![]() |
|
Efekt vertigo - Wersja do druku +- Forum KMF - internetowe cwaniaki i snoby filmowe (https://forumkmf.pl) +-- Dział: FILM i wszystko co z nim związane (https://forumkmf.pl/Forum-FILM-i-wszystko-co-z-nim-zwi%C4%85zane--3) +--- Dział: Muzyka filmowa, F/X, zdjęcia (https://forumkmf.pl/Forum-Muzyka-filmowa-F-X-zdj%C4%99cia--16) +--- Wątek: Efekt vertigo (/Thread-Efekt-vertigo--747) |
Efekt vertigo - Adi - 15-02-2008 Wymyśliłem sobie artykuł http://www.film.org.pl/prace/efekt_vertigo.html To na razie projekt. Do tych przykładów dodam jeszcze "Biegnij Lola, biegnij", 'Apollo 13", "12 małp" i jeden odcinek "Babylon 5". Dux podeśle "Wściekłego byka" i "Lock, stock and two smoking barrels". I teraz moje pytanie - czy chcecie się dołączyć, jak w przypadku artykułu o czołówkach wytwórni i znaleźć inne przykłady efektu vertigo, których ja nie znalazłem? Jeśli tak, to poproszę opisy z trzema fotkami tutaj, albo na maila. A jeśli nie, to artykuł wejdzie oficjalnie na stronę tylko z w/w przykładami :) . - Mental - 15-02-2008 klawy tekst - będę się rozglądał. widze setki takich ujęć, ale za cholere nie mogę dopasować ich do żadnego filmu. - Mierzwiak - 15-02-2008 Yayks! Uwielbiam takie ujęcia, nawet nie wiedziałem że tak się to nazywa. - simek - 15-02-2008 Najlepsze w tym ujęciu jest to, że nie potrafię go sobie sam skonstruować w głowie, żeby zobaczyć coś takiego MUSZĘ włączyć film. Tak swoją drogą to nie nazywa się to "vertigo effect", tylko Dolly zoom. ups, sorry. Napisałem to zanim przeczytałem tekst :oops: - Hitch - 15-02-2008 Adi, spodziewalem sie, ze bedziesz po co drugim slowie pisal "transfokator" (to chyba twoj ulubiony wyraz :)). Zawiodlem sie :( A na serio, fajne zestawienie a efekt podoba mi sie zawsze kiedy go widze. - Jakuzzi - 15-02-2008 Kurde, nawet nie wiedzialem, ze tego typu ujecie ma swoje nazwe. Bardzo czesto spotykam sie z nim w filmach, choc w tym momencie zaden konkretny tytul nie przychodzi mi do glowy. - ARmy - 15-02-2008 Mi się zdaje, czy tego efektu użyto kilka razy w głupim filmie "Szybcy I Wściekli"? :D - Mefisto - 15-02-2008 bardzo fajny artykuł - chyba kiedyś była o tym rozmowa w jakimś temacie...co do przykładów, to zawsze kojarzy mi się scena z Maski, kiedy do banku wchodzi Cameron Diaz :D - Adi - 15-02-2008 O właśnie! Dzięki, mam płytę, zrobiłem screeny :) - Glut - 15-02-2008 Świetny artykuł. Często zastanawiałem się, jak to jest zrobione. ;) - Adi - 15-02-2008 Dobra, drogie dzieci :) Dziękuję za miłe słowa, ale te powinny paść dopiero po tym, jak ten artykuł będzie wyglądał tak, jak powinien wyglądać. Na razie to SZKIC. Więc proponuję na razie olać zachwyt i rzucać propozycje, najlepiej poparte fotami, żeby było się czym zachwycać :) . - Predator895 - 15-02-2008 Ciekawy tekst zawsze mnie ciekawiło jak zrobiono te scenkę w opisywanym Duchu :) - Mefisto - 15-02-2008 oprócz Króla Lwa na pewno był taki efekt jeszcze w paru filmach animowanych - nie wiem czy w Ratatuj też przypadkiem nie ma...hmm - pomedytować nad tym muszę - Glut - 15-02-2008 W Ratatuj był mega zoom na Krytyka Restauracyjnego połączony z przejściem w inny wymiar. Ale to się chyba nie liczy. ;) - Mefisto - 15-02-2008 fakt, możliwe - Predator895 - 15-02-2008 Hm a w Lśnieniu Kubricka nie było podobnych efektów, czy tylko mam jakieś zwidy ??. - Mierzwiak - 16-02-2008 Glut napisał(a):W Ratatuj był mega zoom na Krytyka Restauracyjnego połączony z przejściem w inny wymiar. Ale to się chyba nie liczy. ;)Nie e. To zupełnie co innego. - Craven - 16-02-2008 Jak to jest zrobione wyczaiłem przypadkowo grając w Unreal Tournament kilka lat temu :mrgreen: . Wycofując się włączyłem zoom w snajperce i zaobserwowałem znany efekt. :D Ale dopiero teraz poznałem nazwę. Dzięki. - Tomek-1 - 16-02-2008 Świetny art :) Ale jest tam mały błędzik - operatorem przy Pulp Fiction był nie Dariusz Wolski a Andrzej Sekuła. Jeżeli chodzi o tego typu 'fajowe' efekty operatorskie, to mnie zawsze kręci efekt "przyspieszonej migawki" (np. Saving Private Ryan, US Marshalls (Bartkowiak) itd. ), albo świetnie przez Adiego opisany przy okazji artykułów o filmach De Palmy efekt podwójnej ogniskowej :) Może kiedyś mogłyby i takie artykuły powstać - nie byłoby to pewnie nic odkrywczego, ale po prostu w formie 'edukacyjnej' ;) - Guzeppe - 16-02-2008 W Mortal Kombat (pierwszym) w scenie walki Johny Cage'a ze Scorpionem. czas w którym jest ten efekt wykorzystany w powyższym klipie: 3:50 |