Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe
Grand Theft Auto (seria) - Wersja do druku

+- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl)
+-- Dział: Działy tematyczne (https://forumkmf.pl/Forum-Dzia%C5%82y-tematyczne--5)
+--- Dział: Film a gry komputerowe (https://forumkmf.pl/Forum-Film-a-gry-komputerowe--27)
+--- Wątek: Grand Theft Auto (seria) (/Thread-Grand-Theft-Auto-seria--2644)



RE: Grand Theft Auto - military - 26-10-2012

Dżizas fakin krajst. Wiesz, jak wygląda proces produkcyjny gry? Jest platforma główna - na nią "robi się" grę ze wszystkimi szczegółami. Z myślą o niej. Zwykle w przypadku gier multiplatformowych jest to Xbox, bo łatwiej i szybciej się na niego programuje. Potem grę konwertuje się na drugą platformę - w tym przypadku PS3. Tylko że tam kod jest inny, i jeśli chciałbyś zachować wszystko w niezmienionej jakości i w dobrej liczbie klatek na sekundę, musiałbyś pół gry pisać od nowa. Dlatego taniej i łatwiej jest po prostu wyciąć część rzeczy, żeby gra działała w porządku, zamiast pieprzyć się z porąbanym i niepotrzebnie utrudnionym dżapońskim programowaniem na PS3. Dlatego 99% gier, które wyszły i na PS3, i na Xboksa, wygląda lepiej na Xboksa, i dlatego nie doszukuj się spisku, bo go po prostu nie ma. Wersje na PS3 mają zwykle niższą rozdzielczość, mniej płynną animację, mniej szczegółów, gorszą kolorystykę - bo sprzęt ma inną specyfikację i trzeba by inaczej programować różne elementy tej samej gry. Rzadko zdarzają się konwersje w jakości 1:1.


RE: Grand Theft Auto - Danus - 26-10-2012

Acha, czyli zwęszyłem spisek, co się zwie lenistwo. Wiesz to jest na zasadzie, zrobimy konwersję na PS3, ale okroimy ja względem gry bazowej, bo nam się nie chce, nie mamy czasu na pisanie kodu, nie chce nam się poprosić programistów z SCE o pomoc, bo i tak nerdy kupią okrojoną wersję. Więc kasa się zgadza.



RE: Grand Theft Auto - military - 26-10-2012

To nie jest lenistwo tylko tworzenie jednej gry zamiast dwóch, co daje oszczędności pewnie - w przypadku takiej gry jak RDR - rzędu kilkunastu milionów dolarów. I nie "nie chce nam się prosić SCE o pomoc", tylko "nie chce nam się pieprzyć z programowaniem na trudniejszej konsoli, skoro możemy na łatwiejszej, a efekt i tak będzie fenomenalny".

Tak czy inaczej - właśnie tak zazwyczaj jest. Dobrze, że mimo wszystko RDR ma płynną animację itp. Taka Bayonetta w wersji na PS3 jest - mówiąc krótko - niegrywalna.


RE: Grand Theft Auto - Danus - 26-10-2012

Wystarczyłoby poprosić o o pomoc programistów z SCE i to w zupełności starczyłoby by leniwce z rockstara zrobili taką samą wersję na PS3 jak i na klocka.
Kiedyś przy okazji premiery jednego z ekskluzywnych tytułów na PS3, była właśnie mowa o programowaniu tej bardzo trudnej konsoli przy tworzeniu gier. W takim wypadku studio tworzące grę, które sądzi, ze może mieć problemy z kodem konsoli dostaje specjalny zespół od SCE, który pomaga i nadzoruje proces tworzenia gry.
Jeśli rockstar nie potrafi, niech poprosi o pomoc.


RE: Grand Theft Auto - military - 26-10-2012

Cytat:Wystarczyłoby poprosić o o pomoc programistów z SCE i to w zupełności starczyłoby by leniwce z rockstara zrobili taką samą wersję na PS3 jak i na klocka.

A Księżyc jest z sera. Tak, Danus, wystarczyłoby poprosić i SCE zorganizowałoby Rockstarowi specjalne darmowe kursy, albo podesłało z 20 programistów, bo Rockstar - jeden z najbardziej doświadczonych developerów - nie wie, jak programować. Naprawdę nie rozumiesz, że to była świadoma decyzja? Że można byłoby robić na PS3 i konwertować na Xboksa, ale to potrwałoby pewnie z 10 miesięcy dłużej i kosztowałoby 2x więcej? Że to się po prostu nie opłaca?

Jesteś dorosłym gościem, więc proszę, nie udawaj, że jesteś taki naiwny.


RE: Grand Theft Auto - Mierzwiak - 26-10-2012

Rockstar akurat się przykłada. Co innego gra która powstawała od podstaw na PS3, a co innego taka, którą trzeba do sprzętu dostosować. Nic dziwnego, że są różnice w grafice między X360 a PS3, skoro to dwa różne sprzęty, z innymi procesorami, grafiką, zarządzaniem pamięcią itp. Jest cała masa gier, które wyglądają identycznie, ale w przypadku takich monstrów jak GTA czy RDR różnice po prostu być muszą.


RE: Grand Theft Auto - Mefisto - 26-10-2012

(26-10-2012, 21:45)military napisał(a): A Księżyc jest z sera.

Przez ostatnie 50 lat zajmowaliśmy się zatajeniem tej informacji przed światem - dzięki, military, naprawdę... :(


RE: Grand Theft Auto - BezcelowyAlbatros - 27-10-2012

Bardzo fajnie: Grand Theft Auto: Vice City wkrótce będzie miało 10 lat. I trafi na iOS oraz Androida!.

Niedawno przymierzałem się do tego (po raz pierwszy na PC) i, niestety, poległem. Na smartfonie całkiem przyjemnie grało mi się w GTAIII i Gangster Rio: City of Saints, więc jest szansa, że ukończę w końcu ostatnią z gier z serii, której dotąd nie miałem okazji.


RE: Grand Theft Auto - Mierzwiak - 27-10-2012

8 listopada w GameInformerze 18-stronicowy materiał o V.


RE: Grand Theft Auto - Mierzwiak - 29-10-2012

GTAV wiosną 2013?

Na razie możesz mieć rację Hitchu :]

PS. Nasi błysnęli http://gta-five.pl/watek-premiera-gta-v-wiosna-2013-mamy-przeciek-tylko-u-nas?pid=38490#pid38490 :)


RE: Grand Theft Auto - military - 29-10-2012

Jeśli ten stand to nie fejk, to platformy docelowe są takie same jak w przypadku RDR: X360 i PS3. Najs.


RE: Grand Theft Auto - Mierzwiak - 29-10-2012

Raczej nie fejk, ta druga grafika jeszcze nie miała premiery. A te platformy docelowe to czysta formalność :)


RE: Grand Theft Auto - military - 29-10-2012

Ale chodzi mi o brak PC, a to oznacza, że na konsolach nie będzie żadnego "downgrade'u". To gra przygotowywana z myślą o nich.


RE: Grand Theft Auto - Snuffer - 29-10-2012

Wielkie "hahahaha" z połowy podlinkowanego forum, z "murzynem z psem" w avatarze i ekscytacją jaki ten nowy bohater GTA zajebisty. Pff.


RE: Grand Theft Auto - Mierzwiak - 29-10-2012

(29-10-2012, 18:34)military napisał(a): Ale chodzi mi o brak PC, a to oznacza, że na konsolach nie będzie żadnego "downgrade'u". To gra przygotowywana z myślą o nich.
No wiesz, na początku na materiałach z IV też nie było PC, ale z drugiej strony może też być tak jak z RDR, którego do dzisiaj na PC nie ma i chyba raczej już nie będzie.

Tak czy siak dla nas to nie problem prawda? :D


RE: Grand Theft Auto - military - 29-10-2012

No ja to wskazywałem jako zaletę.:)


RE: Grand Theft Auto - Mierzwiak - 30-10-2012

Wycieków ciąg dalszy:

http://www.gtagaming.com/news/comments.php?i=2088

Będą policjantki? Yeah.

Czy tylko dla mnie oczywistym jest, że to nie żadne wycieki, ale w pełni kontrolowana przez R* kampania reklamowa?


RE: Grand Theft Auto - Gal Anonim - 30-10-2012

Wątpie. Takie ważne informacje, jak okładka gry i to, że wyjdzie niedługo i że będą w niej policjantki miały by być wypuszczane przez wydawcę? Nie uwierzę! ;)


RE: Grand Theft Auto - military - 30-10-2012

Kurczę, fajnie się to wszystko zapowiada - jestem nagrzany jak cholera, ale boję się, że będzie temu bliżej do GTA4 niż do np. RDR. GTA4 moim zdaniem było ładne, ale straszliwie toporne - każda mechanika była o wiele słabsza niż w innych grach, które się na niej koncentrowały. Nieskończenie bardziej wolę Vice City i San Andreas. Ale cóż... być może kupię pierwszy w życiu pre-order.:)

Swoją drogą, chciałbym kiedyś wcielić się w GTA w jakiegoś undercover-copa. Historię przestępczej drogi do sukcesu wyobracali już na wszystkie sposoby.


RE: Grand Theft Auto - Hitch - 30-10-2012

Ja od dawna mam teorię, że piątka może opowiadać o byłym glinie lub obecnym na moralnym rozstaju dróg. Byłby to ciekawy powiew świeżości, no i ostatnie dwie pozycje ze stajni Rockstara bardzo ściśle są osadzone w policyjnych klimatach.

Również obawiam się o mechanikę. Co prawda z każdą kolejną grą jej elementy są poprawione i zostają w następnych pozycjach, ale w dalszym ciągu dużo im brakuje do błogiej płynności znanej choćby z "Uncharted" czy Batmanów. Nie wiem nawet do czego to porównać, ale grając w gry na silniku RAGE mam wrażenie, że postać przykleja się do każdej napotkanej przeszkody, a jej buty to ważą chyba ze 30 kg.

Zaś pomniejsze aspekty rozgrywki to istny koszmar. Np. walka wręcz jest tak nieudolnie zaprojektowana, że już lepiej by było, jakby jej nie było. Przytoczę tu ponownie "Uncharted", jako wzór opcji walki wręcz w strzelance. Systemik jest prosty, intuicyjny i nigdy nie wpływa ujemnie na nasze tempo gry. Doskonale uzupełnia akcję, wygląda świetnie i sprawia masę radochy. W GTA4 lub RDR bitka po ryjach sprawia autentyczny ból graczowi i nigdy nie powinna trafić do gry w takiej postaci. W "L.A. Noire" poszli trochę w innym kierunku (z góry ustalone sceny bijatyk). Sterowanie minimalnie poprawione, ale cały system nie prezentował niczego dobrego i tylko męczył na dłuższą metę. W "Max Payne 3" nie ma mordobicia per se, ale motywik melee jest kompletnie bezsensowny. Zastosowanie ma marginalne i nieprzemyślane, przez co w singlu najczęściej kończy się kulką w ryj i restertem checkpointa, a w multi respawnem.

Oby Rockstar wyciągnął trochę wniosków przynajmniej ze "Sleeping Dogs", które system walki skopiowało po prostu z Batmanów. Choć osobiście ja bym wolał ten z "Uncharted" - dużo lepiej pasuje do GTA.

PS.
GTA5 oficjalnie zapowiedziane na wiosnę :)

[Obrazek: uwIRT.jpg]