Wielka woda (Netflix, 2022)
Wielka woda to sześcioodcinkowy serial fabularny, inspirowany wydarzeniami z okresu powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i okolice w 1997 roku.

Netflix ogłosił obsadę aktorską:

[Obrazek: 2nGVxsF.jpg]

W pozostałych rolach m.in.: Jacek Beler, Klara Bielawka, Lech Dyblik, Roman Gancarczyk, Łukasz Garlicki, Tomasz Kot, Mirosław Kropielnicki, Łukasz Lewandowski, Leszek Lichota, Maria Maj, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Pośpiech, Piotr Rogucki, Tomasz Sapryk, Katarzyna Pośpiech, Dariusz Toczek, Piotr Trojan, Grzegorz Warchoł

Fala powodziowa zbliża się do stolicy Dolnego Śląska. Aby oszczędzić miasto przed niszczącym żywiołem, zapada trudna decyzja o wysadzeniu wałów przeciwpowodziowych w wiosce pod Wrocławiem. Jak jedna decyzja wpłynie na życie całej społeczności? Trójka głównych bohaterów, postawiona w obliczu sytuacji ekstremalnej, zmierzy się z wydarzeniami, których następstwem będzie ogrom zniszczeń oraz śmierć niewinnych osób.

Reżyserują Jan Holoubek (reżyser formatujący) oraz Bartłomiej Ignaciuk, według scenariuszy Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej.

Odpowiedz
Zapowiada się interesująco.

Enviado desde mi Redmi Note 8 Pro mediante Tapatalk
"Rząd nie jest dla nas rozwiązaniem, jest dla nas problemem." Ronald Reagan

Odpowiedz
Powrót do lat 90. w dobrym stylu chętnie bym zobaczył. Mam obawy czy akurat Netflix jest najlepszym producentem, któremu uda się oddać realia. Powódź jako temat też wydaje się ciekawy (to ma być nasz Czarnobyl?). Ale "Jak jedna decyzja wpłynie na życie całej społeczności?" brzmi już usypiająco. Mam nadzieję, że po prostu poszli na łatwiznę pisząc ten opis. Nie widziałem filmu Holoubka, ale wydaje się też jedynym dającym nadzieję członkiem tej ekipy. No, ale zobaczymy.

Odpowiedz
Powinni przekopać lokalne gazety i przeprowadzić wywiady z ludźmi, wszak ogromna masa społeczna pamięta tamte czasy. That's obvious. Osobiście liczę na jakiś mocny wątek. Ja tamte wydarzenia mocno pamiętam, ponieważ różnymi pojazdamii ewakuowano moją letnia kolonię (miałem 14 lat) w Bolesławcu.

Enviado desde mi Redmi Note 8 Pro mediante Tapatalk
"Rząd nie jest dla nas rozwiązaniem, jest dla nas problemem." Ronald Reagan

Odpowiedz
(03-08-2021, 10:52)PropJoe napisał(a): Nie widziałem filmu Holoubka, ale wydaje się też jedynym dającym nadzieję członkiem tej ekipy. No, ale zobaczymy.

Warto obejrzeć. Chciałbym więcej takich debiutów. Poza 2 artsyfarsty scenkami to porządny, momentami mocny dramat.

A co do tej produkcji - mam nadzieję, że będzie to dość spektakularna produkcja, a nie na zasadzie "Zbudowaliśmy 2 autentycznie chatki wiejskie i zalaliśmy je 400 litrami wody aby odwzorować realizm tamtych czasów". Coś na wzór Czernobyla? Byłoby pięknie, ale to Netflix. 
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
Sorry, ale nie wierzę, że wyjdzie tutaj coś dobrego. Może gdyby HBO zwęszyłoby tutaj potencjał, no ale wiemy jak jest.
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz
Widocznie powódź z lat 90 tak zainteresowała Holoubka w Rojście 97, że uznał, iż poświęci kolejny swój serial tej tragedii, tym razem jako główny wątek, a nie na drugim planie, jako jeden z elementów fabuły.

Odpowiedz
Raczej bym się spodziewał, że skoro im zostało dekoracji, rekwizytów i worków z piaskiem to równie dobrze można i serial o powodzi zrobić. Czop też im został :)
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
I Agnieszka Żulewska również.

Odpowiedz
(03-08-2021, 20:18)Badus napisał(a): Sorry, ale nie wierzę, że wyjdzie tutaj coś dobrego. Może gdyby HBO zwęszyłoby tutaj potencjał, no ale wiemy jak jest.

Mam te same odczucia. Powódź była kilka razy ekranizowana (film z Freemanem - tytuł to właśnie Powódź oraz Niemożliwe w reż. Bayony) i jest to temat trudny do ogarnięcia, więc pierwsze, o co się boję to technika i efekty. Żeby nie było jak to jeden aktor mówił "Siedzi chłop w okopie, a wojna jest poza planem".

Powódź w sumie ma 4 nośne wątki:

- Dramat i zagrożenie. Ewakuacja ludzi, ludzie czekający na pomoc na dachu. To ma potencjał.
- Wałki powodzian. Co się odwalało, to nawet się Caritasy i inne takie nie kryły. Jedni stracili inni się obłowili.
- Mobilizacja narodu do pomocy. Jeździło się z ZHP po nocach i zbierało jedzenie, koce, środki higieniczne. I nikt nie patrzył, czy jest 2 w nocy czy 5 rano - każdy otwierał i dawał co miał. To było mocne.
- Rozmiar tragedii. 1/10 kraju po prostu została zniszczona przez żywioł. To samo w sobie jest masakrą.
“A man holds sacred only 3 things. His home, his children, and his mother. He who dares to harm any of these, whomever god he serve, pray to them for mercy. You will receive none from the man.”

Odpowiedz
(04-08-2021, 07:14)Hitch napisał(a): Raczej bym się spodziewał, że skoro im zostało dekoracji, rekwizytów i worków z piaskiem to równie dobrze można i serial o powodzi zrobić. Czop też im został :)

(04-08-2021, 07:37)Pelivaron napisał(a): I Agnieszka Żulewska również.

I Łukasz Simlat.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon