Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe
Babylon Berlin (2017 - ) - HBO GO - Wersja do druku

+- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl)
+-- Dział: Działy tematyczne (https://forumkmf.pl/Forum-Dzia%C5%82y-tematyczne--5)
+--- Dział: Seriale (https://forumkmf.pl/Forum-Seriale--22)
+--- Wątek: Babylon Berlin (2017 - ) - HBO GO (/Thread-Babylon-Berlin-2017-HBO-GO--5448)

Strony: 1 2


RE: Babylon Berlin (2017 - ) - HBO GO - Doppelganger - 25-12-2022

Skończyłem 4 sezon. Sezon na który trzeba było długo czekać.
Jak było? Bardzo dobry początek, potem trochę zamulania w środku, niezły koniec. Rewelacyjnie wypada ścieżka dźwiękową, tradycyjnie fantastyczna scenografia, dobrze grają aktorzy.
Akcja zaczyna się w Sylwestra 1930 roku, sezon skupia się na wewnętrznej walce wewnątrz SA (słynny pucz Stoennesa), lekkim już dojeżdżaniu Rzymian, pierwszych próbach czystek rasowych i etnicznych wśród nowych gniewnych. Część wątków słabszych (np wątek Kordy, albo wątek światka przestępczego Berlina, dość naciągane akcje szpiegowskie).

Sezon słabszy od 3go bo ma mniejszy ładunek emocjonalny, ale trzyma dalej dobry/bardzo dobry poziom.

Po zakończeniu widać ze sezon 5 jest pewny, w końcu książki kończą się na roku 1938.

Piosenka tytułowa sezonu:



Ogólnie ocena sezonu 7.5/10


RE: Babylon Berlin (2017 - ) - HBO GO - michax - 17-01-2023

A mnie podobało się tak samo jak poprzednie sezony, więc spadku poziomu, choćby minimalnego, nie zauważyłem. Ale dawno widziałem poprzednie sezony, więc mogę się mylić. W sumie 4 s BB też dawno bo oglądałem premierowo na HBO Max , po dwa odcinki co tydzień.

Jest dużo wątków i dużo postaci przez co Gereon i Charlotte czasami spadają na drugi plan. Ale scenarzystom trzeba pogratulować, bo wszystkie historie są tak dobrze napisane, że nie pogubiłem się w akcji i powiązaniach między postaciami (kto z kim ma interes, kto z kim jest na wojennej ścieżce). Tak dobrze są prowadzone wątki przez 12 odcinków i każda z historii trzyma w napięciu, że nie nudziłem się na żadnym wątku. No i każdy z bohaterów, nawet gdy pojawia się dosłownie na parę minut, ma przynajmniej jedną ważną scenę, w której aktorzy mogą się wykazać.

Wszystkie historie kończą się w satysfakcjonujący sposób albo wchodzą w nowy rozdział/etap, którego jestem ciekaw, jak zostanie poprowadzony w piątej serii.

Nie wybiorę ulubionego wątku z czwartej serii, bo każdy mi się podobał. Zarówno historia z diamentem i gangsterem z USA, ale też wątek związany z NSDAP i pozostałe.

Bardzo podoba mi się też to w BB, jak serial łączy w sobie kilka gatunków. Jest to trochę serial w stylu produkcji Davida Simona (The Wire, Treme), czyli głównym bohaterem jest tytułowe miasto, jak żyje, jak się zmienia, i społeczność, która Berlin zamieszkuje. Jest to też kino muzyczne w stylu Kabaretu, ale też kryminał, kino gangsterskie, polityczne, połączone z historycznym kinem.

A nawet pojawiają się w czwartej serii elementy heist movie i komedii (np. scena bójki z nazistami, gdy na scenie wykonywany jest tradycyjny taniec niemiecki. Zgadzam się że wizualnie i muzycznie serial cały czas dowozi. Chociaż odniosłem wrażenie, że muzyka grana w klubach jest w niektórych momentach za bardzo nowoczesna, ale nie przeszkadza mi to. Pasowała mi taka muzyka do akcji, budowała klimat. Muzyka jest tak dobra, że szkoda, iż jest jej mało w czwartej serii. Chodzi mi o sceny z występami muzyków i tańcami. Wydaje mi się, że więcej takich scen było we wcześniejszych seriach. Ale to jedyne do czego bym się przyczepił.

No może jeszcze do wątku brata wiadomo kogo. Jest to wątek idący mocno w metaforę, ale przez to jak długo jest ciągnięty to zaczyna mnie irytować. Tyle dobrze, że jest go mniej niż we wcześniejszych seriach. Ocena: 8/10.


RE: Babylon Berlin (2017 - ) - HBO GO - Doppelganger - 26-08-2023

Piąty sezon pod znakiem sporego zapytania:

https://www.press.pl/tresc/77263,sky-deutschland-wstrzyma-produkcje-filmow-i-seriali_-nie-bedzie-_okretu_-i-_babylon-berlin_


RE: Babylon Berlin (2017 - ) - HBO GO - Doppelganger - 24-02-2025

Jednak będzie ten 5ty sezon, ostatni.

https://tellyvisions.org/article/will-there-be-babylon-berlin-season-5-what-know#:~:text=Stefan%20Arndt%2C%20Uwe%20Schott%2C%20and,expected%20to%20arrive%20in%202025

W końcu dobre wieści :)


RE: Babylon Berlin (2017 - ) - HBO GO - Doppelganger - 28-08-2025

5 sezon, Behind the Scenes

https://www.reddit.com/r/BabylonBerlin/comments/1n1wum7/behind_the_scenes_of_season_5/