Scenariusz filmowy
#1
Witam
Założyłem ten wątek, gdyż mam do was, drodzy forumowicze, nietypowe pytanie, a mianowicie: ile kasy dostaje osoba, która napisze scenariusz, jednak za reżyserię bierze się już ktoś inny, jednak z najwyższej półki? Może są tutaj osoby, które mają różnego rodzaju kontakty i dzięki temu posiadają takową wiedzę?
Pozdrawiam
5 najważniejszych filmów w historii kinematografii: 1. Mulholland Drive 2. Skazani na Shawshank 3. Aż poleje się krew 4. Podziemny krąg 5. 12 gniewnych ludzi

Odpowiedz
#2
Ile kasy? Różnie. Od ochłapów które ledwo starczą na waciki po górę forsy. Zależy od scenariusza i jego autora, od tego czy to scenariusz do filmu czy serialu, od producenta i wytwórni, od mnóstwa innych rzeczy.

Odpowiedz
#3
Autor jest nikomu bliżej nieznany - anonimowa osoba w świecie filmu, jednak ma pomysł na film - dramat, kryminał, psychologiczny - którego dawno nie było na naszym podwórku i chciałby, żeby zajęła się nim osoba z najwyższej półki.
5 najważniejszych filmów w historii kinematografii: 1. Mulholland Drive 2. Skazani na Shawshank 3. Aż poleje się krew 4. Podziemny krąg 5. 12 gniewnych ludzi

Odpowiedz
#4
Osoba reżysera chyba nie ma większego wpływu na stawkę za scenariusz. Na blogu Piotra Wereśniaka jest trochę na temat stawek (w komentarzach):
http://piotrweresniak.com/2010/01/17/jak-sprzedac-scenariusz-w-polsce/
W przypadku debiutanta, 30-40k wydaje się realną stawką.


Odpowiedz
#5
Dzięki wielkie, ten artykuł jest bardzo ciekawy i daje odpowiedź na wiele interesujących mnie pytań ;)
Pozdrawiam
5 najważniejszych filmów w historii kinematografii: 1. Mulholland Drive 2. Skazani na Shawshank 3. Aż poleje się krew 4. Podziemny krąg 5. 12 gniewnych ludzi

Odpowiedz
#6
Górę kasy to może dostać scenarzysta w Hollywood. W Polsce na pewno nie są to duże stawki, nawet w pierwszoligowych produkcjach.

Odpowiedz
#7
(17-07-2013, 12:34)Pan_Samochodzik napisał(a): Autor jest nikomu bliżej nieznany - anonimowa osoba w świecie filmu, jednak ma pomysł na film - dramat, kryminał, psychologiczny - którego dawno nie było na naszym podwórku i chciałby, żeby zajęła się nim osoba z najwyższej półki.

Good luck - i tyle w kwestiach stawek :) O ile w ogóle uda się tej osobie napisać dobry skrypt i kogokolwiek nim zainteresować, to szansę iż dojdzie w ogóle do produkcji są nikłe - chyba, że ma brata szwagra kuzynki, któremu osoba z najwyższej półki wisi przysługę.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#8
Czemu od razu taki pesymizm? Myślę, że jeżeli jest bardzo dobry pomysł na film, to żadne koneksje nie będą potrzebne. W końcu to byłaby strata nie tylko tej osoby, która odrzuci taki scenariusz, ale również całej polskiej sceny filmowej. No chyba, że wolicie dalej oglądać Kac Wawę lub Salę samobójców ;)
5 najważniejszych filmów w historii kinematografii: 1. Mulholland Drive 2. Skazani na Shawshank 3. Aż poleje się krew 4. Podziemny krąg 5. 12 gniewnych ludzi

Odpowiedz
#9
Wiesz ile dobrych, wróć, GENIALNYCH pomysłów ląduje w koszach na śmieci w USA? A tu mówimy o naszym kraju. Spoko, powodzenia, ostatecznie bujanie w obłokach jeszcze nikomu nie zaszkodziło, gorzej ze zbytnią wiarą we własny geniusz.

Odpowiedz
#10
Pesymizm? Hmmm...masz jakąkolwiek styczność z osobami pracującymi przy filmach? Nie? To nie masz żadnych szans na przebicie, choćbyś napisał arcydzieło. Studia filmowe leją na pomysły z zewnątrz, konkursy na scenariusze to pozory bo i tak wygrywają podopieczni "profesorów" z filmówek. Taka jest rzeczywistość.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”
バリバリ   グシャグシャ   バキバキ    ゴクン
#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
#11
Powyższe opinie wynikają z konkretnych doświadczeń, czy po prostu ogólnej opinii o polskiej rzeczywistości?


Odpowiedz
#12
Moje doświadczenia to dwa lata studiów w Katowickiej Filmówce.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”
バリバリ   グシャグシャ   バキバキ    ゴクン
#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
#13
Temat się rozwinął, jednak zamiast słów otuchy, widzę samą gorycz na polską rzeczywistość. No cóż, każdy ma prawo do swojego zdania, jednak ja uważam, że jeżeli ktoś napisze świetny scenariusz i przekona do tego odpowiedniego człowieka/ ludzi, to studia nie mają nic do gadania, bo to jest też w ich interesie. Zresztą, może Twoja wypowiedź, SonnyCrockett wynika z autopsji. Może napisałeś takowy scenariusz i wszyscy Cię olali? Szczerze, to wydaje mi się to mało prawdopodobne i myślę, że trochę przesadziłeś, jednak dzięki za wszystkie głosy odzewu.
5 najważniejszych filmów w historii kinematografii: 1. Mulholland Drive 2. Skazani na Shawshank 3. Aż poleje się krew 4. Podziemny krąg 5. 12 gniewnych ludzi

Odpowiedz
#14
(17-07-2013, 20:50)SonnyCrockett napisał(a): Moje doświadczenia to dwa lata studiów w Katowickiej Filmówce.

Czyli byłeś "podopiecznym profesorów"? A tek serio to naprawdę chętnie bym poczytał o konkretach.


Odpowiedz
#15
Pan_Samochodzik wiesz wiara i ambicja teoretycznie nic nie kosztuje a zresztą choćbym pokazał ci w szklanej kuli przyszłość to w nią nie uwierzysz :]
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”
バリバリ   グシャグシャ   バキバキ    ゴクン
#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
#16
Sonny dobrze gada. Brałem udział w takim konkursie i zamiast mojego arcydzieła wybrali jakieś gówno pod tytułem "ZOMBIEpop" :)
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
#17
Sonny, nie chcę się dłużej rozwodzić nad tematem, żeby sztucznie nie pompować balonika. Przyszłość pokaże, kto miał rację ;)
5 najważniejszych filmów w historii kinematografii: 1. Mulholland Drive 2. Skazani na Shawshank 3. Aż poleje się krew 4. Podziemny krąg 5. 12 gniewnych ludzi

Odpowiedz
#18
(17-07-2013, 20:28)Pan_Samochodzik napisał(a): Czemu od razu taki pesymizm? Myślę, że jeżeli jest bardzo dobry pomysł na film, to żadne koneksje nie będą potrzebne. W końcu to byłaby strata nie tylko tej osoby, która odrzuci taki scenariusz, ale również całej polskiej sceny filmowej. No chyba, że wolicie dalej oglądać Kac Wawę lub Salę samobójców ;)

Tak to sobie tłumacz - zresztą jaki pesymizm, wszak życzyłem Ci powodzenia :)
Na wstępie jednak polecam osuszyć czerep. Jak mniemam ta osoba, o której piszesz, to Ty. Uważasz, że wpadłeś na kapitalny pomysł, bez którego polskie kino się nie obejdzie? Cóż, nie Ty pierwszy i nie ostatni, a polskie kino jakoś się obchodzi :) Masz w ogóle misiu jakieś doświadczenie w pisaniu skryptów czy tak po prostu wpadłeś na pomysł i jesteś przekonany, że to wystarczy, a reszta się sama napisze, bo tak i sama sprzeda, gdyż jest tak zajebista, że hej :) Próbować możesz - życie wszak nie należy do przegranych, a i nie takie cuda się zdarzały. Tylko nie śnij odrazu o tym:

[Obrazek: rich-man.jpg]

bo się ośmieszasz.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#19
(17-07-2013, 21:00)PropJoe napisał(a): Czyli byłeś "podopiecznym profesorów"? A tek serio to naprawdę chętnie bym poczytał o konkretach.

Ale o jakie konkrety chodzi? Nazwisk ci nie podam bo minęły lata i specjalnie też pamiętać tych ludzi nie chcę. Mogę tylko zarzucić suchym wpisem o studentach bez pleców zdających 17 razy na dzienne studia bo nie potrafili streścić "sytuacji politycznej Czechosłowacki w latach 30.", ludziach którzy bezceremonialnie chwalą się że są z protekcji wujka z TVP Katowice, wiecznego utrudniania dostępu do sprzętu bo teraz Pan X kręci film o parzeniu herbaty, nauczania z książek z przed 40 lat, ciągłego nabijania że Kieślowski wielkim reżyserem był, o dzieciach filmowców i aktorach np z szkół aktorskich z Krakowa mających Ego wielkości Kilimandżaro nie wspominając.

Z poza szkoły to nabiłem się w butelkę zapisując się na "warsztaty scenariuszowe" we Wrocławiu gdzie niejaki Cezary Harasimowicz nauczał o scenopisarstwie anegdotami o piciu wódki i jak to było źle w PRLu, zero jakiejkolwiek konkretnej wiedzy tylko bajdurzenie.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”
バリバリ   グシャグシャ   バキバキ    ゴクン
#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
#20
Mefisto - wyobraź sobie, że o tym nie śnię. Gdybym śnił, to bym pisał o jakiejś komedii romantycznej - w końcu to się najlepiej u nas sprzedaje. Więcej nie zamierzam komentować - życie lubi zaskakiwać i wszystko jest możliwe.
Pozdrawiam
5 najważniejszych filmów w historii kinematografii: 1. Mulholland Drive 2. Skazani na Shawshank 3. Aż poleje się krew 4. Podziemny krąg 5. 12 gniewnych ludzi

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY Mefisto 70 21,047 19-10-2015, 00:59
Ostatni post: Mefisto
  Scenariusz SonnyCrockett 61 10,204 25-04-2009, 07:04
Ostatni post: military
  Mój scenariusz SonnyCrockett 22 4,579 03-05-2007, 16:23
Ostatni post: Mierzwiak



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości