Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe
Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Wersja do druku

+- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl)
+-- Dział: FILM i wszystko co z nim związane (https://forumkmf.pl/Forum-FILM-i-wszystko-co-z-nim-zwi%C4%85zane--3)
+--- Dział: Ogólne dyskusje filmowe (https://forumkmf.pl/Forum-Og%C3%B3lne-dyskusje-filmowe--25)
+--- Wątek: Krótka piłka, czyli mini-recenzje (/Thread-Kr%C3%B3tka-pi%C5%82ka-czyli-mini-recenzje--1192)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Rozgdz - 21-05-2022

 Nostalgia Critic o tym kiedyś coś machnął porównując do animacji która była dla niego wzorem




Byłem na tym w kinie i zrobił na mnie wtedy potężne wrażenie, przede wszystkim klimatem. Wróciłem jakiś czas temu.. i wciąż był bardzo dobry. Chyba już czas na powtórkę :)


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - shamar - 21-05-2022

Dangerous (2021)

[Obrazek: 5366-Dangerous-2021-scaled.jpg]

Ten film jest taki jak ten plakat. Choć może nie. Plakat jest brzydki a film nijaki.
I nie wie czy chce być serio, czy z jajem. Młody Eastwood nie będzie gwiazdą bo jest fatalnym aktorem. Fatalnym. Na drugim, trzecim planie może się pokazywać ale jako główny aktor? Bez szans.

Myślałem, że rola Mela to żart ale lepszym jest rola zbotoksowanej Fankę..

3/10. Jedno oczko za fajny numer na literach.


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Snappik - 22-05-2022

Gold - pewien mężczyzna przyjeżdża do opuszczonej dziury, aby z niej przejechać przez pustkowie i przedostać się do kompleksu budowlanego, w którym ma rozpocząć pracę. Po drodze szlag trafia jednak samochód i bohater wraz z wynajętym kierowcą muszą stanąć i rozpocząć naprawę. Znaleziona nieopodal skała złota zmienia ich plany, jeden zostaje do ochrony złoża, a drugi rusza do najbliższego miasteczka aby ogarnąć koparkę oraz narzędzia.

Bardzo przyjemny film, choć w kilku miejscach mocno hejtowany. Mi jednak się bardzo spodobał z 2 powodów:

- Efron rośnie aktorsko i jeśli ktoś miał o nim wyobrażenia z HSM to tym filmem je zakopie
- to nie jest standardowy survival rozgrywający się gdzieś w Australii lub Afryce ;)

No i zakończenie - tak proste, a jednocześnie zabawne.


7/10

[Obrazek: 1642425979900.jpg]


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Doppelganger - 22-05-2022

Ognie św. Elma, 1985, reż Joel Schumacher

Świetna obyczajówka o grupie młodych ludzi wchodzących w dorosłość. W sumie to taka wersja "Przyjaciół" ale na poważnie, bez akcentów komediowych i śmiechu z offu. Wszyscy są jacyś, każdy z nim jest inny i każdy wątek jest spoko. Młodzi aktorzy grają bardzo fajnie, zwłaszcza faceci. Klimat lat 80tych wylewa się z ekranu. Dobry film o tym, że człowiek całe życie musi się zmagać z przeciwnościami losu i jeśli ma plany, cele, marzenia i ambicje, to często nic z nich nie wychodzi bo to los rozdaje karty.

Oczywiście świetny motyw muzyczny który przewija się przez cały film:



8/10


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Corn - 22-05-2022

Ognie > Breakfast Club. Ognie w ogóle wyglądają trochę jak skondensowany serial. To zdecydowanie był materiał na kilka sezonów, aż dziwne że nikt tego nie przerobił po sukcesie filmu


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Tomkiewicz - 22-05-2022

(22-05-2022, 08:39)Snappik napisał(a): - Efron rośnie aktorsko i jeśli ktoś miał o nim wyobrażenia z HSM to tym filmem je zakopie

Można to też zrobić przy okazji jego interpretacji Teda Bundy z roku 2019. Dobra rola.


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mefisto - 22-05-2022

(22-05-2022, 20:20)Corn napisał(a): Ognie > Breakfast Club.

Inna grupa wiekowa oraz przedział czasowy.


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - OGPUEE - 22-05-2022

Dzisiejszą krótką piłkę sponsoruje Francja z lat 50.:

Fanfan Tulipan (1952) - jak czytałem, był to wielki hit w polskich kinach. Trochę ogląda się to jak Znak Zorro z Powerem czy Robin Hooda z Flynnem, choć podlane to jest francuskim sosem komediowym. Trąci to nieco myszką i bohater nieskazitelny pod każdym względem. Jako, że mam słabość to tego typu kina, to jednak z przyjemnością obejrzałem.
7,5/10

Wakacje pana Hulot - trochę się ogląda to jak Jasia Fasolę. Humor jest przede wszystkim wizualny, dialogów jest tu na lekarstwo, a sama główna postać praktycznie nie mówi. I fabuły właściwie nie ma i to zlepek skeczy. W sumie tak to trzeba oglądać. Półtoragodzinny odcinek dawnego programu komediowego opartego na kilku segmentach. 
7/10


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mefisto - 22-05-2022

(22-05-2022, 21:54)OGPUEE napisał(a): Wakacje pana Hulot - trochę się ogląda to jak Jasia Fasolę. Humor jest przede wszystkim wizualny

U Tatiego głównie dźwiękowy jednak - nawet tutaj, mimo iż film nie był jeszcze tak napakowany atrakcjami jak następne.


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Corn - 23-05-2022

Cytat:Inna grupa wiekowa oraz przedział czasowy.
Ale oba dotyczą grupy ludzi i ich rozterek. Oba zresztą widziałem w odpowiednich odstępach czasu - Breakfast gdy byłem w liceum, Ognie gdy kończyłem studia i ten drugi zdecydowanie jest lepiej napisany i lepiej zagrany. To oczywiste, że poruszają inne problemy ale te inne problemy poruszają lepiej w swoich ramach


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mefisto - 23-05-2022

(23-05-2022, 08:49)Corn napisał(a): Ale oba dotyczą grupy ludzi i ich rozterek

Nie no, stary - tak to możesz porównywać Breakfast club z tysiącem innych tytułów :)


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Corn - 23-05-2022

zjadłem słowo "młodych" ;)


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mefisto - 23-05-2022

Dobra, poprawiłem :)


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Gal Anonim - 23-05-2022

(23-05-2022, 08:49)Corn napisał(a):
Cytat:Inna grupa wiekowa oraz przedział czasowy.
Ale oba dotyczą grupy ludzi i ich rozterek. Oba zresztą widziałem w odpowiednich odstępach czasu - Breakfast gdy byłem w liceum, Ognie gdy kończyłem studia i ten drugi zdecydowanie jest lepiej napisany i lepiej zagrany. To oczywiste, że poruszają inne problemy ale te inne problemy poruszają lepiej w swoich ramach

Dla mnie oba te filmy to świetny double feature i ogląda je się trochę jak jedną historię, St. Elm's Fire jest trochę jak sequel. Aczkolwiek wolę Breakfast Club - IMO jest bardziej magiczne i mniej toporne.


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - simek - 24-05-2022

(20-05-2022, 22:12)shamar napisał(a): Ja pamiętam te czasy kiedy nie było żadnych "krytyków" i się gust wyrabiało samemu a nie słuchało durni.
Ile ty masz lat że pamiętasz czasy bez krytyków filmowych? 140? Przecież dwie, trzy, pięć i siedem dekad temu krytycy mieli dużo większy wpływ na opinie plebsu niż teraz.


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mefisto - 24-05-2022

Operation Mincemeat - obejrzeć-zapomnieć. Dobra obsada i poprawna realizacja, ale całościowo taki typowo współczesny, ogółem nijaki film, spóźniony o kilka dekad (choć oczywiście zekranizowano już wcześniej te wydarzenia). I nawet nie chodzi o obecne trendy, bo film jest generalnie wolny od nich (aczkolwiek jak w jednej scenie prawie zrobili z angielskiej knajpy Harlem to prychłem). Ale kolorystyka, tonacja filmu, jego bezjajeczność (brak przekleństw czy jakichkolwiek mocniejszych fragmentów lub nawet dosadniejszych dialogów) i ogólny feel sprawiają, że po prostu wali sztucznością i tyle. No i dłużył mi się - w pewnym momencie złapałem się na tym, że to dopiero półmetek, a akcja dopiero się rozkręca. Szkoda.

6/10

P.S. Palą w tym filmie już od pierwszej sceny - uważajcie przyszli nałogowcy! :P


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - shamar - 24-05-2022

(24-05-2022, 02:34)simek napisał(a):
(20-05-2022, 22:12)shamar napisał(a): Ja pamiętam te czasy kiedy nie było żadnych "krytyków" i się gust wyrabiało samemu a nie słuchało durni.
Ile ty masz lat że pamiętasz czasy bez krytyków filmowych? 140? Przecież dwie, trzy, pięć i siedem dekad temu krytycy mieli dużo większy wpływ na opinie plebsu niż teraz.

Jaki wpływ? Przed obejrzeniem filmu (czy nawet po) nie mogłeś sobie odpalić YT i posłuchać 10 recenzji.


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mental - 24-05-2022

P A T R I O T A

Lepszy niż go zapamiętałem, gorszy niż powinien być, biorąc pod uwagę potencjał tematu i epokę, w której toczy się akcja. Momentami też zbyt przesłodzony, a wątek murzyński sprawia wrażenie ahistorycznego wtrętu (dindu są tu albo wolni, albo fajni i pełni nadziei, że po wojnie wszyscy będziemy równi). Ot, taka prawacka feel good wersja historii. "Patriota" to w ogóle chyba najbardziej ideologicznie konserwatywno-prawicowy film z udziałem Mela (w takim sensie mainstreamowo-amerykańskim). Kilka scen wynosi tę produkcję na wyżyny (tryb berserk w wykonaniu Gibsona podczas masakrowania tomahawkiem brytyjskiego żołnierza), ale generalnie całość jest niestety tylko dobra.

7-/10


RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - SonnyCrockett - 24-05-2022

Sprawdzałem czy nie ma tematu o Patriocie (nie ma) i znalazłem w temacie o Emmerichu ciekawy rozwój opinii Mentala o tym filmie.

(12-05-2007, 18:14)Mental 2007 napisał(a): Patriota - wielkie rozczarowanie, nawet Gibson z toporkiem nie pomógł, zero zaangażowania, rzewne sceny należą do najgorszych, jakie widziałem;

(29-03-2010, 21:06)Mental 2010 napisał(a): Patriota odfajkowany. film jest generalnie nie do oglądania bez uprzedniego znieczulenia organizmu choćby wywarem herbacianym. sentymentalizm Emmericha jest do bólu wręcz naiwny i odpustowy. gdyby prawdziwi weterani amerykańskiej wojny o niepodległość mieli okazje obejrzeć to dzieło, popadliby w alkoholizm.

pomimo powyższej, druzgocącej mini-recki musze przyznać, iż jakimś cudem tandem Emmerich-Devlin nie zdołał spieprzyć wszystkiego. całość ratuje Mel - facet, za którym poszedłbym na koniec świata walczyć o z góry przegraną sprawę. zawsze jak na niego patrze i go słucham, przypomina mi sie mega kult tagline ery vhs - z ogniem walczy się ogniem. fragment, w którym Mel wbiega do płonącej chaty po broń, wręcza synom strzelby, a następnie we trojkę udają się do lasu, by zasadzić przyczajke na angielski konwój i odbić najstarszego syna (strzelajcie celnie i tak, żeby zabić) mnie osobiście momentalnie podniósł na duchu. finał zaś z ubiciem Agnola na krwawą pulpę przy pomocy toporka - no tutaj orgazmotron włączył mi się na najwyższe obroty, a po brodzie pociekła ślina jak jakiemuś zbokowi. i potem rozmowa z synem po walce:

- Ojcze?
- Tak.
- Zabijałem dzisiaj ludzi.
- Robiłeś, co było konieczne. Nie zrobiłeś nic złego.


i po chwili:

- Cieszę się, że ich zabiłem.

warto odnotować reakcje dzieci na widok ojca umazanego posoką zmasakrowanego Brytola - wielkie gały i konsternacja z cyklu "to nasz tatuś czy potwór?" ogólnie Gibson ma do zagrania najlepsze sceny i najlepsze, najpoważniejsze dialogi do gadania. co istotne, wygłasza bez krzty fałszu.



RE: Krótka piłka, czyli mini-recenzje - Mental - 24-05-2022

Opinia się zmieniła, ale stosunek do wiadomej sceny bez zmian. To znaczy, że wszystko ze mną w porządku.