Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe
Gry - Wersja do druku

+- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl)
+-- Dział: Działy tematyczne (https://forumkmf.pl/Forum-Dzia%C5%82y-tematyczne--5)
+--- Dział: Film a gry komputerowe (https://forumkmf.pl/Forum-Film-a-gry-komputerowe--27)
+--- Wątek: Gry (/Thread-Gry--95)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403


RE: Gry - Gal Anonim - 26-04-2017

No wlasnie nie bardzo. Ten odkrylem przypadkiem przez wideo o Vampire the Masquerade: Bloodlines*. Chyba tylko to oglądam regularnie oraz Marka Browna, który robi świetne rzeczy i już go tutaj wrzucałem:



To tak, jeśli chodzi o analizy bardziej techniczne. Bo jest jeszcze Extra Creditz, które jest gdzies pomiedzy filozofią gier, a mechaniką. Jest Noah Caldwell-Gervais, który robi dość obszerne analizy gier:



Bardzo fajne, choć takie niedorzeźbione, nieociosane, bo gośc zdaje się jest w ciągłej podrózy swoim busem i pewnie, dlatego jego wideo wyglądają troche bardziej jak audio z wykładów z obrazkami. :)

Aha, no i technicznie jeszcze to znakomity jest kanał GDC, który odkryłem pare dni temu. Np. masz tam świetną prezentacje Warrena Spectora o tworzeniu Deus Exa:



A, no i polecam Rossa, którego tez tutaj wrzucałem. Jego wideo też bardziej są opisami gier i jeśli już to zgłebia bardziej ich filozofie (jak w Deus Eksie), ale wciąz warty polecenia (poza tym to zdaje się mój sąsiad, bo mieszka w Gdańsku :D):




*Swoją drogą - też polecam:



I polecam też Gothica! Ciekaw jestem jak ta gra podejdzie komuś, kto nie grał w nią nigdy wcześniej. :)


RE: Gry - Huntersky - 26-04-2017

No, w Gothica grałem przez 15 minut w wieku 10 lat, zabiły mnie szczury i wyłączyłem w cholerę. :) Ale nie miałem problemu przejść niedawno pierwszego Metal Gear Solid a nawet Dark Forces, a do pierwszego Deus Exa wracam regularnie, więc kto wie, kto wie. :) Dzieki za linki!


RE: Gry - Gal Anonim - 27-04-2017

To wygląda też ciekawie:




RE: Gry - Norton - 27-04-2017

@Crov

Nostalgia odgrywa według mnie kluczową rolę (grając dziś pierwszy raz w Gothica nie wytrzymałbym pewnie dłużej niż pół godziny), ale kij z tym - miałem to szczęście, że przeszedłem G1 nie będąc spaczonym na punkcie erpegów. Pisząc o toporności miałem na myśli głównie głupotki w postaci śmiesznej animacji skoku po zdobyciu akrobacji (jakby Bezi zamieniał się na sekundę w tygrysa i szarżował, wygląda to nieporadnie). Nie wiem, czy ta toporność pasuje, natomiast nie przeszkadza, więc keine problem. Całość wyraźnie obniża loty w ostatnim rozdziale, w świątyni Śniącego, ale to chyba przypadłość wielu gier tego typu (nie wiem, czy po prostu skrewili, czy gonił ich deadline i robili wszystko na pół gwizdka - stawiam na to drugie). Żeby nie było - uwielbiam Gothica (mocne 9/10, serduszko i buziaczek). Dwójkę też uwielbiam, ale przy ostatniej powtórce już trochę męczyła. Do minusów (NK) dodałbym przypakowanie smoków, których nie mogłem samodzielnie ubić i ratowałem się średnio honorowym przyzywaniem demonów. No i analogicznie do poprzedniczki - Dwór Irdorath taki se. A trójka... rany, to mogła być piękna gra. Ostał się jeno piękny świat (chociaż Varant to marnotrawstwo terenu) ze szczytem (nie tylko dosłownym) w górach Nordmaru.

Napisałeś, że lubisz minimalizm w przedstawieniu świata/historii. Przy takim podejściu pokochasz Dark Souls. Tak, to action rpg, więc główny nacisk położono na walkę (nie mniej ważna jest wszakże eksploracja, fabuła opowiadana półgębkiem przez garstkę enigmatycznych enpeców [i opisy przedmiotów] i uczenie się gry). Tak, nie będziesz nosił wody Lewusowi ani ubijał topielca ku uciesze Horacego. Tak, to acydzieło. Polecam przeglądnięcie tematu o Soulsborne - znajdziesz tam ilości nasienia mogące zapłodnić pół Skandynawii.

EDIT:

Padło wyżej pytanie o kanały z merytoryczna analizą gier. Dodaje dwa:

https://www.youtube.com/user/Matthewmatosis
https://www.youtube.com/channel/UCyhnYIvIKK_--PiJXCMKxQQ

i bonus w postaci Dunkeya, który jest najzabawniejszym jutiuberem na naszej planecie - https://www.youtube.com/user/videogamedunkey


RE: Gry - Proteus - 27-04-2017

Co do kanałów, ja od siebie polecam MrBTongue'a, którego ostatnio linkowałem w tremacie o GOT:









RE: Gry - Proteus - 27-04-2017

A, no i SuperBunnyhop oczywiście, ale on już tu był linkowany.


RE: Gry - Gal Anonim - 28-04-2017

No, ale Bunnyhop nie robi analiz skupiających się na technologii, a o to pytał Huntersky. Ja z rozpędu tylko podałem mu jakies inne, bo lubie polecac Rossa itp. :)

(27-04-2017, 20:29)Norton napisał(a): @Crov

Nostalgia odgrywa według mnie kluczową rolę (grając dziś pierwszy raz w Gothica nie wytrzymałbym pewnie dłużej niż pół godziny), ale kij z tym - miałem to szczęście, że przeszedłem G1 nie będąc spaczonym na punkcie erpegów.
Mysle, ze to kwestia gustu. :) Mysle, ze jedyne, co utrudnia - przynajmniej wg mnie - brak nostalgii to przekroczenie pierwszej granicy gry i przymkniecie oko na niedoskonałości graficzne gry. Tym bardziej, że jestem mocno zawiedziony RPGami ostatnich lat, a niestety nie jara mnie tak bardzo odrodzenie izometryków, bo zawsze wolałem 3D pozwalające na bezposrednie kierowanie postacią.

No ale wiadomo - to moja perspektywa, jest spaczona przez zagrywanie się w tę grę lata temu. :) Ciężko ocenić.

Cytat:Całość wyraźnie obniża loty w ostatnim rozdziale, w świątyni Śniącego, ale to chyba przypadłość wielu gier tego typu (nie wiem, czy po prostu skrewili, czy gonił ich deadline i robili wszystko na pół gwizdka - stawiam na to drugie). Żeby nie było - uwielbiam Gothica (mocne 9/10, serduszko i buziaczek).
Mysle, ze to przypadlosc masy gier. Też nie lubie finału - ani w jedynce, ani w dwójce. Bo to jest ten moment, kiedy wszystko skupia się na walce i fabule. O ile walka jeszcze moze sprawic przyjemnosc, to główna fabuła w Gothicach jest raczej prosta i sztampowa (choc dobrze przyprawiona światem i przyziemnym podejściem). Dlatego nudze się już wtedy raczej.

Cytat:Napisałeś, że lubisz minimalizm w przedstawieniu świata/historii. Przy takim podejściu pokochasz Dark Souls.
No tak, wlasnie o tym mysle majac swiadomosc, ze Dark Souls moze mi podejsc, bo odkad o niej slysze to wlasnie to mnie najbardziej w niej interesuje. Moze kiedys siegne po jakąś część.


RE: Gry - Proteus - 28-04-2017

(28-04-2017, 09:01)Crov napisał(a): No, ale Bunnyhop nie robi analiz skupiających się na technologii, a o to pytał Huntersky. Ja z rozpędu tylko podałem mu jakies inne, bo lubie polecac Rossa itp. :)

No i dlatego ja podałem Bunnyhopa, bo w pozniejszych postach poleciały kanały, które nie zajmują się stricte techniczną analizą gier, ale analizują je i omawiają w inny, ciekawy sposób, a Bunnyhop na pewno zalicza się do tej grupy (tak samo jak MrBTongue). Nawet jego krótsze recki często przypominają analizy, a dłuższe filmiki potrafią być naprawdę porządnymi opracowaniami.


RE: Gry - Kuba - 29-04-2017

Gra ktos w strategie Paradoxu? Zwłaszcza chodzi mi o Europe 4 i Victorie 2. Polecacie (która bardziej) komuś kto od 61h fenomenalnie bawi się w Crusaderze? W EU3 grałem i strasznie mi się podobała. Ale kolejną grę chciałbym wybrać tą która daje najwiecej opcji politycznych, dyplomatycznych i gospodarczych oraz ma ciekawsze wydarzenia.


RE: Gry - patyczak - 10-05-2017

Prey - ale cudowna gra! Można się przyczepić, że zbyt mocno przypomina Bioshocka (a trochę Half Life'a) - podobny szkielet historii (i mechaniki również), inna dekoracja. Ale pewne rzeczy robi lepiej i wprowadza sporo oryginalnych pomysłów. Ogólnie można powiedzieć, że akcja toczy się na stacji kosmicznej Talos 1 - niby nowoczesna, ale to taki przepięknie zaprezentowany retrofuturyzm zastygły w latach 60., jako że kluczowe wydarzenia dla uniwersum gry miały związek z Kennedym - będącej ośrodkiem badań nad obcymi formami życia. Eksperyment kończy się źle i musimy przeżyć otoczeni przez kosmitów. I to jest jeden z najciekawszych elementów gry. Mimiki zmieniają postać i upodabniają się do przedmiotów, więc np. czujemy się bezpieczni, a tu nagle kubek zmienia się w obcego. Prey posiada świetny crafting (zawsze olewam ten element, ale tutaj craftuje się prosto i przyjemnie), rozbudowany system rozwoju postaci. Rozgrywka cechuje się "deusexową" dowolnością, np. do zamkniętego pomieszczenia możemy wejść na wiele sposobów, nie chodzi tylko o jakieś szyby wentylacyjne, ale możemy zmienić się w słoik (nasza postać jest w stanie "nauczyć się" umiejętności mimików) i dostać do pokoju przez małą szczelinę. Albo karabinkiem strzelającym grudkami kleju zbudujemy sobie schody prowadzące na wyższe piętro lokacji. 

A projekt stacji kosmicznej jest genialny i daje mnóstwo możliwości dla takiego kombinowania. Arkane już przy Dishonored 2 pokazało mistrzostwo w tej kwestii, a tu jest chyba jeszcze lepiej. Stacja jest minisandboxem pełnym całkiem fajnych zadań pobocznych i mnóstwa znajdziek, są ekrany ładowania i pewne segmenty stają się dostępne dopiero wraz z rozwojem fabuły, ale ogólnie możemy sobie chodzić gdzie chcemy (backtracking jest obecny, ale nie irytuje, bo ciągle odkrywamy coś nowego). Da się nawet wyjść na zewnątrz i dryfować w kosmosie, co unaocznia z jak genialnym level designem mamy do czynienia, a to dlatego, że Talos 1 zdaje się prawdziwym, sensownie rozplanowanym projektem. Wnętrze stacji wydaje się odpowiadać temu, co widzimy na zewnątrz. Poszczególne segmenty (laboratoria, kwatery mieszkaniowe, centra rekreacyjne, hangary, doki, elektrownie, itd.) łączą się w labirynt powiązań niczym w pierwszym Dark Souls. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podróżować między nimi za pomocą włazów na zewnątrz stacji.

W grze walczymy, ale sporo czasu spędzamy na eksploracji, czytaniu maili na komputerach czy odsłuchiwaniu wiadomości, dzięki którym poznajemy życie na Talosie sprzed katastrofy i chociaż trafiamy głównie na zwłoki mieszkańców, to przestają być dla nas anonimowe. Ciała są podpisane i noszą nazwiska, które pojawiają się w tekstach oraz nagraniach i nierzadko kryją za sobą ciekawą historię. Fabularnie i narracyjnie gra stoi na wysokim poziomie.

I to wszystko wrażenia po jakiejś połowie tej całkiem długiej gry. Chociaż rozwaliło mnie to, że wcale nie musi być tak długa, bo



RE: Gry - Indroman - 15-05-2017

(11-03-2017, 13:39)Turus napisał(a): Wszystkim mającym PS4 (i nie tylko) polecam świetną gierkę Inside. Jest do kupienia w promocji na PSNie za 33zł



Jest też na Steamie. A co do gry to jest to absolutny mózgojeb. Myślałem, że nie da się pobić geniuszem Limbo, a tu się okazało, że można zrobić coś kilkukrotnie lepszego.


RE: Gry - Proteus - 19-05-2017

Ale ciekawostka. Blizzard będzie wypuszczał megahit innej firmy na PC. Destiny 2 będzie wspierane przez battle net. To chyba sytuacja bez precedensu?

http://eu.blizzard.com/pl-pl/news/?d=2017-5#181745


RE: Gry - Grievous - 19-05-2017

"Destiny" to Activision, z którym Blizzard jest powiązane. Nie jest więc to aż tak szokujące.


RE: Gry - Huntersky - 19-05-2017

Nieco bardziej szokujące jest to, że omijają Steam, ciekawe czy kolejne CoD-y też będą na Battle.necie.


RE: Gry - Proteus - 19-05-2017

W każdym razie jestem happy, bo Destiny zawsze chciałem spróbować, a od dłuzszego czasu nie mam konsoli.


RE: Gry - Grievous - 19-05-2017

(19-05-2017, 12:46)Huntersky napisał(a): Nieco bardziej szokujące jest to, że omijają Steam, ciekawe czy kolejne CoD-y też będą na Battle.necie.

Jeżeli pomijają Steam, to podejrzewam że Activison chce przerobić Battle.neta na swojego klienta. Jakiejś kosmicznej bazy tytułów nie mają, więc jest to wykonalne.


RE: Gry - Gal Anonim - 20-05-2017

Cudna jest ta gra :)




RE: Gry - Kluski - 26-05-2017

Bardzo fajny zwiastun filmowy otwartej bety Gwinta:




RE: Gry - Kluski - 26-05-2017

Słyszeliście o tym?

Cytat:Cyberpunka 2077 przejął nowy reżyser kiedy ukończono dodatek Krew i Wino... i, jak twierdzi moje źródło – proszę, traktujcie to jako plotkę, bo nie ujawnię nic więcej – zawartość stworzona na etapie preprodukcji przed rokiem 2016 wylądowała w koszu

http://www.miastogier.pl/wiadomosc,37449.htm
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1361543

Jakoś ciężko mi uwierzyć, że owoc czteroletniej pracy był tak słabej jakości, że zdecydowali się wyrzucić wszystko do kosza. Nie pasuje mi to do Redów (lub wg. informatora "Blacków"). Zresztą opóźnienie w tym momencie byłoby olbrzymie, a gra mogłaby wyjść dopiero w 2020.

Natomiast biorąc pod uwagę, że cedep nadal ciągnie gruby hajs z trzeciego Wiedźmina, a prace nad karcianką się przeciągają, to śmiem wątpić w jakiekolwiek nowinki na temat CP77 w tym roku.


RE: Gry - Reno - 28-05-2017

Gra już ktoś w Gwinta?