![]() |
|
Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Wersja do druku +- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl) +-- Dział: FILM i wszystko co z nim związane (https://forumkmf.pl/Forum-FILM-i-wszystko-co-z-nim-zwi%C4%85zane--3) +--- Dział: Ogólne dyskusje filmowe (https://forumkmf.pl/Forum-Og%C3%B3lne-dyskusje-filmowe--25) +--- Wątek: Krótka piłka, czyli mini-recenzje (/Thread-Kr%C3%B3tka-pi%C5%82ka-czyli-mini-recenzje--1192) Strony:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
123
124
125
126
127
128
129
130
131
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
149
150
151
152
153
154
155
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
179
180
181
182
183
184
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
197
198
199
200
201
202
203
204
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
216
217
218
219
220
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
233
234
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
272
273
274
275
276
277
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364
365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
379
380
381
382
383
384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
405
406
407
408
409
410
411
412
413
414
415
416
417
418
419
420
421
422
423
424
425
426
427
428
429
430
431
432
433
434
435
436
437
438
439
440
441
442
443
444
445
446
447
448
449
450
451
452
453
454
455
456
457
458
459
460
461
462
463
464
465
466
467
468
469
470
471
472
473
474
475
476
477
478
479
480
481
482
483
484
485
486
487
488
489
490
491
492
493
494
495
496
497
498
499
500
501
502
503
504
505
506
507
508
509
510
511
512
513
514
515
516
517
518
519
520
521
522
523
524
525
526
527
528
529
530
531
532
533
534
535
536
537
538
539
540
541
542
543
544
545
546
547
548
549
550
551
552
553
554
555
556
557
558
559
560
561
562
563
564
565
566
567
568
569
570
571
572
573
574
575
576
577
578
579
580
581
582
583
584
585
586
587
588
589
590
591
592
593
594
595
596
597
598
599
600
601
602
603
604
605
606
607
608
609
610
611
612
613
614
615
616
617
618
619
620
621
622
623
624
625
626
627
628
629
630
631
632
633
634
635
636
637
638
639
640
641
642
643
644
645
646
647
648
649
650
651
652
653
654
655
656
657
658
659
660
661
662
663
664
665
666
667
668
669
670
671
672
673
674
675
676
677
678
679
680
681
682
683
684
685
686
687
688
689
690
691
692
693
694
695
696
697
698
699
700
701
702
703
704
705
706
707
708
709
710
711
712
713
714
715
716
717
718
719
720
721
722
723
724
725
726
727
|
RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Szaman - 16-09-2018 Spoiler na temat zakończenia Black Klankkksmana. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mental - 16-09-2018 Jeżeli takie jest zakończenie, to trzy litery ode mnie: LOL RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Szaman - 16-09-2018 Z opisu wynika, że Spike Lee raczej nie przepada za sytuacją w której widz myśli nad tym co zobaczył i potem samodzielnie wyciąga wnioski. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Snappik - 16-09-2018 Przeczytałem spojler i szczerze to po Spike'u Lee można się było tego spodziewać. Wystarczy wpisać w Google "Spike Lee Trump" i zobaczyć tonę gównianych wywiadów, jakich udzielił na temat Donka ;) RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mental - 16-09-2018 Cytat:Z opisu wynika, że Spike Lee raczej nie przepada za sytuacją w której widz myśli nad tym co zobaczył i potem samodzielnie wyciąga wnioski. Bo nie na tym polega polityczna agitka. Ja w ogóle przewiduję kilka oskarów za ten Niesamowicie Ważny, Odważy i Aktualny Film. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Ash_9001 - 16-09-2018 Lol to jest przez większość filmu i gdy na końcu wchodzi rzeczywistość to nagle nikomu nie jest do śmiechu. Podejrzewam, że reakcja jest wszędzie taka sama czyli absolutna cisza. Jest moc w tej scenie. Ale tez wcześniej jest bardzo dobra scena. Opowieść o linczu jest zderzona z tym jak członkowie klanu (przepraszam, członkowie organizacji ;) ) oglądają Narodziny Narodu. Świetna scena. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Dr Strangelove - 16-09-2018 Tak na marginesie to jest jakaś aferka na temat tego filmu, że w rzeczywistości to wyglądało troszkę inaczej. Nie wgłębiałem się za bardzo, więc nie wiem ile w tym prawdy: https://twitter.com/BootsRiley/status/1030575674447212544/photo/1 RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mental - 16-09-2018 Ash napisał(a):Jest moc w tej scenie. Jedyna "moc" w tej scenie to chyba moc śmiechu - że w 2018 roku ktoś kręci filmy o zagrożeniu KKK i że są ludzie, którzy biorą to na poważnie. No ale nie bez powodu David Duke ma ciągle konto na Twitterze - on jest po prostu niektórym środowiskom bardzo potrzebny. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - shamar - 16-09-2018 (16-09-2018, 21:57)Dr Strangelove napisał(a): Tak na marginesie to jest jakaś aferka na temat tego filmu, że w rzeczywistości to wyglądało troszkę inaczej. Jest jakiś holly film, który byłby zgodny nie w 100 ale choć w 90% z rzeczywistością? RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Ash_9001 - 16-09-2018 https://informationisbeautiful.net/visualizations/based-on-a-true-true-story/ ;) RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - shamar - 16-09-2018 Dobre. Jeszcze taka strona jest -> http://www.historyvshollywood.com/reelfaces/blackkklansman/ RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mierzwiak - 16-09-2018 Czy na końcu filmu Lee przytoczył też statystyki mówiące o tym że co roku, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, czarni zabijają więcej czarnych niż KKK w ciągu całej historii swojego istnienia? Nie? RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Maćko - 17-09-2018 "Lily C.A.T." czyli stare anime sci-fi z lat 80-tych garściami czerpiące z klasyków gatunków. Mamy tutaj kosmiczne monstrum, które jest kopią potwora z "The Thing", ukradzione motywy z Aliena (złośliwy komputer "matka", kot na pokładzie itp.) czy nawet "Odysei Kosmicznej". Ba! Japończycy nawet zrzynają całe sceny i kadry ze wspomnianych filmów. Przykład poniżej - prawie jak w filmie Ridleya Scotta. ![]() Miejscami czerstwe to jak cholera, ale kurde, jak się ma trochę miłości do B-klasowego kina sci-fi to na "Lily C.A.T." można się całkiem nieźle pobawić. Tym bardziej, że całość trwa około 70 minut, więc seans mija szybko i bezboleśnie. Przyznam, że miałem szczerą radochę z wyłapywania tych wszystkich skopiowanych motywów czy scen. Przeszkadzała mi przede jedynie bezdenna głupota bohaterów, którzy lubują się wpychać wszędzie tam gdzie istnieje niebezpieczeństwo zgonu. Generalnie film jest mocno "zamerykanizowany" więc jak ktoś ma awersję do anime to tutaj nie ma się czego obawiać. Także ten... jeżeli wydaje się Wam, że już sprawdziliście wszystkie VHS-owe hiciory to warto w wolnej chwili zobaczyć też "Lily C.A.T" - jest na to nawet do obejrzenia na YT z pięknym, delikatnie nieporadnym anglojęzycznym dubbingiem. Nie ma tutaj nic oryginalnego, ale w sumie... po co to komu? ;) RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Ash_9001 - 17-09-2018 (16-09-2018, 23:49)Mierzwiak napisał(a): Czy na końcu filmu Lee przytoczył też statystyki mówiące o tym że co roku, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, czarni zabijają więcej czarnych niż KKK w ciągu całej historii swojego istnienia? Nie? Kurcze no popatrz, nie zrobił tego. A to zmienia wszystko, nagle działania KKK wydają się usprawiedliwione... A on bezczelnie zrobił film pod tezę, że faszyzm jest zły. W tych czasach takie filmy, niepojęte. Zero poprawności politycznej. </sarcasm off> Panowie idźcie do kina, będziecie wiedzieć o czym zrobił film, co pokazał a czego nie. Nie zachowujcie się jak Ben Shapiro, który najpierw recenzuje filmy a później je ogląda ;) RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Szaman - 17-09-2018 Wiesz, tutaj bardziej chodzi o to, że takiej łopatologii powstydziłyby się nawet kazania cioci May, a marginalna organizacja jest sztucznie podtrzymywana przy medialnym życiu dla potrzeb moblilizacji elektoratu. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - simek - 17-09-2018 (17-09-2018, 08:52)Ash_9001 napisał(a):Nie chodzi o to, żeby te liczby miały usprawiedliwiać KKK, te liczby po prostu wskazują, że szeroko pojęty problem Afroamerykanów w USA leży troszkę gdzie indziej niż wśród garstki obecnych członków KKK.(16-09-2018, 23:49)Mierzwiak napisał(a): Czy na końcu filmu Lee przytoczył też statystyki mówiące o tym że co roku, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, czarni zabijają więcej czarnych niż KKK w ciągu całej historii swojego istnienia? Nie?Kurcze no popatrz, nie zrobił tego. A to zmienia wszystko, nagle działania KKK wydają się usprawiedliwione... A on bezczelnie zrobił film pod tezę, że faszyzm jest zły. Ja film zobaczę w tym tygodniu, po seansie będę więcej narzekał :) RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Ash_9001 - 17-09-2018 Równie dobrze możemy się zapytać po co kręcą tyle filmów o drugiej wojnie światowej? Skoro naziści zostali pokonani i nie ma ich już tylu co w 39 roku ;) Dla mnie to jest prosta piłka, choćby KKK już w ogóle nie istniało to i tak warto kręcić filmy krytykujące tą (czy inne podobne) organizacje. Ku przestrodze. Koniec Blackkklansman dlatego działa tak mocno. Bo jak spojrzeć na akcję filmu, to tak naprawdę działalność grup pokazanych w tym filmie sprowadzała się do organizacji spotkań i pokrzyczenia sobie: jedni black power, inni white power i tyle. A jak na końcu wchodzą zdjęcia z Charlottesville, jak się ludzie tłuką, jaki tam jest już poziom agresji... To naprawdę zatyka kakao. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Szaman - 17-09-2018 Ale mi nie chodzi o to aby nie wspominać o KKK. Chodzi o to aby nie udawać, że ma on realny wpływ na obecne napięcia rasowe i sugerować, że prezydent USA w prostej linii popiera jego poglądy (widz sam powinien dojść do takiej refleksji po seansie, znajdując odbicie fabuły wokół Tophera w obecnej sytuacji). Cała końcówka wygląda na tępą propagandę na intelektualnym poziomie ameby, albo jakiegoś fanatyka religijnego (nie lubię określenia moherowy beret, ale samo ciśnie się na klawiaturę). Wystarczy nie prowadzić widza za rączkę do jego wniosków w tak bezczelny sposób, nawet większość superprodukcji nie pozwala sobie na tak dziecinne zagrania. Druga wojna nie ma tutaj nic do rzeczy. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mierzwiak - 17-09-2018 Ash, ale tu nie chodzi o samą krytykę KKK / rasizmu, ale o jej formę, o sztuczne wyolbrzymianie problemu, o narrację zgodnie z którą wkrótce Ameryka cofnie się do czasów niewolnictwa a Czarni znowu będą własnością złego białego człowieka. Przesadzam? Jeśli tak uważasz to chyba nie za bardzo interesujesz się tym co wygaduje w USA lewa strona. Bójki i agresja na marszach gdzie ścierają się dwie strony "konfliktu"? Nie może być! Czekam aż Lee nakręci film o faszystowskiej organizacji zwącej się, chyba ironicznie, Antifa. Ku przestrodze. RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Ash_9001 - 17-09-2018 Jadę spoilerami, uwaga ;) No to już w zasadzie jest dyskusja o tym kto jakie filmy lubi. Ja pisałem od razu, że w tym przypadku, mi się podoba, że Lee się nie czai i wygłasza swoje poglądy otwarcie. Oczywiście mógł nie wsadzać tych współczesnych zdjęć, tylko później i tak by się pojawiły pytania, czy chciał tym filmem nawiązać do obecnych napięć i tego co się działo w Charlottesville? A tym sposobem bardzo zwężył pole do interpretacji ;) W tej współczesnej sekwencji pojawia się też prawdziwy David Duke, wygłaszający jakieś bzdury. Jest Trump z tym słynnym przemówieniem gdzie to niby się odciął ale tak, że nie wiadomo o co mu chodziło. I naparzanka w Charlottesville. Dla mnie to się bardziej czyta na zasadzie: patrzcie minęło tyle lat a wcale nie jest lepiej, a wręcz jest coraz gorzej. Ale wcześniej Lee tam też spogląda na drugą stronę. Tam padają szokujące teksty z obu stron. Na spotkaniu czarnych pada zdanie w stylu: Ja wolę żeby czarni zabijali policjantów, niż Wietnamczyków, bo zabijanie policjantów ma więcej sensu niż zabijanie Wietnamczyków (przytaczam z pamięci, jakoś lepiej to tam było powiedziane ;) ). Mówię, to jest film o tym jak się nakręca spirala nienawiści, tu nie ma w sumie miejsca na niedomówienia, tutaj trzeba bezczelnie pojechać po bandzie, bo inaczej przekaz będzie za słaby. |