Wydawanie opowiadań, powieści, książek - Co? Jak i Gdzie?
#1
Zakładam taki może trochę chaotyczny temat, ale może okaże się on dla niektórych, w tym i dla mnie pomocny. ;)

Na pewno wielu z nas samych pisze, różne opowiadania, powieści, scenariusze. I pewnie nie jedno z nas chciałoby, aby te rzeczy zostały jakoś opublikowane. A może niektórym to się już nawet udało. 
Dlatego też chciałbym, aby w tym temacie można się było dzielić radami, jak można publikować swoje rzeczy, gdzie uderzać, do jakich redakcji i jak formułować takie zgłoszenia?

Dla przykładu sam mam kilka napisanych scenariuszy, ale też krótkich opowiadań science-fiction i fantasy i niedawno napisałem moją powieść science-fiction, która już jest po korekcie. I wiadomo też nie pisałem tego tylko, aby to tak ładnie leżało na przenośnym dysku. Dlatego też jestem ciekaw jak można takie rzeczy wydać, bez doświadczenia, wyrobionego nazwiska i właściwie zaczynając od zero? 

Oczywiście jestem świadom jaka jest sytuacja i teksty, że papier zanika, znam. Dlatego ogólnie nie chciałbym, aby ten temat był dołujący, gdzie będziemy mówić jak to jest beznadziejnie i że właściwie nic nie da się zrobić itd. I też publikowanie na jakiś blogach mnie mało interesuje.

Tak wiem, mam może wysokie wymagania, ale może dzięki temu tematowi i Waszej pomocy pojawi się jakaś iskierka nadziei. I to nie tylko dla mnie, ale też może innych. ;)
Z góry dziękuję i proszę o Waszą wyrozumiałość w komentarzach. :) 
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz
#2
Cytat: jak można publikować swoje rzeczy, gdzie uderzać, do jakich redakcji i jak formułować takie zgłoszenia?
Na moim przykładzie: napisałem tekst, napisałem streszczenie i napisałem krótką notkę o sobie - te trzy pliki wysyłałem hurtem chyba każdemu wydawnictwu, jakie znalazłem, pisząc maila pod wskazany adres w stylu "szanowna redakcjo, przesyłam propozycję wydawniczą" i inne tego typu formułki. Czasem trzeba tylko patrzeć, jaki konkretnie format sobie życzą (pdf, rtf, docx) i tyle, a wydawnictw jest masa: oto lista, z którymi miałem kontakt: Czwarta Strona, Czarna Owca, Czarne, e-bookowo (to z nimi podpisałem umowę, pani Kasia jest bardzo sympatyczna, a lepszy ebook niż nic XD), Fabryka Słów, Filia, Genius Creations, GW Foksal, Harper Collins, Insignis, Initum, Jaguar, Mag, Marginesy, Muza, Otwarte, Papierowy Księżyc, Publicat, Prószyński, Rebis, SQN, Sonia Draga, Świat Książki, Videografł, Vesper, Vectra, Znak, Zysk.

Cytat:jestem ciekaw jak można takie rzeczy wydać, bez doświadczenia, wyrobionego nazwiska i właściwie zaczynając od zero?
Szczęście przede wszystkim :) sam bujałem się przez trzy lata z dwoma tekstami (thriller psychologiczny osadzony współcześnie, niestety odrzucony i horror osadzony za czasów prohibicji, przyjęty) zanim w końcu mi się udało. Wirusowa zabawa także ma teraz sporo do gadania i sądzę, że wydawnictwom po prostu nie opłaca się nadmiernie ryzykować i szukać nowych talentów, dlatego trzymają się swoich starych, sprawdzonych autorów.

Odpowiedz
#3
Raven.second, spiszę sobie kilka wydawnictw z Twojej listy :)
Do większości z nich posyłałem już swoje wypociny, ale widzę, że kilka umknęło mojej uwagi.

To, o czym piszesz, że wydawnictwa wolą trzymać się starych, sprawdzonych autorów, to niestety nie jest tylko problem ostatnich lat. Dekadę temu, a może i jeszcze dawniej, otrzymałem odpowiedź z SuperNOWEJ, że chętnie wydadzą moją książkę, ale muszę poczekać z rok, bo na razie mają ustalony plan wydawniczy i dopiero po roku zdołają moje dzieło gdzieś tam wcisnąć. A po roku co? Ano, wycofali się, tłumacząc to tym, że przez ten czas pogorszyła się sytuacja na rynku wydawniczym, w związku z czym oni się na czas nieokreślony wstrzymują z wydawaniem debiutantów.

Tak więc nawet, jeżeli otrzymacie od wydawnictwa pozytywną odpowiedź, wstrzymajcie się z otwieraniem szampana - wiele jeszcze może się wydarzyć.
Życie to nie tylko filmy, więc prowadzę sobie blog o książkach:
https://mowisietrudno.blogspot.com

Odpowiedz
#4
Wiadomo nie napawa to optymistycznie, ale dziękuję za Wasze odpowiedzi. Ja kiedyś napisałem do "Nowej Fantastyki", czy jak się tam teraz nazywają. Przesłałem im jedno z moich opowiadań i odpisali dość szybko w stylu: "Dziękujemy, przeczytaliśmy pańskie opowiadanie. Nie będziemy go jednak publikować, gdyż choć nie jest złe, ale gdzieś już podobne rzeczy czytaliśmy. Proszę próbować dalej i czekamy na pańskie dalsze propozycje.". Tak mniej więcej to brzmiało, więc wysłałem im potem moje drugie opowiadanie i zero odpowiedzi. Potem wysłałem trzecie i też już reakcji nie było... :( 

Rozumiem też, że to nie te czasy, jak to dawniej pisarze science-fiction co publikowali swoje rzeczy w jakiś magazynach pulp itd. :) 
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz
#5
Mam jeszcze takie jedno pytanie. Ja wydawnictwa proszą o fragment tekstu, to ile tak mniej więcej stron im przesłać? Gdyż niektórzy piszą fragment, bez konkretnych numerów. 
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz
#6
No bo chodzi o fragment. Jakąś część, jaką uważasz za słuszną, ja wysyłałem coś koło 12 tysięcy znaków (to było jakieś trzydzieści stron chyba).

Odpowiedz
#7
Jeśli dla Ciebie 12k znaków to 30 stron, to nic dziwnego, że nie odpisali :D
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#8
Chyba trzydzieści stron :) nie pamiętam już, a maila i pliki już skasowałem :D

Odpowiedz
#9
12 k znaków to ok 5 stron A4 normalną czcionką ;)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#10
A tak jeszcze się dopytam odnośnie streszczenia. Gdyż czytam, że wiele propozycji jest już odrzucanych za złe streszczenie. I że to nie ma wyglądać tak jak wyglądają opisy na tyłach książek, tylko naprawdę mam całą powieść streścić z zakończeniem. Trochę się nad tym głowię, gdyż trochę na robiłem u siebie twistów i teraz staram się jak to na jednej stronie wszystko ugrać. 
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz
#11
Streszczenie to suche fakty, nic więcej, żadnego upiększania ani kombinowania. Leć po rozdziałach i opisuj je w kilku zdaniach, po prostu :)

Odpowiedz
#12
(02-03-2021, 15:44)Lawrence napisał(a): A tak jeszcze się dopytam odnośnie streszczenia. Gdyż czytam, że wiele propozycji jest już odrzucanych za złe streszczenie. I że to nie ma wyglądać tak jak wyglądają opisy na tyłach książek, tylko naprawdę mam całą powieść streścić z zakończeniem. Trochę się nad tym głowię, gdyż trochę na robiłem u siebie twistów i teraz staram się jak to na jednej stronie wszystko ugrać. 
Napisz coś takiego:
"Przed państwem dreszczowiec pod tytułem Morderca zabiera pulę. Treścią filmu jest trzymająca w największym napięciu zagadka, kto zabił króla szulerów, Palmera. Mistrzowsko przeprowadzona narracja sprawia, że nikt z widzów nie podejrzewa o morderstwo goryla Palmera, Williamsa. Motywem zbrodni okazuje się w ostatniej scenie bezlitosne prawo wendety. A teraz życzę państwu dużo godzin napięcia i zaskoczenia."
Zabili Pana Jezusa i wyłączyli komentarze...

Odpowiedz
#13
Aha, dziękuję bardzo. Tylko właśnie bawić się w ten grzecznościowy wstęp, czy od razu jechać dla przykładu:

"W liberalno-lewicowej Ameryce przeszłości ma zostać przegłosowana nowa ustawa zakazująca posiadania broni. Jej wielkim przeciwnikiem jest Mental, który opuszcza swoje ranczo w Teksasie i postanawia walczyć o swoje prawa. Podczas podróży odwiedza różne zakątki Ameryki. W Nowym Jorku władanym przez potężnych Żydów spotyka Bucho, jedynego  nieobrzezanego mieszkańca tego miasta. Razem znajdują wspólny język, zaprzyjaźniają się i potężnym muscle carem jadą do najniebezpieczniejszego miejsca w kraju - Portland, które stało się nową stolicę USA. Po drodze dochodzą do wniosku, że mogą nie dać sami rady tamtejszym hordom. Udają się więc do Detroit, aby przekonać tamtejsze gangi do wspólnej walki z nieludzką władzą..."


Oczywiście to nie jest moja powieść i to tak na poczekaniu wymyśliłem. Ale czy o takie mniej więcej streszczenie chodzi? Wiadomo z opisanym finałem i wszystkimi możliwymi twistami. 
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz
#14
Tak, tylko jak pisałem, same fakty. Tnij co się da, gdzie się da :)

"W Ameryce ma zostać przegłosowana ustawa zakazująca posiadania broni. Jej przeciwnikiem jest Mental, który opuszcza swoje ranczo w Teksasie i postanawia walczyć o swoje prawa. W Nowym Jorku władanym przez Żydów spotyka Bucho, nieobrzezanego mieszkańca. Razem muscle carem jadą do najniebezpieczniejszego miejsca - Portland, nowej stolicy USA. Po drodze dochodzą do wniosku, że potrzebują wsparcia. Udają się do Detroit, aby przekonać tamtejsze gangi do walki z władzą. Początkowe starcia z koszerną mafią przegrywają, by ostatecznie przy pomocy islamskich bojowników pokonać wroga zwyciężyć."

Odpowiedz
#15
Mnie się udało wydać własną powieść. Wersje e-book i audiobook już się ukazały, a papier wychodzi w połowie kwietnia (wydawca zdecydował, by to tak podzielić ze względu na pandemię). Jest to powieść przygodowo-sensacyjna, wzorowana na książkach Clive'a Cusslera - taki współczesny Indiana Jones.

Jeśli chodzi o poszukiwanie wydawcy, to zawsze trzeba zajrzeć na stronę i tam zazwyczaj są dokładne wytyczne co i jak należy wysłać. Tam, gdzie byli w końcu zainteresowani moim tekstem chcieli: całość, streszczenie (na mniej więcej 1 stronę A4) oraz krótką notkę o sobie.
Zależało mi też na tym, żeby to było klasyczne wydawnictwo, które zajmie się całą stroną edytorską (redakcja, korekta, skład, druk i dystrybucja), a nie żadne współfinansowanie czy coś w tym guście, ponieważ na rynku (i wśród wielu czytelników) panuje pogląd, że to nie jest wtedy debiut, a tylko usługa druku na życzenie.

Gdybyście mieli inne pytania, postaram się odpowiedzieć :)
Wszystko jest możliwe, niemożliwe zabiera tylko trochę więcej czasu.

Odpowiedz
#16
Z ciekawości - kto czyta audiobook i kto go wyprodukował? :)
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho


Odpowiedz
#17
Sebastian Misiuk, Saga Egmont.
Wszystko jest możliwe, niemożliwe zabiera tylko trochę więcej czasu.

Odpowiedz
#18
O, to jeśli to było realizowane w Warszawie to jest duże prawdopodobieństwo, że w miejscu, w którym pracowałem przez 3 lata.
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho


Odpowiedz
#19
No tego Ci nie powiem - nie mam pojęcia, gdzie nagrywali.  :) 
Wszystko jest możliwe, niemożliwe zabiera tylko trochę więcej czasu.

Odpowiedz
#20
(10-03-2021, 21:33)Dirk napisał(a): Gdybyście mieli inne pytania, postaram się odpowiedzieć :)

Przede wszystkim gratuluję i bardzo się cieszę i lekko zazdroszczę. ;) To ja mogę jedynie się dopytać, czy Twój proces był podobny jak u "raven.second". I tak z ciekawości ile Tobie ten proces zajął i do ilu redakcji uderzałeś?
A czy przed wysłaniem całego tekstu, dawałeś go komuś do korekty?
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  








Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości