The Vietnam War: A Film by Ken Burns and Lynn Novick (2017)
Zamowilem wietnamskie zarcie i zaraz jak dojedzie odpalam:

Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves.

Odpowiedz
W końcu obejrzałem ostatni odcinek. Fascynujący dokument, a przy tym poruszający czułą nutę w duszy każdego widza pod sam koniec.
Burns potrafi opowiadać historię, widać też jak bardzo napracowali się ludzie poszukujący oryginalnych materiałów filmowych z tego okresu.
Jedyne co mi zgrzytnęło to parę razy przedstawienie konfliktu jako wojny USA z Wietnamem Północnym bez kontekstu międzynarodowego, no ale kładę to na karb tego, że twórcy robili dokument o TEJ konkretnej wojnie a nie zimnowojennych zmaganiach (swoją drogą konflikt jest ukazany z tej perspektywy w jednym z odcinków świetnej "Zimnej wojny", które leciała u nas w tv z 20 lat temu).
Co mnie zdziwiło to to jak szybko Wietnam zniknął z pierwszych stron gazet, po wycofaniu się wojsk amerykańskich i to jak szybko USA odwróciły się plecami do Południa. Pstryk i już nie jesteśmy przyjaciółmi... - ważna lekcja dla każdego, nie tylko polityka.

Odpowiedz
Czy ja wiem czy tam tak brakuje kontekstu? Jak na serial amerykański, amerykańskiego twórcy to bym powiedział, że jest tam sporo otoczki, od Francuzów na początku, po podkreślanie czemu właściwie Amerykanom zależy na tym zadupiu świata. Ja po obejrzeniu czułem że poznałem konflikt wystarczająco dogłębnie.
A brak zainteresowania Wietnamem po jego opuszczeniu wydaje mi się oczywisty w kontekście traumy jaką uczyniła całej Ameryce ta wojna.

Odpowiedz
Przecież Amerykanie z automatu tracą zainteresowanie wszystkim, co opuszczają - tak było w przypadku każdej innej wojny :)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
W Iraku siedzieli jednak dłużej, z Afganistanu wycofali się dopiero niedawno, więc czasami jednak zostają dłużej.

Odpowiedz
Z tym kontekstem to oczywiście moje subiektywne odczucie. Za parę lat pewnie obejrzę jeszcze raz i poddam je weryfikacji.

BTW powstała nawet książka nieco poszerzające kwestie poszerzające w serialu.

[Obrazek: 33516588._SX318_.jpg]

https://www.goodreads.com/book/show/33516588-the-vietnam-war

Mam nadzieję, że znajdę czas na lekturę, bo na dysku mam jeszcze "Vietnam: An Epic Tragedy 1945-1975" Maxa Hastingsa

[Obrazek: 36099654.jpg]

Odpowiedz
(03-07-2021, 20:48)simek napisał(a): W Iraku siedzieli jednak dłużej, z Afganistanu wycofali się dopiero niedawno, więc czasami jednak zostają dłużej.

Bo mieli w tym interes? :) 
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Zasadniczo państwa rzadko robią cokolwiek nie ze względu na swój interes.
Chociaż po co oni tyle w tym Afganistanie się tłukli, to nie wiem, przecież tam nie ma na czym zarobić chyba.

Odpowiedz
Na Heroinie myślę, że można zarobić całkiem sporo ;)
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho

Odpowiedz
No tam nawet byly chyba motywy, ze amerykanskie wojska ochranialy pola makowe i tego typu motywy.
Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves.

Odpowiedz
Przed chwilą obejrzałem ostatni odcinek The Vietnam War. Całość kapitalna, wyjaśniająca wszystko co trzeba laikowi, miejscami mocna i rzucająca niekiedy nowe światło. Zaskoczyło, że te wszystkie ofensywy Le Duana kończyły się porażkami. Czy fakt, że amerykańscy prezydenci faktycznie stali między młotem a kowadłem, jeśli chodzi o kontynuowanie tej tragedii. EDIT: Te wszystkie dantejskie sceny z antywojennych protestów w USA to skojarzyły mi się z ostatnimi tam zamieszkami i ciekawe ile wtedy ludzi wieszczyło upadek Ameryki...

10/10

PS. Też chciałbym obejrzeć podobny dokument dotyczący wojny Sowietów z Afganistanem.

Odpowiedz
Ciekawostka o napalmie:

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon