Ankieta: Co sądzisz o polskim dubbingu?
wiwat profesjonalna wersja językowa! Lektor precz!
Może być.
Pół na pół.
Rzyyyg!!!
[Wyniki ankiety]

Dubbing
Witaj w klubie. Tak jak lubię powtarzać kanał Widzę głosy (szkoda, że zakończył działalność) i z przyjemnością obejrzałem odcinek Niedziela z... poświęcony dubbingowi, gdzie czuć było tą pasję zaproszonych, tak serwisy dubbingowe to rak o syndromie oblężonej twierdzy. Zabawnie było kiedyś czytać ich ból dupy, gdy Netflix nie wypuścił zdubbingowanych Stranger Things, bo test audience ocenił je negatywne :).

Odpowiedz
Aż poszukam ;)

Mnie tam rozwaliła propozycja - jeśli nie będzie lokalizacji (gdzie kuwa w filmach u nas jest lokalizacja?) - to różne nazwy powinien czytać Knapik.
Osobne czytanie różnych tabliczek to jeszcze większa zgroza przy dubbingu.
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
(12-06-2021, 15:46)shamar napisał(a): jeśli nie będzie lokalizacji (gdzie kuwa w filmach u nas jest lokalizacja?)
W animowanych filmach Disneya :). Pamiętam z kinowego seansu Atlantydy, że w końcówce Milo wysłał list napisany po polsku.

A czytanie napisów to akurat do przebolenia. Lata oglądania disneyowskich kreskówek z niezapomnianym Tadeuszem Borowskim robiło swoje ;). I propozycja Knapika jako czytacza to spoko pomysł i fajne nawiązanie. Ale pewnie tak nie będzie, bo polskim studiom dubbingowym brakuje polotu czy nawet jakiejś zabawy.

Odpowiedz
No w animowanych Disneya i chyba w Shreku. Ale w zwykłych aktorskich - nigdzie. Nie. Nie trawię tego "czytania w tle". Jak już robią dubbing to niech robią całość. Dla mnie zabija to część dubbingu jeśli inne rzeczy czyta lektor.

Tam przypomnieli "Wizję 1" a ja ostatnio pierwszy raz usłyszałem dubbing do "Beavis &; Butt-head", właśnie z Wizji 1.

O ile, jest to dla mnie nietykalny pod tym względem serial to przyznam, że Beavisa jakoś w miarę dobrali ( choć i tak brzmi zbyt staro) ale.. KU*WA Butt-head to porażka na całej linii.
Ma zupełnie inny głos niż oryginał, brzmi także staro i.. jest zachrypnięty jak Beavis. Totalny idiotyzm.

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Ja obsereuję ich facebookowy fanpage tylko dla jakichś unikatowych nagrań typu fragment dubbingu "Kto się boi Virginii Woolf" czy wywiad z Hanną Kinder-Kiss u Manna. Niestety z tą swoją obroną dubbingu w filmach aktorskich to potrafią być niestety śmieszni.
https://www.facebook.com/MialoBycSwiatlaKameraAkcjaAleNazwaBylaJuzUzywana/
- "Światła, kamera, akcja", czyli mój blog na FB, na którym dzielę się swoją milością do kina. Zapraszam do polubienia! ;)

Odpowiedz
Ale ten film już wyszedł. Bez dubbingu. Więc chyba tylko online będzie w takiej formie

Odpowiedz
Kilka stron temu wrzuciłem materiał dot. SOF z 1996 roku, to teraz materiał z niemieckiego dziennika z 1989 roku, dot. Kaczych Opowieści:

Stawiam orzechy, że nasi zaodrzańscy sąsiedzi dopiero wtedy dowiedzieli, czym jest dubbing :). Przy okazji zaskoczony jestem, że siostrzeńców dubbingowali faceci (w tym niemiecki głos Spongeboba), gdy u nas to były kobiety (którym zwykle łatwiej symulować dziecięcy głos).

Odpowiedz
Dzisiaj wertowałem archiwalne numery "Filmu" i dokonałem zaskakującego odkrycia. Otóż Ben-Hur był wyświetlany w polskich kinach z dubbingiem. Czasami w rubryce "Idziemy do kina" (omawiające nadchodzące premiery w polskich kinach) przy omawianiu danego tytułu dawali nazwisko reżysera "polskiej wersji językowej", co oznaczało, że wykonano dubbing. W przypadku Ben-Hura reżyserem był Seweryn Nowicki, który też m.in. reżyserował pierwszy dubbing do disneyowskiego Kopciuszka (przy okazji, turlaj dropsa Disney za redubbing). Odkrycie tym bardziej dla mnie zaskakujące, ponieważ Dubbingpedia.pl i forum Polski-Dubbing.pl skrupulatnie notowały każdy ślad PRL-owskiego dubbingu, a tu dość istotne przeoczenie:
[Obrazek: IMG-20210806-165018.jpg]

Źródło: Film, nr 14/1964, strona 15

Przy okazji tym bardziej boleję, że starych dubbingów nikt nie chce odrestaurowywać, a fanatycy wolą naciskać na zbędne rzeczy.

Odpowiedz
No to mnie zaskoczyłeś przyznam szczerze. Brawo, odkrywco! :) Ciekawe w sumie jaka była obsada. Szkoda, że pewnie wszystkie kopie i tak zamieniły się w pył... albo przynajmniej jedna zbiera kurz w głębiach przypadkowej piwnicy.
- "Światła, kamera, akcja", czyli mój blog na FB, na którym dzielę się swoją milością do kina. Zapraszam do polubienia! ;)

Odpowiedz
(02-02-2021, 23:31)simek napisał(a): W każdym razie rozumiem, że o legalnych źródłach tego rarytasu można zapomnieć, bo wszystkie sensowne nośniki mają już nową wersję dubbingu?

Pierwsze wydanie dvd od imperiala ma stary dubbing, ale niestety ciężko kupić.

[Obrazek: b1d01ed54d298756e741a8e569ea]

[Obrazek: 7171e20d4430b2d80ecd4131e554]

Odpowiedz
Odnośnie przedwojennego dubbingu "Królewny Śnieżki...", to interesował się może ktoś kwestią głosu Królewicza? Otóż, na stronach internetowych w obsadzie podany jest Aleksander Żabczyński, tyle że znawcy przedwojennego kina wyrażają poważne wątpliwości co do tego i twierdzą, że głos ten (a przynajmniej jedynie partie mówione... czyli dosłownie kilka słów) należy do Eugeniusza Bodo.

Powiem, że mnie to zaintrygowało i z ciekawości porównałem śpiew i mowę Królewicza zarówno z głosem Bodo, jak i Żabczyńskiego. No i moje wnioski są takie - to na bank nie jest Żabczyński, który miał zdecydowanie bardziej skrzekliwą barwę głosu. Nie pokrywa się on ani z Księciuniem mówiącym, ani ze śpiewającym. Za to te dziesięć słów, które próbują zatrzymać uciekającą Śnieżkę brzmią niemalże zupełnie jak głos Bodo. Jednak wciąż nie pokrywa się z nim ten śpiew. Ja obstawiam, że partie wokalne należą do kogoś powiązanego z operą.

Zresztą porównajcie sami. Powiedzcie mi czy fragment 1:47 - 1:54 bardziej pasuje do tego Pana:

...niż do tego:

Szkoda, że Disney zabronił swego czasu wymieniać nazwisk aktorów dubbingowych w napisach filmu (miało to podobno polegać na dodatkowej magii jego dzieła i pozwolić widzowi traktować bohaterów niczym rzeczywistych, a nie jak rysunki z podłożonym przez kogoś głosem w tle). W przeciwnym razie, to pewnie i przy polskiej wersji byłyby jakieś bardziej konkretne przedwojenne poszlaki co do pełnej obsady.

Odpowiedz
(14-09-2021, 11:11)Kryst_007 napisał(a): Szkoda, że Disney zabronił swego czasu wymieniać nazwisk aktorów dubbingowych w napisach filmu (miało to podobno polegać na dodatkowej magii jego dzieła i pozwolić widzowi traktować bohaterów niczym rzeczywistych, a nie jak rysunki z podłożonym przez kogoś głosem w tle). W przeciwnym razie, to pewnie i przy polskiej wersji byłyby jakieś bardziej konkretne przedwojenne poszlaki co do pełnej obsady.
Raczej tu bym nie winił Disneya. Dużo popsuła tu II wojna swiatowa i m.in. szlag trafił w miarę kompletną dokumentację (nie tylko) przy tym filmie. Na co też narzekał Paweł Sitkiewicz, gdy pisał Miki i myszy poświęcone przedwojennej dystrybucji Disneya w Polsce (samą książkę polecam).

Zresztą wtedy obsada głosowa była traktowana po macoszemu i w takim PRL-u jedyną informacją odnośnie dubbingu do danego filmu było nazwisko reżysera (my mieliśmy ten komfort, że dubbingowali zwykle znani aktorzy, gdy w innych krajach były to jakieś no-name'y).

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon