Severance (Rozdzielenie), Appletv+, 2022
#21
Porównania z Counterpart rzeczywiście nasuwają się same, przy czym ostatecznie serial Starz nie miał wiele do zaoferowania prócz świetnego duetu/kwartetu Simmons - Williams. Ciekawy punkt wyjściowy, na którego obrzeżach cichutko rozprawiano o przypadkowości losu człowieka i jego wyborach życiowych starczył ledwie na kilka odcinków, zaś drugi sezon był już w większości nudnym, nieangażującym szpiegowskim kupsztalem.

Severance od początku do końca konsekwentnie kroczy obraną ścieżką. Nigdzie się nie śpieszy, pozwala na spokojne wsiąknięcie w klimat i polubienie postaci, a równocześnie nie marnuje czasu. Sygnalizowanego przez Mentala znaczącego spadku jakości w środku sezonu nie uświadczyłem - prócz (rewelacyjnego) finału tempo było mniej więcej takie samo, fabuła i świat odkrywane kawałek po kawałeczku z kilkoma umiejętnie rozmieszczonymi zdarzeniami potęgującymi zainteresowanie. Miałem pewne wątpliwości odnośnie wykorzystania dwóch najlepszych aktorów (Walkena i Turturro), bo ich wątek zapowiadał się sztampowo, na szczęście również w tym przypadku wszystko wypaliło - Irving dostał swoją motywację, a Barton Fink coś więcej do pokazania (możliwość wyjścia poza ramy lekko karykaturalnego służbisty). Aktorsko jest tu zresztą świetnie - Scott dostał idealną rolę pod siebie, Cherry nie okazał się ostatecznie jednowymiarowym, szablonowym grubasem strzelającym "śmisznymi" tekstami, ruda cieszy oko i dobrze gra, Arquette czasem była blisko przegięcia, ale koniec końców też dała radę. Bohaterem sezonu jest dla mnie Tillman - obłudnie uśmiechnięta twarz menedżera wyższego stopnia. O scenie tańca już tu (słusznie) wspominano, ja dodam wszechobecne szpliki wbijane w korpo i (absurdalny niekiedy) humor, chociażby animacja po wyrobieniu 100% normy. Komizm sytuacyjny prócz nadrzędnej funkcji dodatkowo pięknie dopełnia tego groteskowego, dziwacznego "klimatu". Co jednak najważniejsze - "sajfaj" jest tu niewiele i to z najbardziej interesującej mnie, ludzkiej strony; intrygujący przyczynek do akademickich dyskusji. A, zwroty akcji leciutko przewidywalne, aczkolwiek nie trafiłem z Walkenem jako ojcem Heleny i szefem Lumon.

7-8/10 za pierwszy sezon. Gigantyczny potencjał na rewelacyjny serial i równie wielka możliwość zrujnowania całości poprzez odpowiadanie na pytania. Już się obawiam, jak twórcy wyjaśnią największe tajemnice. W sumie to niech się nie śpieszą. Mogą nawet zapodać niedźwiedziem polarnym i dymem, finał Lost już przebolałem.

PS. Adam Scott był/jest chory czy po prostu tak "dziwnie" się starzeje?
PPS. Siostra Marka wygląda jak połączenie dwóch Olivii - Colman i wspominanej na samej górze Williams.

Odpowiedz
#22
w sumie to na końcu liczyłem, że Helly nie zdąży jednak wygłosić przemowy bo ją Dylan "przełączy" z powrotem

myślałem też, że Cobel wymieni się spojrzeniami na światłach z Irvingiem albo, że ona później będzie miała wypadek i zginie np. Irving który miał trudności z jazdą, Cobel to straszna baba i w sumie dołącza do Skylar z Breaking Bad i Enediny z Narcos w moim rankingu babskich postaci którym absolutnie nie kibicuję

co wiemy przed drugim sezonie? siostra Marka jako jedyna wie o całej sprawie no ale to wszystko, resztę usadzą na dupie albo wymarzą pamięć, trudno będzie przekonać Marka, że jego alter był przez chwilę na przyjęciu

obawiam się, że drugi sezon straci dużo na tajemniczości i niepokoju a wiadomo jak im dalej w las i $$$ się zgadzają to nic dobrego może nie wyjść i możemy ten serial wspominać, że tylko jakiś sezon był świetny, tutaj niby rozpisane to jest na trzy sezony

tak Ben Stiller umie reżyserować

Odpowiedz
#23
(08-04-2022, 23:04)streamus napisał(a): W ostatnim odcinku sezonu najlepszy cliffhanger w historii telewizji.

Cały ostatni odcinek to jest esensja magii kina i mistrzostwo świata w budowaniu napięcia. Mnie serial kupił w całości. Fantastyczny klimat precyzyjnie, niespiesznie prowadzona fabuła, świetne kreacje aktorskie i podbudowa postaci. Do tego dozowany że smakiem humor i momenty psychodelii. Mniam.

Dodam tylko że ścieżka dźwiękowa jest super, a aktor grający Milchika... Wydarzenie muzyczno taneczne :)

Ode mnie jak widać same superlatyw. Bawiłem się przednio. Mam nadzieję że drugi sezon nie będzie ssał.

Odpowiedz
#24
Fajnie, że choć jedna osoba ma podobne zdanie do mojego ;]

Odpowiedz
#25
w październiku zaczęli kręcić sezon 2

Cytat:Do obsady dołączyło aż osiem nowych osób: Gwendoline Christie ("Gra o tron"), John Noble ("Fringe"), Alia Shawkat ("Stary człowiek"), Merritt Wever ("Niewiarygodne"), Bob Balaban ("Pani dziekan"), Robby Benson ("Piękna i Bestia"), Ólafur Darri Ólafsson ("W pułapce") i Stefano Carranante.


Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  House of Dragon (HBO, 2022- ) Snuffer 264 29,030 21-03-2024, 20:29
Ostatni post: Capt. Nascimento
  The Morning Show (AppleTV+ ) Spoilerowo 2 232 27-01-2024, 18:32
Ostatni post: simek
  Tokyo Vice (HBO Max, 2022) simek 58 7,107 10-01-2024, 01:21
Ostatni post: slepy51
  The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon, 2022 - ) yacajackowski 1,116 124,676 27-12-2023, 16:32
Ostatni post: Paszczak
  Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (2022), HBO slepy51 32 3,570 19-09-2023, 12:43
Ostatni post: Bucho
  Downton Abbey - serial (ITV, 2010-2015) i filmy (2019 i 2022) patyczak 125 24,581 21-07-2023, 08:53
Ostatni post: simek
  Wielka woda (Netflix, 2022) Pelivaron 69 8,780 12-12-2022, 18:00
Ostatni post: Spoilerowo
  We own this city (2022) (HBO) raven.second 17 2,154 06-07-2022, 13:22
Ostatni post: yacajackowski
  Pam & Tommy (Hulu, 2022) Pelivaron 51 7,372 22-03-2022, 13:35
Ostatni post: Gieferg



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości