Underwater (reż. William Eubank, 2020)
#1


Głębia strachu, czyli w mojej opinii jedna z najciekawszych premier na początku tego roku w naszych kinach. Reżyserem filmu jest William Eubank, czyli koleś odpowiedzialny za całkiem niezły "The Signal".

Zwiastun naprawdę klimatyczny, przywodzący na myśl produkcje o Obcym. I w sumie tego się właśnie spodziewam - lepszego filmu o Obcym niż ostatnie filmy osadzone w tym uniwersum. Na pewno w trakcie seansu czeka nas mroczna atmosfera i niesamowicie klaustrofobiczny klimat. Zapowiedź co prawda wydaje się zdradzać nieco za dużo, ale i tak jestem mocno ciekawy tego tytułu.

W kinie melduję się na 100%. W obsadzie aktorskiej Vincent Cassel, T.J. Miller, Jessica Henwick i przede wszystkim gwiazda filmu Kristen Stewart.

Cytat:11 kilometrów pod powierzchnią oceanu coś się zbudziło… Grupa badaczy dna morskiego musi walczyć o przetrwanie po trzęsieniu ziemi, które niszczy ich podwodne laboratorium.

Kwestiom naukowym związanym z badaniem dna morskiego 11 kilometrów pod powierzchnią oceanu oczywiście pokazuje środkowy palec. Nie o to tutaj chodzi :)

Premiera 31 stycznia.
We don’t play finals, we win them - Sergio Ramos.

Odpowiedz
#2
Ha, przychodzi do głowy 1989, czyli Rok Podwodnych Thrillerów/Horrorów: wyszły wtedy Abyss, Leviathan, Deepstar Six i Lords of the Deep. Nieco spóźniony The Rift to już 1990. Zakładam, że Underwater będzie lepszy niż dwa ostatnie, ale na więcej nie miałbym nadziei. Ot, pewnie takie Life pod wodą.

Odpowiedz
#3
Ja tam jestem dobrej myśli :)

W sumie po takim "Crawl" też nie spodziewałem się niczego nadzwyczajnego w kontekście kina animal attack, a okazało się, że da się zrobić jeszcze całkiem sensowny film o morderczym krokodylu. Może więc podwodne thrillery/horrory też będą miały swoje "Crawl" :)
We don’t play finals, we win them - Sergio Ramos.

Odpowiedz
#4
Recenzje zebral średnie, a fakt, że przeleżał na półce przez dwa lata też nie zachęca. Niemniej trailer nie wyglada tragicznie, "The Signal" bylo spoko, lubię te klimaty, więc pewnie zerknę, chociaż wątpię, żebym pofatygował sie do kina.

Odpowiedz
#5
Pamiętacie to zdjęcie z Prometeusza, które wrzucili do sieci na wstępnym etapie promocji filmu?

[Obrazek: 9n6OqE9.jpg]

Pamiętacie to uczucie gdy pierwszy raz je zobaczyliście? Pomyśleliście sobie: "Tak! To jest to! To jest ten klimat. Ta niewiadoma... to zagrożenie czające się gdzieś w mroku...
A potem zobaczyliście film i coś w was umarło. A potem zboczyliście Covenant i poczuliście jakby ktoś zbezcześcił to coś co w was umarło. I do teraz żyjecie w przeświadczeniu, że już nigdy nie poczujecie tego klimatu. Śpieszę z informacją, że jednak ktoś w kosmosie usłyszał wasz krzyk rozpaczy.

Okoł 70% Underwater to najczystsza esencja klimatu z tego zdjęcia wyżej. Ten film ma to coś o czym zapomniał Scott kręcąc swoje sequele. Jest ciasno, jest nieprzyjemnie, kamerę cały czas atakuje mętna woda i cokolwiek to jest co w niej pływa. Bohaterowie muszą przedzierać się przez mrok i szczątki swoich towarzyszy, którzy implodowali pod nieziemskim ciśnieniem. W połowie seansu miałem ochotę się zapytać siedzących obok ludzi: Czy mnie pojebało, czy to jest najlepszy Alien od czasu Resurrection?  Bo naprawdę, nie byłem sobie w stanie przypomnieć lepszego filmu w klimacie Obcego w ostatnich latach.

Przed seansem miałem obawy co do obsady. Myślałem że Kristen nie da rady, ale dała radę bez problemu. Jestem wręcz zaskoczony jak łatwo jej to poszło. Drugi plan też daje radę i co najważniejsze da się ich zapamiętać, bo każdy z tych aktorów jest dość charakterystyczny i zagrał już w czymś co znamy.  Miller jest tym śmiesznym. Gallagher to ten gość z 10 Cloverfiled Lane.  Jessica Henwick była jedynym promyczkiem nadziei w Iron Fist. No i Cassel, wiadomo. Wiec wszystkich znamy i nie musimy tracić czasu na budowanie sztucznych relacji itp. Druga minuta filmu i akcja już wrzuca wyższy bieg.

Gdybym chciał być bardzo obiektywny to maksymalnie ten film zasługuje na 7/10. Ale ja dam 8.5... a we wszystkie IMDb i Letterboxy wstawiam 9/10. Bo tęsknie za takim kinem jak Alien, Abyss, Leviathan. A Underwater to godny przedstawiciel gatunku.
Trakt.tv | Letterboxd | Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!

Odpowiedz
#6
To ja zapytam, bo się naciąłem w pewnym miejscu na spojler i mam teraz zagwozdkę...

Odpowiedz
#7
Jak najbardziej można to tak odczytywać. Co dla mnie jest kolejnym plusem.

Trakt.tv | Letterboxd | Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!

Odpowiedz
#8
Bardzo dobre kino. Klimatyczne, ciasne żeby nie powiedziec klaustrofobiczne, rezyser unika jak ognia szerszych planow co tyczy sie tez pokazywania potworow. Dopiero moze pod koniec puszczaja hamulce i widzimy wiecej bo i skala strzela w górę.
Obsada daje rade co dziwi najbardziej Stewart jest spoko i pasuje jak ulal.
Koncowy twist lekko zaskakujacy, ale wpisujacy sie mocno w klimat, nie psujacy ogolnego wydzwieku filmu.
Polecam.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
#9
(02-02-2020, 18:01)Ash_9001 napisał(a): W połowie seansu miałem ochotę się zapytać siedzących obok ludzi: Czy mnie pojebało, czy to jest najlepszy Alien od czasu Resurrection?  Bo naprawdę, nie byłem sobie w stanie przypomnieć lepszego filmu w klimacie Obcego w ostatnich latach.

Czyli dobrze się nakręciłem po zwiastunach :) Ja wybieram się na seans jutro.
We don’t play finals, we win them - Sergio Ramos.

Odpowiedz
#10
Średniak - taki, który można obejrzeć bez zażenowania. Do "Prometeusza" nie ma startu, ale ja jestem pojebany i uwielbiam ten film, więc wyjątkowo nie traktujcie mojej opinii jako wiążącej ;)

5+/10

p.s.
Nie sądziłem, że pójdę jeszcze w życiu do kina na film, w którym główną rolę (albo drugoplanową, albo trzecioplanową) gra Kristen Stewart. Ostatnio zrobiłem to w 2002 roku, bo wystąpiła u Finchera.

p.s.2
Mały plus za to, że


Odpowiedz
#11
Jeśli komuś podobal się poprzedni film Eubanka, to z "Underwater" powinien być równie zadowolony, bo to kolejna w jego wykonaniu sprawna zonglerka schematem, nie sprawiająca wrażenia odbębnionej, z jednym naprawdę mocarnym momentem w finale.
Jasne, mógłby się obyć bez kilku typowych zagrań, odpuścić sobie tani sentymentalizm, chwilami pociągnąć akcję w nieco mniej schematyczny sposób, ale mimo wszystko sprawił mi sporo frajdy, więc przymykam na to wszystko oko. Realizacyjnie jest naprawdę spoko, Stewart nawet da się lubić, napięcie budowane oczywistymi, ale skutecznymi środkami. Bez wątpienia udana rzecz, choć raczej nie będzie zapamiętana na dłużej.

Odpowiedz
#12
Ja również miałem okazje widzieć i mogę napisać, że jestem zadowolony po seansie, ponieważ dostałem dokładnie takie kino jakiego się spodziewałem. Fajne jest to, że Eubank od razu przechodzi do konkretów i nie każe nam czekać nie wiadomo ile na akcję. Budowanie napięcia i ogólna klaustrofobiczna atmosfera sprawiała mi momentami straszny dyskomfort - ciasno, mętnie i duszno, czyli tak jak miało być. W finale może i nieco puszczają twórcom lejce, ale ma to jakiś urok i nieźle kontrastuje z pierwszą godziną. Do tego kolejna bardzo fajna rola Kristen Stewart, której mam wrażenie nieco trudniej uciec od wiadomej roli, aniżeli Pattinsonowi.

Z jednej strony dobre zakończenie, które może być jednocześnie furtką do kontynuacji. W zasadzie to ta furtka jest otwarta dosyć szeroko, ale wyniki finansowe nie pozostawiają złudzeń.
We don’t play finals, we win them - Sergio Ramos.

Odpowiedz
#13
Nie robić żadnego sequela. Niech to będzie pojedyncza perła, do której wracać będą tylko wytrawni znawcy ;)

Z recenzji na głównej:

„Chociaż Lovecraft tylko opisał podwodnego potwora; nie wiem, kto jest właścicielem autorskich praw majątkowych do jego wizualizacji. W każdym razie Eubank i ekipa skorzystali z niej bez żadnej żenady.”

Właścicielem praw musi być Guillermo del Toro. A jak nie jest, to się nie wypłaci do końca życia ;)
Trakt.tv | Letterboxd | Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!

Odpowiedz
#14
Podobno nikt nie jest właścicielem praw. Prawa do twórczości Lovecrafta są w domenie publicznej.
We don’t play finals, we win them - Sergio Ramos.

Odpowiedz
#15
Nie do końca:

https://lovecraft.fandom.com/wiki/Copyright_status_of_works_by_H._P._Lovecraft

Tak czy siak wizerunek Wiadomo Czego jako taki chyba nie jest chroniony żadnymi prawami, w końcu Lovecraft go tylko opisał, a nazwa w filmie przecież nie pada.

Odpowiedz
#16
Świetnie się bawiłem. Zostałem bardzo dopieszczony, nerdowsko, plus uwielbiam filmy podwodne więc fakt, że to horror z oklepanymi jump scares w ogóle mi nie przeszkadzał.
Dziwi mnie, że nikt jeszcze nie napisał, że to chyba najbardziej wyjebiste pancerze SF jakie widziało kino. Oczywiście na tej głębokości nie mają one krzty sensu ale kuuurde jak one wyglądają. Jakby wyjęli je prosto ze StarCrafta albo jakiegoś japoczyńskiego szitu.

Odpowiedz
#17
Jak się ubierali w te pancerze to też miałem w głowie flashback do intro Wings of Liberty :) W ogóle od strony designu ten film odrobił lekcje na szóstkę. Wygląd stacji, wnętrza, pojazdy, kostiumy... jakby je rysował sam Ron Cobb.
Trakt.tv | Letterboxd | Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!

Odpowiedz
#18
Czyja dobrze czytam? W tym filmie pojawia się Pan C??

Odpowiedz
#19
Owszem.

Odpowiedz
#20
Ten filmy wiele by zyskał, gdyby był bardziej brutalny (kategoria pg-13 to żart w tego typu niszowych produkcjach) i gdyby miał inną obsadę. Prócz Cassela tutaj wszyscy są do wymiany (choć nawet on niespecjalnie porywająco zagrał).

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Halloween (1978-2020) Mental 236 28,212 01-11-2023, 19:11
Ostatni post: Melvin27
  The Invisible Man (2020) reż. Leigh Whannell Trailery Srailery 58 8,896 05-10-2022, 08:33
Ostatni post: Melvin27
  Army of the Dead (reż. Zack Snyder, 2020) Pelivaron 132 14,835 05-11-2021, 03:49
Ostatni post: Rozgdz
  The Superdeep (2020) reż. Arseny Syuhin slepy51 11 3,965 02-07-2021, 08:11
Ostatni post: raven.second
  Possessor (2020) reż. Brandon Cronenberg nawrocki 14 2,993 03-03-2021, 18:59
Ostatni post: Norton



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości