Przystanek Alaska/Northern Exposure, CBS 1990-1995, Joshua Brand i John Falsey
Młody lekarz pochodzący z żydowskiej rodziny Joel Fleischman w ramach odrobienia stypendium zostaje wysłany na Alaskę. Ma przed sobą 5 lat pracy. Cicely - miasteczko do którego trafia jest dla niego przeciwieństwem Nowego Yorku. Początkowa niechęć do miasteczka i jego mieszkańców (wśród których są: prowadzący radiowe audycje Chris Stevens, były pilot i kosmonauta Maurice Minnifield, pilotka Maggie O'Connel i miłośnik filmów Ed Chigliak) zaczyna się jednak zmieniać z upływem czasu...[Obrazek: rexfeatures_390883ft.jpg]

Z netu:

"Na początku lat 90., w kontrze do popularnych oper mydlanych rozbudzających emocje widzów, „Przystanek Alaska” rozbudzał również intelekt. Buntownicza gapowatość Dr Fleischmana wysłanego na daleką Alaskę, by odpracować studia medyczne, tuliła do snu miliony naszych rodaków. Chodź bądźmy szczerzy, wielu wolało by do snu tuliła go Maggie O’Connel, czyli druga czołowa postać. Senne życie utopijnego miasteczka Cicely z całą zgrają dziwnych charakterów i ich pokojowym współżyciem dawało okno na harmonijny świat.

„Przystanek Alaska” jest zatem w Polsce ikoną, chodź najmłodsze pokolenie może to zdanie skomentować wzruszeniem ramion. W USA serial zebrał ponad czterdzieści nominacji do nagród Emmy (wygrał 7), dziesięć nominacji do Złotych Globów (wygrał 2) i niezliczoną ilość innych wyróżnień.

Serial jest niezwykle uniwersalny, bo prócz dowcipnej codzienności, opisuje świat stąpając kilka centymetrów ponad ziemią, co niezmiennie oddziałuje na wyobraźnie widza. Po Cicely niczym niepokojone spacerują łosie, ten sam barman zawsze nalewa piwo, lokalni Indianie patrzą na świat we własnym duchu, a rzutki businessman cały ten kram próbuje utrzymać w ryzach. Oni i wielu innych bohaterów dają dowód samodzielności dyktowanej tylko sercem. Jedynie Fleischman rzucony z Nowego Yorku wzdryga się na myśl o lokalnych zwyczajach, siłuje z odmienną mentalnością i udaje niechęć do innych. Wielkomiejska maska spada dopiero w obliczu spraw ważnych i uświadomieniu wzajemnej bliskości mieszkańców miasteczka.

Przystanek Alaska” służy do zatrzymania czasu, by pośmiać się z absurdalnego humoru, cieszyć niezbywalnym pokojem. A dla tych co nie wierzą w jego moc, warto przypomnieć, że cała masa imprez w Polsce wzięła od niego nazwę, z naczelnym dziś „Przystankiem Woodstock”. I możemy te nazwy potraktować jak najbardziej swojsko, gdyż tytuł oryginalny słowa „przystanek” nie zawiera. Serial niezastąpiony na zimowe wieczory."

Ten serial powinien mieć swój temat.

I ta muzyka, to intro:

Jeśli szukacie czegoś spokojnego, trochę absurdalnego, trochę onirycznego, ale tez pięknego - to serial dla Was i Waszych dzieci.
To świat którego już nie ma i nigdy nie wróci.

P.S. Proszę moda o przeniesienie postów z wątku o Serialach oraz z wa†ku o plebiscycie do tego wątku.

Odpowiedz
Absolutnie wspaniały serial. Najwyższej próby obyczajówka. Robi dobrze w głowie. Mam nadzieję, że nie będą próbowali go wskrzeszać.

Lepiej byłoby reedytować w panoramie i 1080p. Tyle wystarczy.

Odpowiedz
Jeden z moich ulubionych odcinków, przecudny i niezwykle mądry.

Sezon trzeci. Trzeba oglądać serial by zrozumieć co to była za paczka i kim był Jesse.

Odpowiedz
(22-07-2021, 14:28)Tomkiewicz napisał(a): Absolutnie wspaniały serial. Najwyższej próby obyczajówka. Robi dobrze w głowie. Mam nadzieję, że nie będą próbowali go wskrzeszać.

Lepiej byłoby reedytować w panoramie i 1080p. Tyle wystarczy.

Serial wydano w wersji zremasterowanej. Zawsze jak któryś z moich seriali remasterowano to był pretekst by powtórzyć sobie całość, ale przez brak czasu, przez to że wolę być na bieżąco z serialami co teraz oglądam i z nowościami, to tylko TP udało mi się obejrzeć w lepszej jakości, co ułatwiło też to, że mało odcinków, tylko dwa sezony, więc był czas na powtórkę przed 3 sezonem, ale XF ani PA już nie powtórzyłem w lepszej jakości. Choć słyszałem sporo dobrego o remasteringu tych produkcji. Już nawet nie pamiętam kiedy ostatnio oglądałem te seriale (+ Millennium, choć serialu Cartera nie zremasterowano).

https://www.uphe.com/tv/northern-exposure-season-four

Powodem nieobecności serialu w streamingach są prawa do muzyki, którą zmieniono w odcinkach. Piosenki w scenach zastąpiono innymi kawałkami. Podobna sytuacja jest z Cudownymi Latami, dlatego Cudowne Lata (od dawna mam ochotę na powtórkę tej produkcji) i PA nie są nigdzie legalnie dostępne, przynajmniej w oryginalnej wersji, w jakiej leciały u nas w TVP wieki temu.

https://www.reddit.com/r/northernexposure/comments/etyzja/northern_exposure_a_hunt_for_the_original_music/

Wydaje mi się, że serialem, trochę w klimatach Przystanku Alaska, jest nasze Ranczo z Iloną Ostrowską, Cezarym Żakiem, Pawłem Królikowskim, w którym główna bohaterka też przyjeżdża z wielkiego świata do totalnej dziury. Oczywiście to nie ten sam poziom, ale naprawdę fajna produkcja.

Nie oglądałem Rancza jak leciał premierowo, ale od 2020 roku serial (a może wcześniej?) leci non stop w TVP, czyli od pon do piątku, a w soboty powtórka z tygodnia, więc jak się kończy np. na TVP Seriale to potem leci na innym kanale TVP, i tak w kółko.

Tata jest fanem tej produkcji, więc oglądał powtórki, ale nawet on powiedział DOŚĆ, bo ile można oglądać jeden serial na okrągło przez 2 lata. To wygląda tak jakby rok albo dwa lata temu ktoś puścił Ranczo i sprzęt się zawiesił i leci na okrągło w TVP, ale nikt nie sprawdził. A gdyby tego było mało to też trafił na Netflixa w całości i w propozycjach nam zaczęło Ranczo wyskakiwać:)

Miałem nadrobić cały serial, ale przez to, że leci na okrągło w TVP, to widziałem chyba wszystkie odcinki odwiedzając rodziców w weekendy i w tygodniu przez 2020 rok i pół 2021 roku. Doszło do tego, że nam fabułę większości odcinków. Bardzo fajna produkcja od początku do końca. Ranczo to jeden z tych dobrych seriali, ale nie jak na polskie, tyko po prostu dobrych.

Odpowiedz
Ale przecież Cudowne Lata wydano w końcu na Blu Ray :| sam widziałem reklamę
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho

Odpowiedz
Brat (urodzony w latach 70.) polecił mi ten serial już dawno, gdzieś na półce wala się nawet stare wydanie na DVD. Słowa-klucze przewijające się w zebranych opiniach: magia, prostota, natura, melancholia, humor. Za niedługo pewnie zacznę w końcu oglądanie, ale wczesniej pytania - wiem, że główny bohater nie doczeka końca serialu; całość bardzo cierpi po jego odejściu? W finale wszystkie wątki zostają domknięte, czy dostajemy zakończenie w stylu starego Twin Peaks?

Odpowiedz
(22-07-2021, 21:10)Corn napisał(a): Ale przecież Cudowne Lata wydano w końcu na Blu Ray :| sam widziałem reklamę

Chodziło mi o streaming i piosenki. A jeśli jest serial na streamingu to w takiej zmienionej wersji, bo oryginalnej wersji z piosenkami, które leciały w odcinkach puszczanych w TVP to raczej nigdzie legalnie na streamingu nie ma. No chyba, że mam nieaktualne informacje i wydano w wersji oryginalnej, czyli z piosenkami, które leciały w serialu, a nie z podmienionymi kawałkami, np. na blu ray? W takim razie sorry za zamieszanie :)

Podobna sytuacja jest też z Jeziorem Marzeń, które jest na streamingu, nawet w Polsce, na Netflixie, ale piosenka np. w czołówce jest zmieniona.

Norton, to co ciekawi Cię w przypadku PA to napisał Doppelganger w temacie PLEBISCYT - Najlepsze seriale.

Odpowiedz
(22-07-2021, 21:27)Norton napisał(a): Brat (urodzony w latach 70.) polecił mi ten serial już dawno, gdzieś na półce wala się nawet stare wydanie na DVD. Słowa-klucze przewijające się w zebranych opiniach: magia, prostota, natura, melancholia, humor. Za niedługo pewnie zacznę w końcu oglądanie, ale wczesniej pytania - wiem, że główny bohater nie doczeka końca serialu; całość bardzo cierpi po jego odejściu? W finale wszystkie wątki zostają domknięte, czy dostajemy zakończenie w stylu starego Twin Peaks?

Mysle ze powinienes zaczac to ogladac z otwarta glowa i bez oczekiwan. Samo zobaczysz ;)

Moderatorzy: prosze o przeniesienie postow z tematu o Plebiscytach i serialach!

Odpowiedz
(22-07-2021, 23:53)Doppelganger napisał(a): Moderatorzy: prosze o przeniesienie postow z tematu o Plebiscytach i serialach!

Jeżeli chcesz żeby twój post otwierający wylądował kilka pięter niżej a temat zaczynał się czymś mniej "wstępnym" to mogę to zrobić ale chyba nie wyglądałoby to dobrze.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
No to może lepiej skopiować posty moje i @michaxa z wiadomych tematów i wkleić je tutaj?

Odpowiedz
Zważywszy że nie da się zrobić tego porządnie i każde możliwe rozwiązanie będzie niezgrabne to zostawiłbym wszystko gdzie jest.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
Przeklejam moj post z tematu o plebiscytach aby nie znikł:

No więc skończyłem 6ty sezon Przystanku Alaska już jakiś czas temu, więc się wypowiem.

Słysząc to i owo nastawiłem się że będzie źle, bardzo źle. A szósty sezon od samego początku trzyma tak wysoki poziom jak najlepsze sezony serialu, i nie ma w tym krzty przesady. Jest Fleishman, są świetne pomysły na odcinki:

- odcinek 1, "Dinner at Seven-Thirty" - Fleishmann wypija wywar od Eda i doznaje snu/halucynacji i przenosimy się do Nowego Jorku na przyjęcie w stylu Woody Allena. Odcinek pokazuje nam właśnie czy jest Przystanek Alaska: każda postać gra w nim kogoś innego niż w serialu, ale gdzieś w głębi duszy się z tym dusi, pragnie ucieczki od swojego dotychczasowego życia i tęskni do swojego prawdziwego ja oraz kontaktu z naturą.

Takich odcinków jest więcej. Twórcy jednak wybrali niefortunny sposób rozwiązania sprawy Fleishmanna bo postanowili go pożegnać w odcinku 15tym (sezon ma 23 epizody), przez co nie było go w końcówce. Moim zdaniem należało ten wątek Fleishanna rozłożyć bardziej w czasie, np dawać 2 odcinki o nim + jeden bez niego, z nowymi wątkami/bohaterami. W ten sposób jego odejście z serialu wypadłoby na właśnie odcinek 23-ci. Trzeba by tylko rozwiązać troszkę inaczej wątek dr Capry, który przybywa jako jego zastępca (w nowej fabule mógłby być nie lekarzem pierwszego kontaktu tylko np dentysta czy kimś zupełnie innym) i którego postać jest jak najbardziej ok (ale gdzie mu oczywiście do Fleishmanna), zwłaszcza jego akcje w odcinku "Little Italy", czy akcje z żoną Michelle.

Być może udałoby się wtedy uciec z żenującego wątku Chris + Maggie, który był chyba okropny nawet dla aktorów.

Moja kobita nie była fanką zmiany jaka nastąpiła w dr Fleishmannie, ale mnie się ona podobała i była dla mnie jak najbardziej wiarygodna. Doktorek się zaczął zmieniać już od 4go sezonu, mieszkał tak już parę lat i zaczął po prostu zauważać inne aspekty życia niż do tego pory. Jego przemiana jest dla mnie kapitalna, tak pięknie się wtopił w społeczność. Dlatego nie do końca mi pasuje jego
. Ale to daje fajne możliwości kontynuacji serialu, kiedy prawie wszyscy jeszcze żyją i są w formie.

Prawie wszyscy też których znam i serial lubą czekali na ostateczne zejście się Maggie i Joela. Ja akceptuję takie zakończenie jakie było + te moje parę uwag. W sumie @michax mamy podobne zdanie na to, jakbyśmy zakończyli serial :)

Ostatnia scena + piosenka na koniec jest piękna. Tak się powinno kończyć seriale + oczywiście to co zasugerowałem w stosunku do Fleishmanna.

Serial jest tutaj niedoceniany na forum, w sumie nie wiem dlaczego. Ocena zawsze i wszędzie 10/10 (dołącza do Twin Peaks i Mad Men)
Oglądajcie - zobaczycie świat jakiego już nie ma i który już chyba nigdy nie wróci. Zwłaszcza widząc to co się dzieje obecnie.

@Kluski - pisałeś że już chyba za późno zacząć PA bo obrósł fanowskim tłuszczykiem. Ja jako nastolatek obejrzałem może w całość kilka/kilkanaście odcinków i niewiele pamiętałem. Całość obejrzałem dopiero na przełomie 2020/2021, do momentu obejrzenia nie byłem jakimś wielkim fanem choć chodziło to za mną od lat, że muszę w końcu to nadrobić.

Odpowiedz
Chris w 93 roku o tym jak nowoczesna technologia oddal ludzi od siebie + parę uwag o przewrotnej istocie kapitalizmu, czyli konsumpcjonizmie.

Odpowiedz
I'm 14, and this is deep.
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon