The Toys That Made Us
[Obrazek: AC21-TOYS.jpg?f=16x9&w=1200&$p$f$w=721e0c7]

Serial dokumentalny Netflixa opowiadający o najsłynniejszych liniach zabawek m.in. Transformers czy My Little Pony.

Jestem po pierwszym sezonie i powiem tak. Zajebisty dokument. Od intra parodiującego te wszystkie animowane chujozy z lat 80., poprzez wywiady z twórcami i epopeje poszczególnych zabawek i po lekki jajcarski ton.

Z serii tej można dowiedzieć się wielu ciekawostek. Np. nie wiedziałem, że Kenner przed SW było malutką firmą, i wcześniej action figures (mogliby w końcu znaleźć odpowiednie polskie tłumaczenie) to były wielkimi lalkami. Albo pomysł na kreskówkę z He-Manem wymyślono na poczekaniu. Wiedziałem wcześniej, że Barbie była oparta na lalce dla dorosłych. Ale nie wiedziałem, że przed powstaniem Barbie dziewczynki nie miały właściwie nic. Oraz to, że wymyśliła ją kobieta i Barbie była na tamte czasy progresywna (dobry argument z walce feminazistkami oskarżając Barbie o złe wpływy). 

Z perspektywy Europejczyka nieco szkoda, że w lwiej części akurat dotyka amerykańskich zabawek, bo np. po odcinku GI Joe, z chęcią bym posłuchał o brytyjskim odpowiedniku, dobrze znanym w Europie (i Polsce) Action Manie. I z rytmu wybijają te patetyczne końcówki odcinków opowiadające jak to zabawki zbawiły świat, a Optimus Prime umarł za nasze grzechy. 

A tak to jest 9,5/10

PS. Zaczynam już drugi sezon.

Odpowiedz
Oglądałem obydwa sezony i serial jest rewelacyjny. Trudno tylko powiedzieć czy tak obiektywnie czy przez to że większość tych zabawek znałem, częściowo miałem za smarka. Gimby mogą nie znać.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
Wiesz, ja nic nie wiedziałem o zabawkach ze Star Treka i się dziwiłem, że poświęcono im epizod. I obejrzałem epizod z zaciekawieniem. To samo G.I. Joe (których nie znałem kompletnie) czy He-Man (którego znałem tylko z kreskówki, a o zabawkach wiedziałem co kot napłakał). I dalej świetnie mi się oglądało.

Więc to kwestia podanego przejrzyście i z pasją pokazania danego tematu.  

Odpowiedz
Miałem kilka G.J.Joe oraz He-mena ale oczywiście najwięcej flashbacków miałem przy Żółwiach Ninja które miałem na początku lat 90. i mam dziś na półce. Niestety nie są to te same, oryginały uległy erozji w wyniku przebawienia. ;)
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
Żółwie Ninja na propsie, a największe zdziwienie miałem przy sukcesie zabawek z Power Rangers. Serial cieszy się jakimś tam kultem, ale nie sądziłem, że zabawki były aż takim strzałem w dziesiątkę.
Po cichu liczę na odcinek poświęcony figurkom ze stajni DC/Marvela, z oczywistym naciskiem na Batman TAS/Spider-Man TAS ;)
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz
Dla mnie szokiem apropo Power Rangers było info że amerykańska wersja powstawała z użyciem scen walki nagranych do japońskiej wersji. Nie dziwota że to Żyd stał za światowym sukcesem serialu. :)

Odpowiedz
Przecież to ogólnie znana wiedza. Jesteś szefem forum kinomaniaków, wstydź się :P.

A zabawki z Power Rangers, oczywiście miałem. Wpierw dostałem pluszowego Czarnego wojownika w berlińskim lunaparku, nie wiedząc że to jakiś Power Rangers (jeszcze nie było polskiej premiery) i nazywaliśmy go Batmanem :). Potem w przedszkolu były to te pizdryki zawierające całą klasyczną piątkę. Mama kupiła tylko troje z nich (bez Żółtej i Różowej Wojowniczki), bo ja i siostra nie poinformowaliśmy jej, że to cała seria. Potem na 7. urodziny dostałem bootlegi tych figurek z przemieniającymi się głowami - pamiętam, że Biały Wojownik miał głowę Billy'ego (tego w okularach) i strasznie capił :). Pamiętam jak będąc raz w Niemczech to w jakimś sklepie zabawkarskim z prawdziwego zdarzenia (które w Polsce pojawiły się dopiero, gdy zaczynałem studia ╯︵╰), to była półka z Rangersami i było tam pudło ze wszystkimi Zordami z 2 sezonu PR.

Ja przyznam, że się zdziwiłem się, że zabawki z WWE mają długa historię i sądziłem, że miały debiut dopiero, gdy chodziłem do liceum (pamiętam, że z kolegami mieliśmy z nich bekę) z 12 lat temu.

Przy okazji informuję, że skończyłem oba ostatnie sezony. Powiem tak. Kurna, ja chcę jeszcze jeden sezon. Chyba twórcy planują go, prawda? Mają co wybierać - wspomniany Action Man, Hot Wheels, Polly Pocket, Playmobil, Play Doh, Furby etc.

Odpowiedz
Miałem żółwie, miałem He-mana. Ciekawe ile dziś warte.
Bo polskie Star Wars - majątek
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon