Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe
Utopia [2013- ] (UK) - Wersja do druku

+- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl)
+-- Dział: Działy tematyczne (https://forumkmf.pl/Forum-Dzia%C5%82y-tematyczne--5)
+--- Dział: Seriale (https://forumkmf.pl/Forum-Seriale--22)
+--- Wątek: Utopia [2013- ] (UK) (/Thread-Utopia-2013-UK--3150)

Strony: 1 2 3


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Pelivaron - 17-07-2014

Ja oglądam nowy odcinek dopiero jutro, ale nie będą udawał, że nie ma jaranda. Bo jest, i to DUŻE!


RE: Utopia [2013- ] (UK) - wujo444 - 20-07-2014

Z drugim odcinkiem mam już pewien problem. Niezbyt przypadły mi do gustu niektóre rozwiązania dotyczące postaci, np.
Dodatkowo MacGyveryzm Jessici przeskoczył rekina, a Donaldson miał nierzadkie wyczucie chwili. Jeżeli jeszcze sprawdzą się moje przewidywania co do Antona... Strasznie to wszystko z czapy; o ile pierwszy sezon ładnie wszystko splata, tak drugi na razie jest mocno od rzeczy, no ale miejmy nadzieję że twórcy wiedzą co robią.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Gal Anonim - 01-08-2014

Zacząłem czwarty odcinek 2 serii. Ogolnie bardzo spoko jest dotychczas, choć więcej strzelania sprawiło, że więcej CGI krwi, co jest dość bolesne. O ile rozumiem używanie CGI krwi w niskobudzetowych produkcjach czy niezależnych filmach nawet (zreszta sam to robie), to przy normalnej produkcji telewizyjnej, gdzie tej krwi wcale nie ma tak dużo jest to irytujące.

Oczywiscie to nie jakiś wielki problem, ale zawsze wybija mnie to z filmu (bardziej niż pozostałe słabe CGI np. w Doctorze Who).

Inna sprawa.

Czy ktoś mi kurna wytłumaczy, co ci brytyjczycy mają z tymi dziwnymi kadrami?

[Obrazek: 35855p4.jpg]

Pelno pustej przestrzeni, postac ledwo w kadrze, na środku. Nie jestem szczegolnym estetą, ani znawcą fotografii, ale zawsze wygląda to dla mnie cholernie dziwnie. I spoko, jakby to mialo wywolać dziwny efekt, że coś jest nie tak, albo coś, ale zazwyczja to po prostu jest. I tyle. Np. przy dialogu. W BROADCHURCH było to samo. Nie kumam o co chodzi, a budzi to dyskomfort (co, tak jak mowie, byloby okej, gdyby bylo sporadyczne). Wytłumaczy mi ktoś?


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Mental - 01-08-2014

Akurat w tym kadrze co wkleiłeś trochę informacji jest. Nie wiem, czy to ma znaczenie dla fabuły, bo nie oglądam 2 sezonu, ale te proporczyki, tablice mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości ;)


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Gal Anonim - 01-08-2014

No, ale te proporczyki są w 2/3 kadru - kamera mogłaby być o 1/3 niżej. Nie mowiac juz o tym, ze takie kadrowanie postaci - ktora jest w tym ujeciu najwazniejsza - jest bardzo dziwne.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Mental - 01-08-2014

Utopia to artystyczny serial, więc masz artystyczne kadrowanie, łamiące tabu i schematy ;)


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Gal Anonim - 01-08-2014

I chyba innego powodu niż "bycie innym" nie ma. Dobrze chociaż, że muzyka ciągle na propsie:






RE: Utopia [2013- ] (UK) - Gal Anonim - 16-08-2014

Widze, ze podjarka serialem spadła, skoro tylko ja o nim cokolwiek pisze.

Skończylem drugi sezon i powiem, że mnie spadła podjarka serialem. Cała świeżość pierwszego przestała być świeża, a intryga mało mnie interesuje w sumie. Ale najgorsze, że zupełnie nie obchodzą mnie bohaterowie. Przemiana Wilsona, czy nasza główna ekipa bohaterów. W sumie najbardziej ciekawą postacią jest Jessica i Pietro, bo radzą sobie ze swoimi ludzkimi uczuciami, co nadaje im nowego rysu.

To w sumie dziwne, że w serialu zasiedlonym przez masę karykaturalnych, ale przez to wyrazistych postaci główni bohaterowie to takie szare, nieciekawe myszy. Nawet nie pamietam ich imion poza Grantem.

Także o ile pierwszy sezon podobał mi się, ale też nie oszalałem na jego punkcie, tak drugi spłynął po mnie totalnie i tylko czasem irytował CGI krwią i dziwnym kadrowaniem.

Choć za pierwszy odcinek ma duży plus.

Cały czas bardziej jaram się rimejkiem od Davida Finchera.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Craven - 17-08-2014

Wilson i jego przemiana super. Reszta słabiej. Ogólnie troszkę jestem rozczarowany finałem. Tj, że niejako serial wrócił do punktu wyjścia.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Jakuzzi - 21-08-2014

(01-08-2014, 13:54)Crov napisał(a): Czy ktoś mi kurna wytłumaczy, co ci brytyjczycy mają z tymi dziwnymi kadrami?

Utopia generalnie jest specyficzna wizualnie. Nie ma to nic wspólnego z Wielką Brytanią.

A drugi sezon faktycznie zniżkowy, bo w dużym skrócie ograniczający się do odgrzewania kotleta. W pierwszym sezonie akcja rozwijała się w sposób maksymalnie pokrętny i nieprzewidywalny, a dodatki w postaci czarnego humoru wymieszanego z przemocą dawały efekt czegoś niesamowitego i oryginalnego. Drugi sezon nie ma już tego efektu "wow", nie kombinuje i nie szaleje z fabułą, a "jedynie" stanowi kontynuację dotychczasowych wątków. A jak dodamy do tego zbyt dużo przypadkowości i scenariuszowego chodzenia na łatwiznę (okoliczności spotkania Philippa Carvella - litości) wynik jest oczywisty - twórcy niespecjalnie się przyłożyli, lecz spoczęli na laurach, dając nieco wysiloną powtórkę z rozrywki.

Mimo wszystko nie mogę za dużo narzekać, bo jako taki poziom został utrzymany i Utopię po prostu nadal się fajnie ogląda.






RE: Utopia [2013- ] (UK) - Gal Anonim - 21-08-2014

(21-08-2014, 20:07)Jakuzzi napisał(a):
(01-08-2014, 13:54)Crov napisał(a): Czy ktoś mi kurna wytłumaczy, co ci brytyjczycy mają z tymi dziwnymi kadrami?

Utopia generalnie jest specyficzna wizualnie. Nie ma to nic wspólnego z Wielką Brytanią.
Najwyraźniej ma, bo tylko w brytyjskich serialach widziałem, żeby tak kadrowano. Np. Broadchurch.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Jakuzzi - 22-08-2014

No tak, całe dwa brytyjskie seriale uzasadniają tezę, że Brytyjczycy dziwnie kadrują, zwracam honor. ;)

Masz przykład z podwórka Amerykańskiego - piąty odcinek czwartego sezonu The Boardwalk Empire. Chyba najbardziej nietypowe i oryginalne kadrowanie w serialu, z jakim się spotkałem. A przy tym wszystko świadome i przemyślane pod względem światła, barw, głębi ostrości, kompozycji. Realizacyjnie trochę za mocno się wprawdzie wyróżniał ten odcinek od reszty sezonu, ale z drugiej strony zapadał w pamięć.

[Obrazek: Screen+Shot+2014-04-05+at+11.26.23+AM.png]

[Obrazek: Screen+Shot+2014-04-05+at+12.21.18+PM.png]




RE: Utopia [2013- ] (UK) - Gal Anonim - 22-08-2014

Jakuz, ale o czym my mowimy? Ty mi podajesz przykład jednej sceny, podczas gdy w Broadchurch i Utopii jest to notoryczne. Nie widzialem tak czestego zastosowania podobnego kadrowania w innym serialu, tym bardziej amerykańskim. Pisalem o tym wczesniej: raz czy dwa ma to sens, bo to jest nietypowe i ma wywolywac pewne uczucia, ale non-stop wygląda to dziwnie, ale w taki sposob, ze rozprasza (przynajmniej mnie), a nie buduje poczucie osobliwości. Bo jeżeli cały czas sie uzywa dziwnych kadrów to przestaja być dziwne-dziwne, a robia sie dziwne-irytujące.

Nota bene, kadry, ktore pokazales wpasowuja sie w zasadę złotego podziału, te z Utopii czy Broadchurch nie (no może z Broadchurch niektóre).


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Motoduf - 23-08-2014

Z tego, co pamiętam, to w Lutherze było trochę podobnie, ale mam wrażenie, że to jest ogólny trend, bo na przykład "Stoker" Wooka też miał momentami dziwne, nieklasyczne kadrowanie.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Azgaroth - 28-08-2014

Drugi sezon jest trochę gorszy od pierwszego, ale nadal świetnie się go ogląda. Intryga praktycznie cała została przedstawiona w pierwszym sezonie i pozostała jedynie kontynuacja wątków co już nie było, aż tak ciekawe. I za mało było w serialu Jessici, a stanowczo za dużo Iana czy Wilsona, którego
Zresztą to nie jedyny naciągany motyw, średnio wypadło
Mimo wszystko akcja jest szybka, wątki w miarę ciekawie rozwinięte i serial nada wygląda genialnie i ma świetną muzykę. Szkoda tylko, że nie zakończyli całości na drugim sezonie. Im dłużej to będą ciągnąć tym będzie coraz gorzej.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Gal Anonim - 04-08-2015

Nikt chyba o tym nie pisal, ale trzeciego sezonu brytyjskiej Utopii nie bedzie:

https://twitter.com/C4Utopia/status/520240358018785280


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Niebo - 23-09-2015

Pierwszy sezon przyjemny i warto się z nim zapoznać. Drugi to odgrzewany kotlet, w którym wątki łączą się niemal magicznie. Bardzo dobrze, że trzeciego nie będzie. Najciekawsza jest postać Arbiego.


RE: Utopia [2013- ] (UK) - Bradesinarus - 30-01-2019

Amerykanie tworzą swoją wersję, za którą odpowiada Gillian Flynn.
https://www.filmweb.pl/news/Sasha+Lane+w+ameryka%C5%84skiej+wersji+serialu+%22Utopia%22-131640