Boże Ciało (2019) reż. Jan Komasa
#21
Hmm... no sympatyczne kino, takie trochę a la Green Book, gdzie też mamy małomiasteczkowość i pozorną wrogość, a ostatecznie film pokrzepia. Gorzej, że fabularnie to jest takie trochę niedojebane, bo wszystkie najciekawsze wątki są albo traktowane po łebkach (milcząca matka, która powinna być główną przeciwwagą dla nowego księdza, a jedynie rozbija się w tle nic nie robiąc - a przecież dobrą aktorkę zatrudnili) albo ucinane, a więc pozostające bez znaczenia (podpalenie). Konsekwencji nie ma tu wielkich, obraz polskiej wsi mocno wyświechtany i sztampowy, jest też dużo skrótów fabularnych (druga msza z rzędu i ksiądz już zbiera brawa jak na Oscarach - no bez jaj!). Zakończenie też od czapy - raz, że ta bójka nie potrzebna (kiepska zresztą - i to "Die!", no błagam!) i reżyser powinien uciąć film tuż przed nią, pozostawiając resztę domysłom, a dwa, że potem dzieje się większa heca bez żadnego wytłumaczenia i nagle kuniec. WTF? Chyba zabrakło pomysłów na coś bardziej z przytupem. A tak bardzo letnie to wszystko - ogląda się znakomicie dzięki Bieleni, ale gdyby nie on i parę pomniejszych ról (Simlat zawsze na propsie, gość ma w sobie coś) to byłoby to kino mało emocjonujące i skłaniające do refleksji - choć ambicji twórcom nie brakuje, to nad skryptem można było bardziej przysiąść. Ergo nominka do Oscara niezasłużona. Aczkolwiek film jak najbardziej można polecić - lepsze to niż kolejna depresyjna rzecz od Smarzowskiego. Szanse, iż anglojęzyczna wersja będzie lepsza są tu przy tym duże.

7/10 - głównie za główną rolę
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#22
Drugi przeze mnie obejrzany film Komasy - dużo lepiej niż Sala Samobójców i główny bohater dużo sympatyczniejszy, choć reżyser dalej czasami przesadza. Pierwsza scena z gwałtem w tle to dla mnie było ło patrzcie jak to jest w poprawczakach... EDGY!!! lub gdy główny bohater przed wyjazdem uprawia seks z jakąś loszką w klubie. Więc tym bardziej jestem mile zaskoczony, że miałomiasteczkowa społeczność to nie chodzące karykatury zlecone przez wielkomiejską agenturę. Nawet wójt nie jest jakimś złym, skorumpowanym ciemiężycielem.

Pierwsza połowa dość ospała i są długie dumające momenty w szaroburych zdjęciach. Długa połowa była lepiej poprowadzona i wątek pochowania wyklętego patusa. Naprawdę dobrze wypada kreacja Bieleni i jego bohater wypada bardzo wiarygodnie, m.in. w scenach gdy musi improwizować.

Niestety, film cierpi na w/w wady, wygląda jak taki typowy artystyczny głęboki film ubóstwiany przez posępnych profesorów i ma wybitnie ciężki klimat. Spodziewałem po pozytywnych opiniach, że mimo wszystko obraz będzie lżejszy.

Ostatnia scena z podpaleniem zakładu naprawdę słaba i dużo lepiej by wypadł, gdyby zakończył się sceną, gdy Daniel opuszcza mszę pogrzebową.

Od strony technicznej naprawdę jest dobrze, jednak momentami dźwięk nie domaga. 

6-7/10

Odpowiedz
#23
(21-04-2020, 23:38)OGPUEE napisał(a): Pierwsza scena z gwałtem w tle

To był gwałt? Mi to wyglądało raczej na jakąś karę-wpierdol.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#24
Złe to nie jest, ogląda się dość bezboleśnie. Ciekawa historia, ale mogło być lepiej.
Główny aktor daje bardzo radę, tak samo aktor grający Pinczera. Wyróżnia się Simlat również, reszta do zapomnienie na czele ze sztampowym jak zawsze Lichotą.

Dużo dobrych scen, fajny klimat wieśniaczego miasteczka. Dobrze oddany poprawczak.
Podoba mi się to otwarte zakończenie pod własną interpretację. Film można odbierać na kilku płaszczyznach: czym jest i czym mógłby być kościół w Polsce, jak wiara i kościół wpływa na ludzi z małych miasteczek, oraz wg mnie najważniejszy, jak młodzi ludzie z marginesu mierzą się z życiem i dlaczego nie mają większych szans aby wydobyć się z tego szamba.

8/10

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Miasto 44 (2014, reż. Jan Komasa) Kaczor 656 107,020 27-09-2021, 01:50
Ostatni post: OGPUEE
  Ciało zły 12 4,068 20-05-2020, 19:06
Ostatni post: OGPUEE
  Polityka (2019) reż. Patryk Vega Pelivaron 237 30,998 22-12-2019, 13:20
Ostatni post: Mierzwiak
  Kobiety Mafii (2018-2019) reż. Patryk Vega Krismeister 108 25,719 10-12-2019, 15:40
Ostatni post: Pai-Chi-Wo
  Letnie Popołudnie (2019) - master shot Darek1992 0 972 10-08-2019, 22:10
Ostatni post: Darek1992
  Diablo. Wyścig o wszystko (reż. Michał Otłowski, 2019) Pelivaron 36 7,588 14-01-2019, 14:01
Ostatni post: zombie_sidekick



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości