentalny o Richardzie Ramirezie - seryjnym mordercy, który latem 1985 roku terroryzował Los Angeles zabijając 13 osób, dokonując 11 gwałtów i porywając oraz wykorzystując seksualnie dzieci. Niezła seria jak na zaledwie 5 miesięcy działalności.  Choć po prawdzie wszystkich ofiar nie da się zliczyć bo okazało się, że Ramirez działał już wcześniej w okolicach San Francisco. Do złapania mordercy wyznaczono Franka Salerno - doświadczonego funkcjonariusza wydziału śledczego, który zasłynął złapaniem słynnego Dusiciela z Hillside - oraz Gila Carillo, latynoskiego nowicjusza, który szybko piął się w hierarchii Policji.

Aż dziwne, że ta historia nigdy nie zawitała do kina w konkretnej formie. Jakieś tam próby przeniesienia na film były, ale z tego co wyczytałem - skończyło się to ramotą z Dannym Trejo oraz jakimś filmem telewizyjnym z Lou Diamondem Phillipsem. Tymczasem po obejrzeniu wydaje mi się, że idealnym reżyserem byłby Fincher... ale ten już zrobił swoje "Seven". Zresztą arcydzieło Finchera ma z polowaniem na Ramireza kilka cech wspólnych.

4 odcinki oddają niesamowitego klimatu tej historii, która ma wymiar zarówno osobisty (rodziny ofiar i śledczy do dzisiaj żyją wspomnieniami z tamtych lat) jak i społeczny (zastraszone miasto). Smaczkiem z pewnością są archiwalne nagrania telewizyjne LA oraz zdjęcia, prezentujące sceny zbrodni. Całość uzupełniają świetne zdjęcia pokazujące organizm miejski, a także montaż. Aż chce się znowu obejrzeć Heat, Terminatora oraz Live and Die in LA.

Kawał dobrego dokumentu. Może nie urywa głowy, może gdzieniegdzie wjeżdżają moralizatory o rodzinie (aczkolwiek w pełni je rozumiem), ale gdybym żył w tamtych czasach i był świadkiem tych wydarzeń - srałbym w gacie ze strachu.

9/10. Dyszkę zostawiam na ewentualny film kinowy.

[Obrazek: mc-vertical-4.jpg?width=720&center=0.0,0.0]
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
Kojarzyłem typa, ale nie kojarzyłem szczegółów jego zbrodni. Nie sądziłem, że to był aż taki pojeb.

Gwałcił i zabijał dzieci (jego pierwszą ofiarą była 9-letnia chińska dziewczynka), niepełnosprawne babcie i kobiety w średnim wieku. Mordował mężczyzn. Po zabójstwie wyjadał żarcie z lodówki ofiar, wkładał sobie palec do ust, wyrzygiwał wszystko na podłogę w kuchni, szedł do pokoju gościnnego, walił konia, po czym wychodził. Japierdole.

[Obrazek: nightstalker.png]

Odpowiedz
Zawsze przestrzegał tych rytuałów? Zorganizowany typ. :)
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
Nie zawsze. Ale często po "robocie" szedł do kuchni coś przekąsić. Nie wiem też, czy zawsze walił konia w gościnnym. Detektywi wspominają o tym raz - i to nie ci główni z LA, ale poboczni z San Francisco, więc możliwe, że to był jego rytuał.

Odpowiedz
Pytam bo pojedynczo takie zachowania są mocno poryte ale jeżeli był to stały zestaw to jest to pojebane po stokroć i mega przerażające.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
Pacjent nie miał żadnego modus operandi. Zabijał losowych ludzi, różnych ras i w różnym wieku (aczkolwiek nadreprezentację wśród jego ofiar miały Azjatki). Gwałcił/zabijał dzieci i dorosłych. Używał broni palnej, noży, tępych przedmiotów, kabli. Plądrował domy, kradł samochody, zostawiał pentagramy na miejscach zbrodni. Detektywi podkreślają w filmie, że nigdy wcześniej nie spotkali się z takim seryjniakiem. Ostatecznie wpadł, bo w krótkim czasie zaczął zabijać i atakować zbyt wiele celów. Jednej nocy potrafił zaatakować cztery osoby.

Odpowiedz
Mocne. Chyba o takim typie filmu/serialu jeszcze nie było. Mega materiał na serial. Mylenia tropów na kilka sezonów.

Odpowiedz
No to posłuchaj tego: typ włamał się do chaty małżeństwa w średnim wieku. Facetowi strzelił w łeb, kobiecie też. Oboje przeżyli. Mąż tak bardzo się wkurwił, że z raną postrzałową głowy dał radę przepędzić mordercę z domu :) Nie ściemniam. Tak było.

Odpowiedz
Ciągle mówimy o tym samym mordercy?

Odpowiedz
Tak, ten sam koleś. Nie wszystkie jego ofiary ginęły. Ludzie przeżywali z poderżniętymi gardłami i ranami postrzałowymi głowy. Jedna laska przeżyła, bo miała kluczyki od domu w ręce i kula odbiła się od nich rykoszetem.

Odpowiedz
Jak nadrobię zaległości z HBO to zarzucę Netflixa. Muszę obadać ten dokument bo aż nie wierzę w to co czytam. :)

Odpowiedz
Ale nie kojarzyłeś Richarda Zamierza? To obok Teda Bundy'ego , Johna Wayne'a Gacey , Jeffrey Dahmera, jeden z najbardziej znanych amerykańskich seryjnych morderców. I w sumie ich wszystkie historie nie doczekały się dobrych filmów. Może nakręcenie fikcyjnych historii o seryjnych mordercach wychodzi łatwiej niż o prawdziwych.

A Ramirez to przeżył dzięki policji, która uchroniła go przed linczem, kiedy pół latynoskiej dzielnicy chciało go zabić, kiedy w końcu wiedziano jak wygląda.
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys

Odpowiedz
(03-03-2021, 01:03)Mental napisał(a): Pacjent nie miał żadnego modus operandi. Zabijał losowych ludzi, różnych ras i w różnym wieku (aczkolwiek nadreprezentację wśród jego ofiar miały Azjatki). Gwałcił/zabijał dzieci i dorosłych. Używał broni palnej, noży, tępych przedmiotów, kabli. Plądrował domy, kradł samochody, zostawiał pentagramy na miejscach zbrodni. Detektywi podkreślają w filmie, że nigdy wcześniej nie spotkali się z takim seryjniakiem. Ostatecznie wpadł, bo w krótkim czasie zaczął zabijać i atakować zbyt wiele celów. Jednej nocy potrafił zaatakować cztery osoby.

I to właśnie powoduje, że jest na swój sposób unikalnym serial killerem w histori. Zero motywów przewodnich, ofiary były losowe, trafiali się biali i Azjaci, dzieci i staruszki które gwałcił.

No powiem szczerze, że paleta ofiar tak szeroka że trudno znaleźć jakikolwiek punkt wspólny.

I gdyby nie

to Ramirez mógłby zabijać dalej, ale zdradziła go nadaktywność i to, że fakt ukryty w spojlerze jednoznacznie wskazywał że to robi jedna osoba. Czy serial fabularny zrobiłby robotę? Myślę, że ten dokument robi to za niego (jest dobrze wykonany). Wolałbym mocny thriller w klimacie LA lat 80-tych i Seven.
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
Lawrence napisał(a):w sumie ich wszystkie historie nie doczekały się dobrych filmów

Bo w działalności prawdziwych seryjniaków generalnie nie ma elementów intelektualnej łamigłówki, misji czy przesłania dla świata. To prymitywni mordercy w typie bohatera filmu "Człowiek pogryzł psa", którzy walą konia na miejscu zbrodni, a nie kanibale po studiach, zajadający się kawiorem i słuchający Mozarta.

Odpowiedz
Ramirez się pojawił w ostatnim sezonie AHS - 1984 i ogólnie to nic ciekawego, tak jak 1984, który jest średnim sezonem.

Mnie ciekawi tylko jedno, jakim cudem ten psychol miał fanki? Wiem że to nic dziwnego, chyba każdy seryjny morderca miał swój fandom, ale jak w przypadku Teda Bundy'ego jestem w stanie jakoś to zrozumieć (choć i tak uważam, że takie laski nie mają w ogóle rozumu), bo gość podobał się kobietom, był wygadany, miał jakąś tam charyzmę, ale Ramirez to zupełne przeciwieństwo Bundy'ego.

Odpowiedz
Czcił Szatana, co chyba podnieca pewną grupę kobiet;) No i w sądzie prezentował się fotogenicznie - jak wokalista jakieś mrocznej kapeli rockowej. Bujna czupryna, okularki, ogólnie wyjebana poza. Taki bad boy, co śpiewa ballady i gwałci niepełnosprawne staruszki:)

[Obrazek: ?url=https%3A%2F%2Fcalifornia-times-brig...s-20130608]

Odpowiedz
(03-03-2021, 02:08)Lawrence napisał(a): Ale nie kojarzyłeś Richarda Zamierza?

Nie. Widocznie aż tak głęboko w temacie seryjnych morderców nie siedzę. Za to twoja wiedza o nich, zaczyna mnie martwić. Taki miły, ułożony a tu cholera wie co porabia nocami. ;)

(03-03-2021, 08:57)Snappik napisał(a): Czy serial fabularny zrobiłby robotę? Myślę, że ten dokument robi to za niego (jest dobrze wykonany). Wolałbym mocny thriller w klimacie LA lat 80-tych i Seven.

Wg mnie robotę mógłby zrobić taki twist że śledczy szukają kilku morderców a okazuje się że jest jeden. Co prawda teraz jak już znam takiego typa to kurcze pieczone z twistem ale ludziki nie znające mogłyby być pod wrażeniem. :)

Odpowiedz
Obejrzane. Dzięki Spannik za rekomendację. Nie ukrywam w spoilerach jeśli ktoś nie widział lub nie zna historii.

Sam w sobie dokument nie jest jakiś wybitny. Nie wiem czy z tej historii dało się więcej wycisnąć, ale 3/4 to wymienianie kolejnych zbrodni. Zgadzam się, że materiały archiwalne robią robotę i może dlatego chciałoby się może trochę więcej wgryzienia się na przykład w atmosferę zagrożenia w mieście, zamiast kolejnych wypowiedzi gliniarzy o kolejnym podobnym przypadku. Śledztwo też może nie było jakieś wybitnie ciekawe, bo mamy właściwie 2-3 punkty zwrotne - but, dentysta i potem dojście do gościa, który podał nazwisko.

(03-03-2021, 01:12)Mental napisał(a): No to posłuchaj tego: typ włamał się do chaty małżeństwa w średnim wieku. Facetowi strzelił w łeb, kobiecie też. Oboje przeżyli. Mąż tak bardzo się wkurwił, że z raną postrzałową głowy dał radę przepędzić mordercę z domu :) Nie ściemniam. Tak było.

Tak w ogóle to chyba dosyć niską skuteczność gość miał. Sporo osób przeżyło. Większość chyba nie dzięki jego litości. Z jednej strony tempo miał szokujące i rozumiem, że trudno było za nim nadążyć skoro przynajmniej te ataki pokazane w filmie miały miejsce na przestrzeni dosłownie kilku miesięcy. Z drugiej strony, mówią o tym, że od pewnego momentu świadomość zagrożenia wśród mieszkańców była spora, zrobił się ruch w interesach związanych z samoobroną itd. A gość poza tym, że nie zostawiał odcisków palców to działał raczej dosyć chaotycznie, dawał się przepędzać lub zostawiał rannych lub pozwalał uciekać. Mimo wszystko długo udało mu się działać. Nie kojarzyłem go z ksywy i spraw. Spodziewałem się większego menela i skumałem, że kojarzę postać dopiero jak pokazali jego zdjęcie, ale tak czy inaczej zbyt bystry raczej nie był, ten pentagram i gadki wyglądały raczej na takie, które uznał, że wypada dołączyć do arsenału seryjniaka niż jakaś przemyślana, świadoma kreacja.

Wśród błędów i biurokratycznego chaosu, ten motyw z dentystą jednak szokuje trochę. No i czemu nie zdążyli z egzekucją? Bo nie wytłumaczyli tego w filmie? Odwoływał się tyle lat czy co?

Odpowiedz
PropJoe napisał(a):Tak w ogóle to chyba dosyć niską skuteczność gość miał.

Ja bym bardziej winił w tym przypadku kaliber broni, z której strzelał. Typ używał rewolweru o średnicy lufy 0.22 cala. Z takiego kalibru można przeżyć postrzał w głowę, zwłaszcza gdy strzał nie jest mierzony w potylicę czy czoło. Z drugiej strony jeśli kula ugrzęźnie w mózgu i nie zabije od razu, to ofiarę czeka 15-20 minut konania w męczarniach. Kilka lat temu na jednej z poznańskich strzelnic zjawił się samobójca, który palnął sobie w łeb z 0.22. Umierał ponad pół godziny.

Tak czy inaczej, gdyby Ramirez grzał z 0.45, nikt nie miałby szans.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon