Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe
PLAKATY! - Wersja do druku

+- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl)
+-- Dział: FILM i wszystko co z nim związane (https://forumkmf.pl/Forum-FILM-i-wszystko-co-z-nim-zwi%C4%85zane--3)
+--- Dział: Plakaty, trailery, prasa branżowa, nagrody filmowe (https://forumkmf.pl/Forum-Plakaty-trailery-prasa-bran%C5%BCowa-nagrody-filmowe--17)
+--- Wątek: PLAKATY! (/Thread-PLAKATY--263)



- Negrin - 05-02-2009

Prosimy o streszczenie dla nietelewizyjnych ;)


- Mierzwiak - 05-02-2009

Stanowisko Kino Świat, czyli jak pięknie wyjaśnić, dlaczego zrobiło się zły plakat:

Cytat:Ksiądz Popiełuszko to postać nie jednowymiarowa. Intencją twórców filmu fabularnego „Popiełuszko” było pokazanie wielowymiarowości tej postaci, unikając tworzenia kolejnej filmowej laurki ku czci nieżyjącego bohatera.

„Popiełuszko” nie jest martyrologicznym filmem, który przedstawia, w typowy dla tego gatunku sposób, tragiczną historię bohatera - męczennika. To film, który pokazuje Księdza Jerzego takim, jaki naprawdę był i jakim mało kto współcześnie go zna. Bohatera z krwi i kości, nie zaś pomnikową postać. Osobę o dużym poczuciu humoru, zdystansowaną do siebie, zdolną do autoironii; a jednocześnie wrażliwego, ale i charyzmatycznego człowieka, który łączył cechy przywódcy potrafiącego skupiać wokół siebie tłumy oraz pokornego kapłana i sługi bożego niezwykle wrażliwego na bliźnich. Ten film to także dobre kino akcji i ciekawy obraz tamtych czasów z wiernie odtworzonymi realiami lat ‘80.

W związku z tym, kampania reklamowa tego filmu również nie może być konwencjonalna i jednowymiarowa. Ma dwa oblicza - dwa rożne kierunki promocji, których odzwierciedleniem są dwa różne layouty plakatów. Pierwszy plakat „Popiełuszki” przygotowany został w konwencji, której użyli również twórcy plakatu „Księżnej” albo „Walkirii” – i niewiele osób wie, że nasz projekt powstał zanim zostały upublicznione layouty do „Księżnej” i „Walkirii”. Drugi z nich, równolegle funkcjonujący, opracowany został w konwencji filmu akcji. Poprzez plakat, chcieliśmy pokazać w niekonwencjonalny, a zarazem czytelny sposób istotne cechy filmu oraz postaci, której losy film przedstawia j.

Przyczyna tego, że wiele osób skojarzyło plakat filmu “Popiełuszko” z plakatem filmu “Casino Royal”, jest prosta - zadziałało prawo konwencji.
Projekty plakatów filmu “Popiełuszko” są projektami oryginalnymi.
Istnieją typy konstrukcji layaut’u plakatu filmowego, które pozwalają odbiorcy takiego komunikatu szybko odczytać / ‘odszyfrować’ najistotniejsze informacje na temat filmu – najczęściej poprzez ugruntowane skojarzenia i nawiązania do innych, wcześniejszych filmów.
Dobrym przykładem na to są komedie romantyczne. Plakaty reklamujące, tego typu filmy są do siebie niezwykle podobne – wystarczy przypomnieć sobie key art’y do takich produkcji, jak: „Nie kłam kochanie”, „Testosteron”, „Dziennik Bridget Jones”, „Był sobie chłopiec”, „Dlaczego nie?”, „Tylko mnie kochaj”.

Obowiązująca i, jak pokazują wyniki sprzedażowe, sprawdzona konwencja na plakat komedii romantycznej to białe tło, dwie lub trzy wyszparowane sylwetki głównych bohaterów, jaskrawa, kolorowa typografia – jest to prosty sygnał dla potencjalnego widza, że ma do czynienia z komedią romantyczną. Podobnie jest w przypadku innych gatunków filmowych.
Każda osoba pracująca w branży jest świadoma tych mechanizmów i korzysta z nich w swojej pracy. Za konwencją można podążać stosując sprawdzone chwyty, można też się nią ‘bawić’

Przykładem typowego wykorzystania konwencji jest najnowszy plakat polskiego filmu „Drzazgi” w reżyserii Macieja Papierzycy . Wystarczy porównać go z dużo wcześniejszym, międzynarodowym visualem filmu „My Blueberry Nights” (w polskiej wersji „Jagodowa miłość”), żeby zauważyć podobieństwo – efekt przypadku, a może inspiracji?

W kampanii reklamowej filmu „Popiełuszko”, jak wielu innych przed nami, posłużyliśmy się konwencją, aby uprościć przekaz i wzbudzić zainteresowanie filmem. Szum medialny, jaki powstał wokół plakatu, najlepiej dowodzi tego, jak trafne to było posunięcie.
Żenada.


- Mefisto - 05-02-2009

o kotku, ja cię nie pierdole :D co za barany :D dostałeś to w meilu czy jak? ja bym im odpisał bardzo, ale to bardzo niecenzuralnie :D


- Negrin - 05-02-2009

Najbardziej urocze jest w sumie wplecenie niby od niechcenia pomiędzy tytuły polskich komromów "Był sobie chlopiec" i "Dziennika Bridget Jones" ;)


- Mefisto - 05-02-2009

e, to jest lepsze:

Cytat:Pierwszy plakat „Popiełuszki” przygotowany został w konwencji, której użyli również twórcy plakatu „Księżnej” albo „Walkirii” – i niewiele osób wie, że nasz projekt powstał zanim zostały upublicznione layouty do „Księżnej” i „Walkirii”.

:D:D:D


- military - 05-02-2009

KURWA MAĆ. Jak ktoś w oficjalnym oświadczeniu w pierwszym zdaniu jebie byka w postaci "nie jednoznacznej postaci", a potem wyjaśnia, że plakat jest plagiatem, bo to oryginalny projekt, a na koniec jeszcze dopieprza "Maciejem Papierzycą" (może Janempawłemdrugicą?), to mam ochotę takiego gościa napierdalać nieheblowanym krzesłem.

Pardon moją łacinę.


- Mierzwiak - 05-02-2009

Mefisto napisał(a):dostałeś to w meilu czy jak?
Craven podesłał mi maila od nich.

Jutro mam zamiar do nich napisać i sprowadzić na ziemię, bo ta cała burza wokół plakatu która wybuchła (że to kopia plakatu Bonda) zupełnie odwróciła uwagę ot tego jak koszmarny to i nieadekwatny do tego o czym jest film plakat.

Nie będę używać niecenzuralnych słów, ale będzie ostro.


- Craven - 05-02-2009

A ja maile od nich i innych dostaję od kiedy prowadziłem dział filmowy, wpierw na Valkirii potem na Polterze.


- desjudi - 05-02-2009

Mierzwiak, wyślij odpowiedź przez Stopklatkę/Filmweb. Będzie skuteczniejsze, bo głośniejsze.


- soldamn - 05-02-2009

już jest na stopklatce:)


- military - 05-02-2009

Tak mnie wkurzyła ta oficjalna wypowiedź, że aż napisałem Kino Światowi maila, w którym wyznaję moje uczucia co do tego dystrybutora. Może jeśli będzie więcej takich pojedynczych głosów, podwyższą swój poziom.


- desjudi - 05-02-2009

dawajcie te maile na forum, przesyłajcie je do mediów. osobista korespondencja z nawet samym prezesem nic nie da, jeśli nikt o tym nie gada, nie komentuje, nie upublicznia.


- military - 05-02-2009

Witam

Sprawa plakatu do Popiełuszki - swoją drogą jeszcze gorszego niż reszta
polskiego badziewia, bo tym razem chodzi o ordynarny plagiat - nabrała
rozgłosu, a czytając Państwa oficjalne oświadczenie na Stopklatce.pl
omal nie spadłem z krzesła.

Już w pierwszym zdaniu serwujecie błąd ortograficzny w postaci "nie
jednoznacznej postaci". Później tłumaczycie, że to wszystko zahacza o
plagiat, bo... to oryginalny projekt (gratuluję logiki), a na koniec
mylicie nazwisko jednego z nielicznych utalentowanych reżyserów z Polski
("Maciej Papierzyca"? Może "Janopawłodrugica"?).

Staliście się Państwo pośmiewiskiem nawet poza Polską, a mimo tego nie
stać was na przygotowanie RZETELNEGO wytłumaczenia. Już mniejsza z tym,
że plakat jest "inspirowany" - wystarczyło się przyznać, a wszystko
byłoby jasne i zrozumiałe. W końcu Casino Royale to uznany film. Ale
nie, wolicie brnąc w jakieś bzdurne, sprzeczne wyjaśnienia, a na dodatek
powierzacie spisanie ich komuś, kto nie tylko nie zna się na kinie, ale
jest na bakier z "polakiem".

Jestem zapewne tylko kroplą w morzu i moja opinia niewiele dla Was
znaczy, ale mimo wszystko: gratuluję! Wspięliście się na wyżyny
nieprofesjonalizmu, a wasze kuriozalne, naciąganie tłumaczenia są tak
obrzydliwie niewiarygodne i niechlujne, że pobiliście w tej konkurencji
nawet polityków. Pozwólcie, że jeszcze raz złoże Wam wyrazy uznania. Nie
każdy tak potrafi.

widz
(podpisałem się też normalnie, żeby nie było)


- Mental - 05-02-2009

http://www.kinoswiat.pl/film_popieluszko.asp

Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, które zna tamtą historię wyłącznie z przekazów telewizyjnych lub rodzinnych. Dotarciu do niego sprzyjać ma nowoczesny język filmu, w którego realizację zaangażowane będą najnowsze środki i rozwiązania techniczne.

najnowsze rozwiązanie techniczne? czyli co - popiełuszko będzie w mitycznej jakości 3D jak pamperki z cameronowego avatara? typowa polska wiocha i bamberstwo na każdym poziomie.


- Gal Anonim - 05-02-2009

Nie, pewnie użyli wreszcie prawdziwych mikrofonów do nagrywania dźwięku. Do tego zrobią post-synchrony, a film zmontują w Windows Movie Maker.

Niech żyje rewolucja! Neolityczna, ma się rozumieć.


- Don Vito - 05-02-2009

Co do Popiełuszki - film jest pomnikiem i to ponoć największym, jakie polskie kino w ostatnich latach widziało (wiem z opinii ludzi, którzy już film widzieli). Chyba sobie odświeżę "Zabić księdza" Holland.

Co do plakatu: ten pierwszy w stylu Walkirii i Księżnej jest spoko. Ten drugi to porażka i nie chodzi mi tu tylko o plagiat, ale o samą postać Popiełuszki. Jak ktoś pięknie zauważył, wygląda jak model z ulotek Tesco.


- D'mooN - 06-02-2009

Link do Stopklatki wylądował na Wykopie.

http://www.wykop.pl/link/141182/plakat-do-popieluszki-oficjalne-stanowisko-dystrybutora


- Pavel - 06-02-2009

Dla tych, którzy Faktów nie widzieli:


EDIT
Tam na Wykopie to mój komentarz.


- Jakuzzi - 06-02-2009

A reklamy by Mierzwiak nie bylo...
Marginesem, chyba juz teraz mozna powiedziec, ze plakat Popieluszki bedzie laureatem przyszlorocznego Hezekara. ;)


- Azgaroth - 06-02-2009

I znowu wszystko dzięki Kino Świat ;)