![]() |
|
Jak oni to zrobili... - Wersja do druku +- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl) +-- Dział: FILM i wszystko co z nim związane (https://forumkmf.pl/Forum-FILM-i-wszystko-co-z-nim-zwi%C4%85zane--3) +--- Dział: Muzyka filmowa, F/X, zdjęcia (https://forumkmf.pl/Forum-Muzyka-filmowa-F-X-zdj%C4%99cia--16) +--- Wątek: Jak oni to zrobili... (/Thread-Jak-oni-to-zrobili--185) |
- Guzeppe - 21-08-2008 Muszę Cię zmartwić, ale raczej Ci się nie uda. Przez dosyć długi czas interesowałem się techniką produkcji filmowej i tworzenia efektó specjalnych i trochę na ten temat czytałem. Na początek polecam forum efix.pl (tam jest milion takich pytań i miliard odpowiedzi- jak zrobić lateksowe maski, stroje szturmowców, miecze świetlne, stroje itd itd) Ogólnie to idzie tak: 1. Żeby część charakteryzacji, którą chcesz przykleić pasowała idealnie do twarzy, wykonujesz odlew twarzy w glatzanie (materiał, którego używają np. ortodonci do robienia odlewów zębów- drogi i delikatny), który później usztywniasz bandażami gipsowymi. Kiedy forma stwardnieje ściągasz ją i robisz pozytyw (czyli odlew twarzy z odcisku). 2. Na powstałym modelu twarzy wyklejasz np. z plasteliny (albo jakiegoś lepszego materiału glinopodobnego) części charakteryzacji (np wystające blizny etc). 3. Po zakończeniu punktu 2, robisz odlew swojego modelu z przyklejonymi formami z plasteliny tak, jak w punkcie 1. 4. Do powstałej formy nalewasz płynnego lateksu (są odmiany, które zastygają na zimno i takie, które trzeba podgrzewać w specjalnym piecu) i dociskasz formą głowy bez dodatków plastelinowych. W ten sposób nadmiar lateksu wypływa, a pozostają tylko części, które będziesz chciał przykleić do ciała. 5. Wycinasz swoje lateksowe kawałki charakteryzacji, malujesz specjalnymi farbami, przyklejasz specjalnym klejem do twarzy, maskujesz makijarzem i voila. Tańszy sposób- kupujesz plastelinę w kolorze przypominającym skórę. Przyklejasz do twarzy i na niej rzeźbisz w plastelinie. Przykrywasz warstwą makijarzu. Pewnie w końcu odpadnie, ale do ujęć filmowych w warunkach amatorskich się nadaje. Innymi słowy- takie zabawy to nie na naszą kieszeń. - Arahan - 22-08-2008 Dzięki za info Guzeppe. Nie chodzi mi żeby to było tak wierne jak w filmie :), ale też nie chcę tylko pomazać twarzy na biało bo to każdy pajac umie zrobić. Zakupię SynWax i może z tego coś ukulam :) - Glut - 02-10-2008 Pierwszy Mad Max. Interesuje mnie sprawa kaskaderów, w scenie na moście, kiedy Max wjeżdża w rozpędzoną grupę motocyklistów mamy ujęcia w spowolnionym tempie. Na jednym z nich widać jak jeden z członków gangu dostaje przednim kołem rozpędzonego motoru w głowę. ![]() ![]() Ktoś ma jakieś materiały? - Mefisto - 02-10-2008 materiały na temat? to lata 70, a kaskaderka to niebezpieczny zawód - co jeszcze chcesz niby wiedzieć? - Glut - 03-10-2008 Na temat tej sceny. A co chcę wiedzieć? Skąd w filmie za 350tyś baksów wziął się koleś, który dał się podłożyć pod motor. I czy teraz może chodzić. :) - Mefisto - 03-10-2008 odpowiedź na pierwsze pytanie: bo mu zapłacili i to lubił? odpowiedź na drugie pytanie: teraz to on może nie żyć albo jest stary i chodzi o lasce na laski :) poza tym od razu podłożyć - pewnie na planie był wypadeczek, a że nakręcili, to i puścić się dało. To nie czasy Quantum of Solace ;) - military - 03-10-2008 Przy kreceniu Dobrego, zlego i brzydkiego Eli Wallach ledwo uniknal dekapitacji, a glowe Clinta Eastwooda tylko o centymetry minal kamien odrzucony przez wybuch (wszystko na tasmie). W tamtych czasach po prostu byly nizsze standardy bezpieczenstwa, wiec mozliwe ze twoj kaskader tak naprawde doznal nieplanowanego wypadku. Znalezione w necie: "# A stuntman was killed in a motorcycle crash stunt in Mad Max. The crash can be seen in the film." Byc moze to twoja scena. - Glut - 03-10-2008 Widzisz Mefisto? Jednak wartało się spytać. :) Dzięki Military. - Mefisto - 03-10-2008 Glut napisał(a):Widzisz Mefisto? Jednak wartało się spytać. :) Dzięki Military. patrz post wyżej :roll: - Glut - 03-10-2008 Hmm, łotewa. :) IMDB twierdzi że to tylko 'urban myth', jeden z kaskaderów na moście rzeczywiście dostał motorem w łeb, ale nikt ciężkich ran nie poniósł. - military - 09-10-2008 Pytanie nie z serii "jak", ale "po co?". W jakim celu filmuje sie czasem kule na patyku, z jednej strony lustrzana, a z drugiej matowa? Wiem, ze chodzi cos o odbicia swietlne na cgi, ale czasem wstawia sie tam cos, co swiatla nie odbija jak lustro. - Mierzwiak - 09-10-2008 Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale chodzi o sprawdzenie jak pada/odbija się światło w danej scenie. - Adi - 09-10-2008 Nie mylisz się, chodzi o informacje dot. światła i odbić dla obiektów CGI wstawianych w ujęcie. - Anonymous - 07-01-2009 przy lustrzanych, tylko odbicia, do informacji o świetle używa się takich samych kul tylko matowo białych. - military - 02-03-2009 - fascynujący making of Benjamina Buttona, który potwierdza dwie rzeczy: 1. Oskar za fx był w pełni zasłużony 2. Nominacja dla Brada Pitta była pomyłką - Glut - 02-03-2009 Może tak: OWNED. Doprawdy, nie miałem pojęcia że postać Pitta jest generowana w takim stopniu. Polecam każdemu obejrzeć. - Mierzwiak - 02-03-2009 Jedno słowo: WOW. Wygląda to na przynajmniej mini rewolucję w dziedzinie fx. Oscar w pełni zasłużony, chociaż jak już się wie że ta głowa to CGI można dostrzec komputer w ruchu ust:) - Never Fuck With Me - 25-04-2009 Czy ktoś oglądał telewizyjnego Spartakusa z 2004 z Goranem Visnijcem? Mam pytanie - jak zrobiono tam Rzym? Chyba zbudowanie miasta wykraczało poza budżet takiej produkcji, tym bardziej, że w jednym ujęciu jest przejście kamery nad całym miastem i pokazują balkon, na którym stoi człowiek, na pewno nie cyfrowy, więc chyba blue screen odpada. - military - 30-04-2009 Czy ktoś wie, jak nagrano scenę w Twin Peaks, w której Cooperowi śni się, że jest w czerwonym pokoju jako starzec i rozmawia z karłem? Czy dobrze mi się wydaje, że aktorzy czytali kwestie napisane od tyłu, a później puszczono taśmę wstecz, żeby brzmiały jak wypowiadane od przodu, ale dużo dziwniej? - Anonymous - 30-04-2009 Tak było. Aktorzy wypowiadali kwestie od tyłu (nie mam pojęcia jak to zrobili), a potem ich wypowiedzi puszczono od tyłu. Efekt niesamowity. To samo będzie potem z w czasie rozmowy ze zmarłą Laurą. |