Only The Brave(reż. Joseph Kosinski, 2017)
#1
Trzeba naprawić błąd jakim jest brak tematu o filmie, który bez wątpienia jest jednym z lepszych które pojawiły się w 2017 roku.
Jak widać po forum produkcja przeszła generalnie bez echa, ja sam dopiero teraz go obejrzałem., co było dużym błędem
bo film jest po prostu piękny:P



Film opowiada historię ekipy strażaków specjalnie wyszkolonych do walki z pożarami lasów opartą o prawdziwe wydarzenia które wydarzyły się w 2013 roku.
Strażacy z jednostki Granite Mountain Hotshots bo o nich jest ten film to tzw Hotshots, specjalne, dwudziestoosobowe grupy strażaków, specjalizujące się w gaszeniu pożarów lasów i na bezdrożach (wildland fires). Obecnie jest około 110 takich ekip na terenie USA, większość zatrudnionych przez Służbę
Leśną (US Forest Service). Ich zadaniem jest dotarcie na front pożaru drogą lądową lub przez desant z helikoptera, a następnie wykonanie pasa przeciwpożarowego – przecinek w drzewostanie, usunięcie traw, krzewów, pozbawienie wszelkiego palnego paliwa. Słowem – stworzenie bariery dla pożaru.
Ich liczący 20 kg ekwipunek nie zawiera wody do gaszenia, lecz specjalne motyki, kilofy, łopaty i siekiery, którymi usuwają materiał palny z ziemi, a także pilarki
do drewna wraz z osprzętem i paliwem. 


Rezyserem filmu jest Joseph Kosinski autor takich dzieł jak Tron Legacy czy fantastyczny Oblivion. Tylko dla odważnych potwierdził po raz
kolejny, że Kosinski to po pierwsze znakomity reżyser, który wie jak wzbudzić emocje u widza, kiedy trzeba potrafi tym co dzieje się na
ekranie ścisnąć nas za gradło, a po drugie jego filmy są znakomite wizualnie. Cudowne zdjęcia, krajobrazy to jak bardzo namacalny jest
ogień w tym filmie to coś absolutnie znakomitego.
Ogląda się tą historię na krawędzi fotela, dwie godzinki zlatują bardzo szybko a kulminacyjna akcja to jest tak dobra rzecz, jakiej dawno w
filmach nie widziałem. Oczywiście polecam oglądać nie znajac historii ekipy bo wtedy działa to jeszcze lepiej. Ja po finale, zwłaszcza po
scenie w szkole nie mogłem się pozbierać- to naprawdę bardzo mocna rzecz, nie dająca spokoju przez wiele godzin po seansie.
Kosinskiemu udało się zebrać plejadę gwiazd, Brolin, Teller, Bridges, Connely, Badge Dale, Kitsch, MacDowell. Fajna chemia między postaciami co sprawia, że nawet w przerwach miedzy pożarami watki fabularne nie nudzą i fajnie nakreślają charaktery postaci.
Polecam- znakomity film na faktach, który można postawić obok takich fantastycznych filmów jak Patriots Day czy Deep Water Horizon. Oczywiście zalecam oglądać bez znajomości finału historii co jak pisałem uderza emocjonalnie z większą siłą.
9/10 i chyba dam drugą szansę Tronowi, być może byłem zbyt surowy po pierwszy seansie.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
#2
Dzięki, zachęciłeś. Leży w kolejce od premiery, miałem obejrzeć że względu na Kosińskiego właśnie.

Odpowiedz
#3
Obejrzałem ogólnie sztampa ale wygląd filmu i aktorstwo wynagradza z tego typu filmów podobał mi się bardziej Dzień Patriotów

Odpowiedz
#4
Moja opinia z mini recenzji :

Only the brave - piękny film. Pięknie prezentuje żywioł jakim jest ogień, pięknie daje się rozwijać swoim bohaterom poprzez układanie sobie życia prywatnego oraz wykonywanie ciężkiego kawałka chleba jakim jest fucha strażaka. Do tego czuć w powietrzu klasyczny etos twardzieli z wąsami, którzy między jednym i drugim gaszeniem pożaru piją piwko, robią pompki, podrywają dziewczyny i ćwiczą swój fach. To nie jest zwykły film na faktach, gdzie przez 60 minut otrzymujemy odtworzony przebieg zdarzeń z jakimś monumentalnym finałem. Tutaj kulminacyjna akcja to praktycznie "zwyklak" jeśli chodzi o zestawienie z innymi pożarami, ukazanymi wcześniej. Ale to, jak w tym czasie poznałem bohaterów i z jakimi problemami się zmagali powodowało, że oglądałem to na krawędzi fotela. A scena w szkole tylko to podkreśliła. Kapitalna robota Kosinskiego, świetna rola Tellera i Brolina, a na drugim planie rządzą Kitsch i Badge Dale. Powtórka po 2 latach z jeszcze większym kopem emocjonalnym. Kto by się spodziewał ;)

9/10
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
#5
Zaraz po kultowym Backdraft najlepszy film o strażakach jaki widziałem. Bardzo fajnie pokazane działanie strażaków gaszących pożar na otwartej przestrzeni i decyzje które mogą w ułamek sekundy udupić całą kompanie. Dałem mu chyba tez jakieś 9/10

Odpowiedz
#6
Bardzo, bardzo dobry film - jego siłą jest kompletny brak efekciarstwa! Żywioł jest na drugim planie - obraz skupia się na osobach i charakterach. Na ludziach. Przy pierwszym seansie, gdy pokazali młodzika wytaczającego się z baru pomyślałem "o, będzie TVNowskki scenariusz mi młody wznieci pożar...", lecz przy scenie, gdy dotacza się do jednostki (wiadomo dlaczego) zrobiłem głośne "hmmmm, ciekawe". A potem pokazany trening, akcje, treningi, akcje - i to wszystko w doskonały sposób. Poznaję bohaterów, tych ludzi i nawet nie czuć tego zagrożenia płynącego z ich pracy - ale gdy przychodzi ostatnia akcja, i stoją w tym polu i nadlatuje samolot... emocje wywala w kosmos! Doskonała rola Brolina i całej ekipy!!! Doskonałe, męskie kino wyreżyserowane w mistrzowski sposób.

9/10

Odpowiedz
#7
Historia Hotshotsów (i film Kosińskiego) skłoniła mnie do kolejnej filmowej wycieczki. Do Yarnel. Piękne miejsce, wspaniały pomnik wzniesiony na cześć 19 poległych. Żeby dostać się do miejsca, gdzie ogień dopadł Hotshotsów potrzeba jakiejś 3 kilometrowej, męczącej wręcz wspinaczki po skalistej ścieżce. Jedno z niewielu miejsc tego typu w USA, do którego nie da się dojechać autem.

[Obrazek: uH5dZoI.jpg]
[Obrazek: V0EpJ8y.jpg]
12FU

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Life (2017, reż Daniel Espinosa) Pelivaron 61 13,241 15-11-2023, 20:29
Ostatni post: Debryk
  Good Time (2017) - film, który mógłby nakręcić Mann Pelivaron 19 2,960 20-09-2023, 06:56
Ostatni post: Corn
  Apex (2024?) - reż. Joseph Kosinski Kryst_007 43 2,444 12-07-2023, 22:03
Ostatni post: simek
  Wind River (2017) nawrocki 89 19,256 05-03-2023, 21:48
Ostatni post: Bibliomisiek
  Beauty And The Beast (2017) reż. Bill Condon Mierzwiak 25 4,903 15-01-2023, 15:11
Ostatni post: Rozgdz
  The Mummy (2017) [Dark Universe] raven.second 191 30,304 04-01-2023, 23:17
Ostatni post: OGPUEE
  You Were Never Really Here (2017) reż. Lynne Ramsay Kuba 50 8,455 08-11-2022, 01:17
Ostatni post: shamar
  Pajęcza głowa reż. Joseph Kosinski Snappik 11 1,488 18-06-2022, 14:17
Ostatni post: Doppelganger
  Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017) reż. Martin McDonagh Kuba 87 15,712 09-01-2022, 23:25
Ostatni post: Debryk
  I, Tonya (2017) simek 19 3,430 12-12-2021, 16:09
Ostatni post: Nemo



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości