Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe
Zakurzone klasyki mrocznego s-f - Wersja do druku

+- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl)
+-- Dział: FILM i wszystko co z nim związane (https://forumkmf.pl/Forum-FILM-i-wszystko-co-z-nim-zwi%C4%85zane--3)
+--- Dział: Ogólne dyskusje filmowe (https://forumkmf.pl/Forum-Og%C3%B3lne-dyskusje-filmowe--25)
+--- Wątek: Zakurzone klasyki mrocznego s-f (/Thread-Zakurzone-klasyki-mrocznego-s-f--1092)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Zakurzone klasyki mrocznego s-f - military - 05-01-2009

O jakich pieciu filmach myslicie najpierw, gdy ktos was zapyta o s-f? Terminator, Obcy, Otchlan, Odyseja i Predator? Niby w porzadku, ale wszystkie te filmy - oprocz terminatora - cechuje pewna, przynajmniej wizualna, lekkosc. Nie przedstawiaja one przyszlosci jako brudnego, zaplutego, przegranego miejsca, w ktorym licza sie juz tylko ludzie - bo niczego innego nie ma. A taka wizja mnie sie najbardziej podoba.

W okolicy koncowki lat 80. powstalo wiele wzglednie tanich filmow, ktore na VHS widzialem moze raz czy dwa. Byly to trudne do znalezienia perelki na zjechanych tasmach. Duszne, brudne i syfiaste filmy, ktore zazwyczaj mialy przeslanie i inspirowaly, choc wykonano je prostackimi czasem metodami. Dzis, w dobie Transformersow Baya, wlasciwie juz sie o nich nie pamieta. Nieslusznie. Na DVD sa rzadkoscia jak kiedy na VHS. Blednie. Bo sa to wspaniale filmy, o ktorych warto przypomniec. Jesli znacie tytul, ktory pasowalby do tego dzialu, piszcie o nim, bo szkoda by popadl w niepamiec.

Tajemnica Syriusza - jeden z najnowszych filmow "syfiastych", bo az z 1995 roku. Oparty na Dicku, ale tak luzno, jak wszystkie inne filmy na nim oparte. Opowiada o ludziach, ktorym skonczyla sie nadzieja, wiec moga tylko ciagnac swoj los, bo nic innego im nie pozostalo. Obraz przepelnia atmosfera beznadziei. I sa tu male roboty-pily, szatkujace nieostroznych ludzi. Swego czasu krazyly jakies plotki o sequelu, ale nie doszlo do realizacji.

Zajebiste ujecie:

[Obrazek: screamers04.jpg]

Hardware - tym razem o ludzkiej glupocie, zadzy wladzy, okrucienstwie, milosci bedacej ostatnia radoscia w postnuklearnym swiecie, oraz o BRAKU, do kroćset fur beczek!, DOBRYCH WIADOMOSCI. Iscie genialny film z przeslaniem, z przerazajacym robotem-morderca w tle.

Zajebiste ujecie:

[Obrazek: hardware01.jpg]

Krew bohaterow a.k.a. Juggerowie a.k.a. Salut dla Juggera - tym razem o walce z wlasna przeszloscia, udowadnianiu swojej wartosci i napierdalaniu sie w brutalnym sporcie, ktory zdobyl popularnosc po tym, jak swiat stal sie radioaktywna pustynia. Rutger Hauer jak zawsze znakomity. Ten facet po prostu urodzil sie do wystepowania w takich filmach.

Zajebiste ujecie:

[Obrazek: salute.jpg]

Dawajcie wiecej.


- Corn - 05-01-2009

Miałem to szczęście, ze przez 10 najpiękniejszych lat swojego życia mieszkałem nad wypożyczalnią wideo, co umożliwiło mi dogłębne poznanie gównianych filmów z ery analogowej. Dziś w sumie o większości zapomniałem, ale w głowie kołacze mi zawsze jeden tytuł.

Dark Angel z nieśmiertelnym Dolphem. Sience-Fiction z roku 90 opowiadającym o dwóch 'aniołach', tj. przybyszach z kosmosu. Jeden jest międzyplanetarnym handlarzem narkotyków, który uzyskuje się pobierając substancję wydzielaną przez ludzki mózg jako skutek uboczny przedawkowania heroiny. Drugi jest gliniarzem z międzyplanetarnej policji. Niestety ginie i cała misja uratowania ludzi spada na ręce normalnego gliniarza Lundgrena (A jakże!).

Klimatyczny Poster

- no i tralier.

Nie jest to może najmroczniejsze, najbardziej ponure s-f, ale jeżeli chodzi o erę VHS to must watch!

No...do dziś pamiętam prześwietny patent z latającymi płytami cd rozcinającymi ludzkie głowy! Rock on!


- Mental - 05-01-2009

dark angel powiadasz?:)

http://forum-kmf.fc.pl/viewtopic.php?t=2521


- Craven - 05-01-2009

Split Second - W Mgnieniu Oka - Genialny miażdżący film z Rutgerem Hauerem. Niedawno wreszcie dorwałem soundtrack. Tekściory z filmu są równie klasyczne jak scena w której det. Stone (Hauer) jednocześnie myje zęby, pali fajka i pije kawę. Ew. jak rano budzi się w mieszkaniu... ARGHH idę po płytkę!

BTW akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości - w podtopionym świecie 2008 roku. Hell yeah! :D

http://www.alanflyng.co.uk/Rutger%20Hauer%20-%20Split%20Second.JPG

Dark Angel - Co zrobić jak w głównej pozytywnej roli mamy Dolpha Lundgrena a nie mamy pomysłu na Predatora? Odpowiedź: Obsadzić Matthiasa Huesa w roli złego kosmity:

[Obrazek: 6702227_tml.jpg]

Film nie ma tylu nieśmiertelnych tekstów co Split Second, ale warto obejrzeć chociażby dla scen w których pojawiają się obcy i są kręceni tak, jakby mieli po 3 metry wzrostu. No i latający dysk-broń obcych... mniam. Aaa i jeszcze nie zapomnijmy o epizodycznej roli roztrzęsionego naukowca.

EDIT: widzę, że ktoś mnie uprzedził...


Re: Zakurzone klasyki mrocznego s-f - D'mooN - 05-01-2009

military napisał(a):Tajemnica Syriusza (...) Swego czasu krazyly jakies plotki o sequelu, ale nie doszlo do realizacji.

W ramach sprostowania: KLIK.

Co do tytułów, na dobry początek:

Split Second - podtopiony Londyn, syf, mrok, wyrywający bebechy potwór i Hauer w roli faceta którego "napędzają jedynie nikotyna i czekolada". Gość jest moim duchowym przewodnikiem aż po dzień dzisiejszy:)

Knights - mocno Z-klasowy film z Krostoffersonem i Henriksenem. Zły, kiepsko nakręcony, z poszatkowaną i nonsensowną fabułą, ale...klimatu tam na pęczki. Postapokalipsa, bezkresne pustkowia i grupki cyborgów które używają ludzkiej krwi jako paliwa.
How cool is that?:)


Re: Zakurzone klasyki mrocznego s-f - Craven - 05-01-2009

D'mooN napisał(a):Split Second - podtopiony Londyn, syf, mrok, wyrywający bebechy potwór i Hauer w roli faceta którego "napędzają jedynie nikotyna i czekolada". Gość jest moim duchowym przewodnikiem aż po dzień dzisiejszy:)

W tłumaczeniu TV Kraków "Jedzie na kawie i czekoladzie"

- trailerek

-To coś to Szatan!
-Dobra, Szatan jest po uszy w gównie!



- Hannibal - 05-01-2009

Niedawno ściągnąłem celem odświeżenia, nabrałem smaka właśnie 8)


Re: Zakurzone klasyki mrocznego s-f - D'mooN - 05-01-2009

Craven napisał(a):W tłumaczeniu TV Kraków "Jedzie na kawie i czekoladzie"

Jak najbardziej możliwe, cytowałem z pamięci.
Tak czy owak, film jest mocny:)


- military - 05-01-2009

Screames 2 wciaz jest w postprodukcji, ale widzac trailer, moge juz krzyknac: NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! To bedzie dramatycznie zly film. I czemu od kiedy tylko wlaczylem trailer, spodziewalem sie ze zobacze Henriksena?


- Bucho - 05-01-2009

Zarowno Split Second ( swoja droga jeden z moich ulubionych VHS-owych klasykow klasy B) jak i Dark Angel slabo chyba pasuja do tematu.
Jak juz pisal Military, pustynno-poatomowo-syfiastych filmow w latach
80-tych powstawalo na peczki, nie oszukujac sie glownie ze wzgledu na koszty produkcji, oraz osiagajacy swoj punkt kulminacyjny wyscig zbrojen.
Myk polega na tym, ze znakomita wiekszosc, to powtorka z rozrywki z Mad Maxa. Kto wypozyczal filmy VHS ktorych dystrybucja zajmowalo sie kultowe w niektorych kregach "Video Rondo"
(mega tandetne sensacje, horrory i s-f) wie o co chodzi. Kilka przykladow:


Raiders of the Sun :


Equalizer 2000 (fuck tandeta Yeah!!!)



Przykladowa scena z mega wypasionego A.P.E.X:



Prototype X29A (tego nie widzialem, ale chcetnie bym sobie oblukal, az bije C-klasowym aktorstwem)




Teraz kilka tytulow znanych troche bardziej stawiam dyche ze na kasetach wydawalo je JVC :

Cyborg z JCVD, to juz klasyka i scena morderca czyli dziewczynka vs. drut kolczasty(chyba, ze cos zle zapamietalem)





Steel Dawn z Patrickiem co spiwewa i tanczy, bo ma w kieszeni bande pomaranczy:




oraz troche mniej poatomowo- tudziez pustynnie, ale za mlodu bylem wtloczony w fotel gdy ogladalem:

Fortress z niesmiertelnym szkockim goralem:




na koniec natomiast polsatowski power play czyli Omega Doom z Hauerem:





- military - 05-01-2009

Kurna, Bucho, ale mnie chodzilo o DOBRE filmy tego typu, a nie takie kily jak powklejales. :)


- Bucho - 05-01-2009

No oczywista, ze moje typy, to juz nawet nie klasa C, ale czasem nawet D i nizej, ale nie zapominajmy o "klasykach" 8)
Jako weteran VHS-owego boomu, zdajesz sobie zapewne sprawe, ze w tego typu produkcjach znajdzie sie kilka dowalonych do pieca scen, dla ktorych warto poswiecic swoj czas. Tak czy inaczej Forteca oraz Steel Dawn, to pozycje obowiazkowe.


- vast - 05-01-2009

Nemesis 1993

[Obrazek: nemesis01.png]


http://www.imdb.com/title/tt0107668/


- military - 05-01-2009

Bucho napisał(a):Jako weteran VHS-owego boomu, zdajesz sobie zapewne sprawe, ze w tego typu produkcjach znajdzie sie kilka dowalonych do pieca scen, dla ktorych warto poswiecic swoj czas. Tak czy inaczej Forteca oraz Steel Dawn, to pozycje obowiazkowe.

No Steel Dawn to klasyka klasyk i zawsze mnie ciekawilo, czy to jakas nieoficjalna kontynuacja Red Dawn. :) Forteca zas to po prostu horror i troche sie dziwie, ze ja tu wkleiles. Ciekawie prezentuje sie ten Prototyp costam - glownie dlatego, ze zly robot wyglada jak Master Chief. :) Natomiast Omega Doom wyglada jak krecony na green screenie, a to chyba raczej niemozliwe.

Wlasnie oberzalem Mad Maxa 2. Film jest wlasciwie pretekstem do pokazywania dlugich, zajebistych poscigow. Robi ogromne wrazenie.


- Bucho - 05-01-2009

Forteca to chyba jednak thriller s-f a nie horror.
Tak czy inaczej jezeli przypomnisz sobie jeszcze jakies tytuly, to dawaj na forum :)


- Mental - 05-01-2009

w zalewie tandety, jaką tu wspaniałomyślnie serwujecie przyszłym pokoleniom:) nikt nie wspomniał o jednym szczególnym tytule, wcale nie tandetnym, przeciwnie: ze wszech miar poważnym, mianowicie o Chłopcu i jego psie. film pod wieloma względami wyjątkowy. więcej do poczytania w topic autorstwa hannibala:

http://forum-kmf.fc.pl/viewtopic.php?t=2494


- Predator895 - 05-01-2009

Moim faworytem jest No Escape aka Escape From Absolom . Ray Liotta trafia na wyspę skazańców, podzielną na dwa obozy i zaczyna się walka o przetrwanie.
[Obrazek: beztytuuhz5.png]



- Hannibal - 05-01-2009

A dziś rano odświeżyłem sobie po latach Saturn 3, czyli bardzo fajny thriller s-f o tym jak to maszyny się buntują i zwracają przeciwko twórcom (z czasów przed T1). Ważnym elementem fabuły jest tu motyw wpływu pożądania do kobiety na zgubny los ludzkości (w sumie to uroda głównej bohaterki może zgubić każdego:). Wszystko obraca się wokół 3 bohaterów na zadupiastej stacji kosmicznej. Ciasne korytarze, terror, stare dobre czasy.
Zwiastun do wglądu w moim poprzednim poście.

Harvey Keitel: Masz piękne ciało. Mogę go użyć?
Farrah Fawcett: Jestem z majorem.
Harvey Keitel: Tylko do jego użytku?
Farrah Fawcett: Tak.
Harvey Keitel: Na Ziemi to niedopuszczalne.
Farrah Fawcett: Tutaj nie.

[Obrazek: bscap0003fb0.jpg]

Piękna Farrah Fawcett:
[Obrazek: bscap0000ds5.jpg]


- Corn - 05-01-2009

- Tego filmu nie znam, natrafiłem na niego przypadkiem. Brytyjska produkcja z 1980 roku. Wygląda nieźle. Scenariusz oparty na prozie Ursuli K. LeGuin.


- desjudi - 06-01-2009

MOON 44 Rolanda Emmericha. Bardzo porządna produkcja hard sf 8)



[Obrazek: 200px-Moon44poster.jpg]

WEDLOCK (Obroża), czyli fajny akcyjniak sf z Hauerem w roli głównej i słodką Joan Chen mu towarzyszącą. Klasyk vhs.

[Obrazek: Products%5C756%5C088%5C756088_m_f.jpg]