Fundacja (cykl autorstwa Isaaca Asimova) oraz Fundacja (serial Apple TV+)
#1
Yo,

poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem czytania "Fundacji" autorstwa Isaaca Asimova (jak coś to Rebis we wrześniu wydaje wznowienie), ale cholera... Jak to czytać? Według daty wydania książek czy może w kolejności chronologicznej.

W kolejności chronologicznej podaje spis wikipedia, w takiej samej Rebis wydawał numerowane tomy. Teraz wznawiają książkę napisaną, jako pierwszą, czyli tę z 1951.

Czyli jak - lecieć od "Fundacji" czy może jednak od "Preludium Fundacji"?

__

Żeby pozostać już w temacie. Pełny zwiastun od Apple'a:


Odpowiedz
#2
Ja czytałem według kolejności wydania i uważam, że to dobry sposób.
Będziesz po prostu miał główny wątek a potem spinoffy i prequele :D
Wtedy śmieli się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak przez całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego, że nie potrafił odmówić.

Odpowiedz
#3
Nie wyobrażam sobie żeby można było czytać jakikolwiek cykl inaczej niż w kolejności napisania. Prequele z reguły jednak wymagają znajomości wcześniejszych książek no i oczywiście spoilerują.

Odpowiedz
#4
Okej :) Tak też uczynię.

Poczekam sobie na premierę nowego wydania od Rebis i zamówię, serial pewnie zacznę oglądać, jak wyjdą wszystkie odcinki, więc czasu trochę mam.

Odpowiedz
#5
Przeczytałem "podstawową trylogię" niedawno. Cieszy mnie, że serial mocno odchodzi od książek. Kiedyś czytałem pierwszy tom, teraz machnąłem wszystkie trzy i cóż... Pomysł psychohistorii i koncepcja cyklu jest świetna. Ale realizacja już niekoniecznie. Czuć jak stara jest ta książka, więc liczę, że zmiany będą na plus.

Odpowiedz
#6
Ja przeczytałem tylko pierwszą część i niby fajne jest takie ukazanie jak się rodzi imperium, ale też wiele podobnych motywów widziałem i czytałem gdzie indziej. Pewnie kiedy się książka ukazała było to coś świeżego. Ale niestety jak dla mnie to mocno się ta książka zestarzała.
I co ciekawe i teraz by nie przeszło, w pierwszej książce, chyba w ogóle nie pojawiają się kobiety.
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys


Odpowiedz
#7
W trzecim tomie są...

https://im.ge/i/delete.WXqhz

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości