PLEBISCYT: Najlepsze filmy wszech czasów
#1
Żarówka 
Zgodnie z życzeniem uruchamiamy projekt plebiscytu na ulubione filmy wszech czasów użytkowników forum KMF na wygnaniu (w skrócie UFWUFKMFNW). Jest późno, dopiero wróciłem z galer, więc nie będę się zbytnio rozpisywał, natomiast w przeciwieństwie do niektórych, khe, khe, jestem otwarty na sugestie co do formy, liczby miejsc, metody punktacji i terminów.

Najlepsze co przyniosła poprzednia zabawa, to top listy kolegów z forum, dzięki którym można było sobie o niektórych tytułach przypomnieć, inne odkryć, a w takiej skondensowanej formie kiedy ktoś umieszcza dany film w swojej topce, jest jakaś szansa, że film warto nadrobić i nie będzie on parującą kupą gówna ;) więc na początek zachęcam do umieszczania luźnych zbiorów, propozycji, co by można zaległe pozycje nadrobić.

Jak macie znajomych co zapomnieli o forum, to warto się odezwać na priv i zmotywować, bo fajnie by było jakby zagłosowało choćby te 30-40 osób.

***

LINK DO ANKIETY:
Głosowanie

Punktacja:

Każdy otrzymuje 90 punktów do rozdysponowania (liczba filmów x3 punkty)

Głosujemy w skali 1-5, czyli maksymalna liczba punktów na tytuł to 5.

Lista musi zawierać 30 pozycji.

Z czego wynika, że:

a) można zagłosować bez wyróżniania konkretnych tytułów (można wtedy pozostawić puste pola) - każdy z automatu otrzymuje wtedy po 3 punkty,
b) maksymalną liczbę punktów można przyznać piętnastu filmom (5x15=75, 15 pozostałych filmów otrzymuje po punkcie),
c) oczywiście punkty muszą się sumować do 90, w przypadku pomyłki będę kontaktował się w celu korekty.

Głosujemy do 31 marca 2021, standardowo do 23:59. Głosować mogą osoby zarejestrowane na forum przed 31 stycznia 2021, które napisały przynajmniej 50 postów.

***

Dotychczasowe propozycje:

1. Gieferg

2. Kluski

3. Dr Strangelove

4. Doppelganger

5. Ash_9001

6. SonnyCrockett

7. Capt. Nascimento

8. Bradesinaurus

9. Cassel

10. Perfik

11. Danus

12. Negatywny

13. simek

14. Mental

15. Pelivaron

16. nawrocki

17. Krismeister

18. Norton

19. yacajackowski

20. slepy51

21. Wawrzyniec

22. zdzichon

23. Bucho

24. Kryst_007
Polski już nie ma.

Odpowiedz
#2
Jeśli chodzi o mnie, to trudno mi sobie wyobrazić żeby jakaś polecanka zmieniła moją listę 20-30 najlepszych filmów, ale oczywiście nikomu nie zabraniam.

Natomiast zastanawiam się nad punktacją. Oczywiście wszystkie filmy z mojej listy będą miały ocenę 10/10 i zastanawiam się jak miałbym to stopniować. No między 1 a 30 (powiedzmy, że tyle będzie) jakąś różnicę zrobię, ale w ścisłej czołówce to nie wiem jak miałbym wybrać jakiś numer 1 i dać mu więcej punktów gdy w top 5 czy top 10 są filmy, których nie dam rady zróżnicować punktowo.
Nie wiem jak to rozwiązać. Może ktoś ma jakiś pomysł?

Może każdemu przyznać po prostu określoną pulę punktów, żeby ją rozdysponował między swoje filmy?
Bo dla mnie w przypadku takiego plebiscytu idiotyczne jest punktowanie od 1 do 30 (czy ile tam tego będzie dopuszczone).
Zabili Pana Jezusa i wyłączyli komentarze...

Odpowiedz
#3
there can be only one!
For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odpowiedz
#4
Dwie możliwości:

1) Generalnie można by po prostu zliczyć ilość głósów na dany film, ale jest mała ilość głosujących więc wyjdzie dużo Ex-aequo i kiepsko to będzie wyglądało. Żeby więc premiować sam fakt, że film jest na czyjejś liście, a zmniejszyć znaczenie tego, na którym jest miejscu można zrobić punktację zbliżoną do tej, jaką proponowałem ostatnio ale z mniejszym rozstrzałem.
Każdy film dostaje 10 lub 20 punktów za sam fakt, że znalazł się na liście + bonus za pozycję, i teraz można je zróżnicować o 1 punkt - przy 20 filmach dając w przedziale [11-30] lub [21-40] (jeśli chcemy jeszcze bardziej zmniejszyć znaczenie pozycji na liście).

Ewentualnie można dać bonus dla pierwszych dziesięciu filmów ---> wybieramy 20 filmów, 10 punktów dostają za samą obecność na liście, a filmy z pierwszej dziesiątki bonus od 10 (za 1 miejsce) do 1 (za 10-te).

2)
Dr Strangelove napisał(a):Może każdemu przyznać po prostu określoną pulę punktów, żeby ją rozdysponował między swoje filmy?

Dobry pomysł, bo daje większą dowolność i jeśli ktoś nie chce różnicować, to różnicować nie musi, a jesli ktoś chce jakiś film wyróżnić, to ma taką możliwość.
Przy czym trzeba dać pewne ograniczenia - np:

- głosujemy na 20 filmów, mamy do rozdysponowania pulę 100 punktów i jednemu możemy dać minimum 1, max 10.

Jak ktoś chce to da wszystkim po 5, jak chce któreś wyróżnić to im podbije kosztem innych.

I w sumie taka opcja chyba najbardziej do mnie przemawia.

---

Pozostaje się zastanowić co mi się zmieści w top-20 (Alien/Aliens/Alien 3/Terminator/T2/LOTR-FOTR/Die Hard/Titanic/Jurassic Park/Szczęki/Blade Runner/BR2049/Braveheart/Watchmen/The Dark Knight/Matrix...).

Odpowiedz
#5
(09-02-2021, 08:24)Gieferg napisał(a): Dobry pomysł, bo daje większą dowolność i jeśli ktoś nie chce różnicować, to różnicować nie musi, a jesli ktoś chce jakiś film wyróżnić, to ma taką możliwość.
Przy czym trzeba dać pewne ograniczenia - np:

-  głosujemy na 20 filmów, mamy do rozdysponowania pulę 100 punktów i jednemu możemy dać minimum 1, max 10.

Jak ktoś chce to da wszystkim po 5, jak chce któreś wyróżnić to im podbije kosztem innych.  

I w sumie taka opcja chyba najbardziej do mnie przemawia.
No więc dokładnie o czymś takim myślałem. Tylko nie ograniczałbym ilości filmów. Jak ktoś chce zagłosować na 20 filmów to niech głosuje, jak ktoś na 10 to proszę bardzo, a jak ktoś będzie miał na liście 34 tytuły to co nas to...
Ograniczenie też musi być, żeby jakiś szaleniec nie wpadł z bronią i okrzykiem - Jebać Murzynów 100 punktów na "Heat", bo jedna, dwie osoby wywróciłyby listę do góry nogami.

Poza tym myślałem, ze można dodać temu trochę pieprzu i wprowadzić element hazardu. Każdy wpłaca jakąś symboliczną kwotę (przez tego patronajta) 5-10 zeta i typujemy top 10. Kto trafi największą ilość filmów z "dziesiątki" zgarnia kasę i może kupić 20 zgrzewek Harnasia żeby świętować :)
Zabili Pana Jezusa i wyłączyli komentarze...

Odpowiedz
#6
W tym plebiscycie to i ja zaglosuje. Macie moj miecz.
Co do punktacji, to system z niedawno zakonczonego jest zly?
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
#7
Dla mnie jest zły bo nie wyobrażam sobie różnicowania punktowego wśród moich ukochanych filmów. Jak mam wybrać który film będzie wyżej - "Blade Runner" czy może "Rękopis znaleziony w Saragossie" albo "Dzień świstaka"? W moim przypadku to niemożliwe. Ale jak pisał Gieferg taki system punktowy zadowala i mnie i Ciebie jak chcesz ułożyć listę od 1 do 20. Ja najwyżej dam 20 filmom po 5 punktów równo.
Zabili Pana Jezusa i wyłączyli komentarze...

Odpowiedz
#8
Ożesz. Sam nie jestem pewien czy mam jakiś ulubiony film, a tym bardziej ich 30-tkę. Trochę czasu będę musiał poświęcić na ułożenie własnej listy.

Odpowiedz
#9
Jak coś to ja skłaniam się ku temu żeby można było zgłosić 30 tytułów, a nie 20, bo jednak wybieramy z całej historii kina, 20 to mało :)
Co do punktacji to każda mi pasuje, chociaż ta z przedziałem 1-30 rzeczywiście najgorsza, pasuje zrobić coś bardziej wyrównanego.

Odpowiedz
#10
(09-02-2021, 09:40)Dr Strangelove napisał(a): Dla mnie jest zły bo nie wyobrażam sobie różnicowania punktowego wśród moich ukochanych filmów. Jak mam wybrać który film będzie wyżej - "Blade Runner" czy może "Rękopis znaleziony w Saragossie" albo "Dzień świstaka"? W moim przypadku to niemożliwe. Ale jak pisał Gieferg taki system punktowy zadowala i mnie i Ciebie jak chcesz ułożyć listę od 1 do 20. Ja najwyżej dam 20 filmom po 5 punktów równo.

Ja również, za to kompletnie - nie widzę sensu w systemie punktowym. Pomijając fakt, że uszeregowanie topu wszechczasów w jakiejkolwiek hierarchii to misssion impossible (win wink), to jest to po prostu nielogiczne.

Zróżnicowana punktacja ma sens przy wybieraniu topu dekady gdzie na listę może nie trafić np. żaden film, który znalazłby się w topie wszechczasów, więc można tam mieć film oceniony maksymalnie na 9 i np. kilka filmów na 8, które są już od tego najlepszego gorsze, ale ciągle w tej dekadzie najlepsze.

Natomiast jeśli w topie wszech czasów, masz na wybranej liście jakieś filmy, którym dajesz 10pkt i jakieś filmy, którym dajesz 9pkt - to z samej definicji te z 9 punktami to nie jest nawet Twój top wszech czasów.

Innymi słowy głosuje się na top wszech czasów wpisując filmy, które nie są twoim topem wszech czasów.

po co ktoś miałby to robić?


Tak więc proponuję rozwiązywać ten paradoks (a raczej ignorować go) nie na poziomie misternego systemu punktowania, tylko zmusić do tego już głosującego.
Jak masz wybrać swój top - to masz wybrać swój top.
Do ustalenia pozostawało by ile to ma być filmów, 5-10-15 - ale punktacja powinna być równa.

(09-02-2021, 08:24)Gieferg napisał(a): - głosujemy na 20 filmów, mamy do rozdysponowania pulę 100 punktów i jednemu możemy dać minimum 1, max 10.

Jest to akceptowalny substytut, zwłaszcza jeśli będzie można np wybrać 5 filmów po 20 pkt, albo od razu jeden za 100, żeby mieć pewność, że chociaż jedne dobry film znajdzie się w rankingu ;)
For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odpowiedz
#11
[Obrazek: General_FOLDER_15%20July_AnneElk%20%28Rl...015%29.jpg]

Moja propozycja jest następująca:
- każdy dostaje 100 punktów
- film można ocenić w skali 1-10 (albo 1-20 na przykład)
- rozdziela punkty między dowolną ilość filmów

I jak ktoś chce to sobie różnicuje, albo daje wszystkim filmom po tyle samo punktów. I nie interesuje mnie czy to logiczne czy nie :D
Zabili Pana Jezusa i wyłączyli komentarze...

Odpowiedz
#12
Pamiętajcie że to będzie top30 WASZYCH filmów, więc niekoniecznie muszą to by najlepsze filmy ever, ale Wasze ulubione/najlepsze pozycje. Ergo, MUSI być komentarz/wyjaśnienie co i dlaczego.
Być może film Was jakoś zmienił, jakoś na Was wpłynął, wyostrzył gust, otworzył na coś nowego.

To jest dość intymna lista bym powiedział, więc wymagamy wyjaśnień ;)

Odpowiedz
#13
(09-02-2021, 10:32)Negatywny napisał(a): Zróżnicowana punktacja ma sens przy wybieraniu topu dekady gdzie na listę może nie trafić np. żaden film, który znalazłby się w topie wszechczasów, więc można tam mieć film oceniony maksymalnie na 9 i np. kilka filmów na 8, które są już od tego najlepszego gorsze, ale ciągle w tej dekadzie najlepsze.

Natomiast jeśli w topie wszech czasów, masz na wybranej liście jakieś filmy, którym dajesz 10pkt i jakieś filmy, którym dajesz 9pkt - to z samej definicji te z 9 punktami to nie jest nawet Twój top wszech czasów.
Akurat z tym się nie zgadzam. Możesz dać na top wszech czasów same osobiste dychy, ale dycha dysze nierówna. Po prostu najlepsze filmy ever każdy sobie uszereguje. Co innego ocena w sali do 10 a co innego punktacja w głosowaniu.

Ale, wyjątkowo zgadzam się z Negatywnym, że spłaszczenie punktacji jest dobrym pomysłem. Mi się podoba idea przyznawania po jednym punkcie za każdy film. Wydaje mi się, że po pierwsze da to szansę na mniej banalną listę. Ale przede wszystkim sprawi, że wyłonimy bardziej reprezentatywną dla forum grupę. Trochę sobie tym strzelam w kolano, bo zakładam, że w ten sposób stracą moje filmy (The Master czy tutaj na przykład 2001), które mają swoich zagorzałych fanów, ale co do których zdania są podzielone lub po prostu są mniej popularne. No i stracą kosztem takich filmów jak Heat, który pewnie wymieni dużo większa liczba głosujących, nawet jeśli większość dała by go raczej w środku listy.

Z tego powodu jestem raczej sceptyczny co do dowolnego rozdzielania otrzymanej puli punktów. Wydaje mi się, że przepychanie w ten sposób (a tu byłoby do tego jeszcze skuteczniejsze narzędzie - daje 81 punktów Masterowi a pozostałym 19 po punkcie) ulubionych filmów niepotrzebnie wypaczy wyniki.

Ewentualnie można by głosować na 30 filmów tak: dziesięciu dajemy po 3 pkt, 10 po 2 i 10 po 1 pkt. W ten sposób odejdzie też konieczność ustawiania na siłę kolejności.


Odpowiedz
#14
(09-02-2021, 11:09)PropJoe napisał(a): Z tego powodu jestem raczej sceptyczny co do dowolnego rozdzielania otrzymanej puli punktów. Wydaje mi się, że przepychanie w ten sposób (a tu byłoby do tego jeszcze skuteczniejsze narzędzie - daje 81 punktów Masterowi a pozostałym 19 po punkcie) ulubionych filmów niepotrzebnie wypaczy wyniki.
No ale zarówno Gieferg jak i ja chcemy tutaj dać ogranicznik dla maksymalnej ilości punktów na film. Zdaje się, że pisałem o tym już chyba ze 3 razy w tej w sumie krótkiej dyskusji. Więc nie będzie można dać 80 punktów dla jednego filmu.
Nie wiem po co ja to piszę skoro i tak nikt tego nie czyta?
Zabili Pana Jezusa i wyłączyli komentarze...

Odpowiedz
#15
(09-02-2021, 11:09)PropJoe napisał(a): Ewentualnie można by głosować na 30 filmów tak: dziesięciu dajemy po 3 pkt, 10 po 2 i 10 po 1 pkt. W ten sposób odejdzie też konieczność ustawiania na siłę kolejności.

Flatten the curve KMF edition! ;)
For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odpowiedz
#16
Cytat:Jak ktoś chce zagłosować na 20 filmów to niech głosuje, jak ktoś na 10 to proszę bardzo, a jak ktoś będzie miał na liście 34 tytuły to co nas to...

Jak dla mnie powinna być określona ilość filmów, bo organizator się zesra jak wszyscy zaczną wrzucać po 70 pozycji.

Myślę, że 20 filmów i pula 200 punktów (domyślnie po 10 dla filmu z możliwością kombinacji w zakresie 1-20 w ramach dostepnej puli) zapewni zarówno zróżnicowanie punktacji jak i odpowiednią dowolność w ocenianiu. Powinni być zadowoleni zarówno ci, którzy chcą wszystkie filmy ocenić równo, jak i i ci, którzy jednak chcą coś wyróżnić.

Cytat:Z tego powodu jestem raczej sceptyczny co do dowolnego rozdzielania otrzymanej puli punktów. Wydaje mi się, że przepychanie w ten sposób (a tu byłoby do tego jeszcze skuteczniejsze narzędzie - daje 81 punktów Masterowi a pozostałym 19 po punkcie) ulubionych filmów niepotrzebnie wypaczy wyniki.

Dzizes... Nie da się tak zrobić w proponowanym systemie.

Odpowiedz
#17
(09-02-2021, 11:18)Dr Strangelove napisał(a): No ale zarówno Gieferg jak i ja chcemy tutaj dać ogranicznik dla maksymalnej ilości punktów na film. Zdaje się, że pisałem o tym już chyba ze 3 razy w tej w sumie krótkiej dyskusji. Więc nie będzie można dać 80 punktów dla jednego filmu.
Nie wiem po co ja to piszę skoro i tak nikt tego nie czyta?
Masz rację. Trochę się kajam. Ale trochę nie, bo napisałeś w propozycji: "film można ocenić w skali 1-10 (albo 1-20 na przykład)" a moim zdaniem dowolność w liczbie filmów, nawet przy ograniczeniu maksymalnej liczby punktów per film może za bardzo wypaczyć wyniki. Za dużo będzie zależało od tego jaka dystrybucja głosów będzie najpopularniejsza wśród głosujących. Zakładam, że większość będzie chciała zagłosować na te 20 czy 30 filmów i rozdzieli swoje punkty po kilka per film. Ale wystarczy, że ktoś da pięciu filmom po 20 punktów i już wyprzedza każdym całą moją listę. Potrzebuję kilkunastu osób głosujących podobnie jak ja, żeby w ogóle myśleć o rywalizacji z kimś kto uważa, że tylko pięciu filmom należy się miejsce w topie. Źle liczę? Tylko ja widzę tu zagrożenie?

Cytat:Myślę, że 20 filmów i pula 200 punktów (domyślnie po 10 dla filmu z możliwością kombinacji w zakresie 1-20 w ramach dostepnej puli) zapewni zarówno zróżnicowanie punktacji jak i odpowiednią dowolność w ocenianiu. Powinni być zadowoleni zarówno ci, którzy chcą wszystkie filmy ocenić równo, jak i i ci, którzy jednak chcą coś wyróżnić.
Moim zdaniem system, w którym tylko od przyjętej przez konkretnych użytkowników dystrybucji posiadanej puli 200 pkt zależy czy dany film dostanie 1 czy 20 punktów niepotrzebnie komplikuje sprawę. Bo to są uznaniowe, indywidualne kwestie. Często się dziwimy przy ocenach konkretnych filmów w sakli 1-10 czemu ktoś dał za niską albo za wysoką ocenę skoro to mimo wszystko niezły/chujowy film. A tu będziemy się zastanawiać czy dany film jest tak wysoko, bo akurat osoba, która go uwielbia postanowiła zróżnicować punktacje czy przepchnąć swój film jak najwyżej.

Ale się nie upieram. Ja bym spłaszczył do 1 pkt per film lub tak jak napisałem wyżej: 3 pkt, 2 pkt, 1 pkt.


Odpowiedz
#18
(09-02-2021, 11:29)PropJoe napisał(a): Tylko ja widzę tu zagrożenie?

Wszyscy którym zależy, na odpowiednim wyglądzie rankingu, pm me :)
For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odpowiedz
#19
PropJoe napisał(a):Ewentualnie można by głosować na 30 filmów tak: dziesięciu dajemy po 3 pkt, 10 po 2 i 10 po 1 pkt. W ten sposób odejdzie też konieczność ustawiania na siłę kolejności.

To też ok. W ten sposób wybieramy swoich kandydatów do złotego, srebrnego i brązowego medalu, odpada zbytnie różnicowanie, które mogłoby służyć przepychaniu swoich faworytów, a i punktacja nie będzie tak bardzo wyrównana jak przy zwykłym zliczeniu głosów.

Odpowiedz
#20
(09-02-2021, 11:29)PropJoe napisał(a): Masz rację. Trochę się kajam. Ale trochę nie, bo napisałeś w propozycji: "film można ocenić w skali 1-10 (albo 1-20 na przykład)"
Ale to tylko propozycja. Może być 1-10, ale może być 1-5. A 1-20 w ogóle nie musi być. To tylko przykład.

(09-02-2021, 11:23)Gieferg napisał(a):
Cytat:Jak ktoś chce zagłosować na 20 filmów to niech głosuje, jak ktoś na 10 to proszę bardzo, a jak ktoś będzie miał na liście 34 tytuły to co nas to...

Jak dla mnie powinna być określona ilość filmów, bo organizator się zesra jak wszyscy zaczną wrzucać po 70 pozycji.
To też racja. I też się nie będę upierał przy dowolnej ilości filmów. Może być top 20 albo top 30.
Zabili Pana Jezusa i wyłączyli komentarze...

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najlepsze filmowe fryzury/stylówy Huntersky 41 7,348 26-10-2023, 19:23
Ostatni post: Krismeister
  [+18] Najlepsze full frontale z mainstreamowych filmów military 285 228,699 14-10-2023, 20:00
Ostatni post: yacajackowski
Tęcza PLEBISCYT: Najlepsze seriale PropJoe 252 22,759 08-09-2023, 16:46
Ostatni post: Spoilerowo
  PLEBISCYT Stevena Spielberga gigacz 82 19,323 19-04-2023, 13:17
Ostatni post: Bucho
  NAJLEPSZE FILMOWE SCENY WSZECH CZASÓW Mental 81 14,199 01-03-2023, 19:21
Ostatni post: yacajackowski
  Najlepsze masowe strzelaniny w historii kina Mental 33 5,146 30-11-2022, 10:11
Ostatni post: Corn
  Artykuły KMF - Najlepsze filmy lat 70. desjudi 127 30,896 07-09-2022, 21:37
Ostatni post: Bucho
  Najlepsze filmowe sceny "łóżkowe" Jakuzzi 58 35,944 24-01-2022, 13:32
Ostatni post: shamar
  Filmy sportowe - ankieta Sylwia 4 722 13-01-2022, 14:12
Ostatni post: Sylwia
  Najgorsze filmy Dusqmad 232 45,849 20-11-2021, 20:06
Ostatni post: Kluski



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości