Fyre [Netflix]
#1
Historia największego, festiwalowego clusterfucka wszech czasów. Nie udało się tutaj wszystko, no może oprócz jajcarskiej kampanii reklamowej. Poza tym - apokalipsa, którą można podsumować tym memem:

Fyre Festival miało być najlepszym i najbardziej luksusowym festiwalem muzycznym ever. Reklamowany jako zabawa w raju, w otoczeniu pięknych modelek w bikini, nieustanne imprezy na jachtach, menu prosto od uznanych szefów kuchni i gwiazdy muzyczne na scenie - kto by nie chciał zapłacić kilku tysięcy $$$ za wstęp VIP do willi w którym drinka popija Kendall Jenner? Bahamski raj przy nucie muzycznych gwiazd, promowany przez Ja Rule'a oraz dziesiątki opłaconych influencerów, okazał się scamem.

W wyniku masy problemów natury organizacyjnej festiwal odwołano po 1 dniu. To, że odbywał się on ostatecznie gdzie indziej niż opisano w ofercie to najmniejszy problem. Uczestnicy, którzy zapłacili grubą kasę za udział musieli również zmagać się z wydostaniem się z wyspy, bo okazało się że i o to organizatorzy nie potrafili zadbać. Z kilkudziesięciu zaanonsowanych zespołów na festiwalu zagrał ostatecznie jeden - jacyś bahamscy lokalsi ;)

Pomysłodawca festiwalu Billy Macfarland został skazany na 6 lat więzienia, musi również wypłacić inwestorom 26 milionów dolarów odszkodowania.

Niemal w tym samym czasie co Netfix swoją wersję dokumentu o tej imprezie wrzuciło do sieci Hulu. Netflix okazał się być lepszy pod niemal każdym względem. Moim zdaniem jedna z najlepszych rzeczy jaka jest dostępna w ich bibliotece. Jeszcze trochę i wyjdzie na to, że warto za niego płacić ze względu na filmy dokumentalne, bo te im wychodzą o wiele lepiej niż wszystko inne.

9/10
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
#2
Hehe, widzę, że tak samo jak mnie wtedy dopadła Cię faza na "największe przekręty", najpierw Elizabeth Holmes, a teraz Fyre Festival :) I jak najbardziej słusznie, gdyż oba przekręty są tak niemożliwe, że aż nadają się na adaptacje filmowe. Przy czym dla mnie oba są pewnym odzwierciedleniem i oczekiwaniom współczesnych czasów. Tak jak z Elizabeth Holmes ludzie chcieli wierzyć w żeński odpowiednik Steve'a Jobsa i nowy medyczny wynalazek będący leczniczym Iphonem. Tak tutaj Millenials zamarzyło się życie i imprezowanie jak followane gwiazdy z Instagrama. Kendall Jenner, czy Bella Hadid dostały kilkaset tysięcy dolarów za jedyne wspomnienie Fyre Festival na swoich kontach na Instagramie i nagle ludzie uwierzyli, że będą imprezowali razem z supermodelkami.
Warto też zaznaczyć, że na początku nie chodziło o byle jaką wyspę na Bahamach, ale też ponoć tę która miała należeć do Pablo Escobara. A więc młodociani widzowie, którzy kojarzą Escobara wyłącznie z serialu Narcos byli jeszcze bardziej napaleni na ten festiwal.

Zabawne jest, że na oficjalnym kanale na youtubie, dalej jest reklama Fyre Festival:


Najbardziej mi się podoba komentarz:
Cytat:Budget :
98% Social media
2% Tents and sandwiches

Rzeczywistość:
[Obrazek: fyre-festival-bahamas-cancelled-report.jpg]

Nie widziałem dokumentu od Hulu. Właściwie oba wyszły prawie w tym samym czasie. Ale skoro ten Netflixowy lepszy, to może sobie ten od Hulu daruje. 
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz
#3
Widziałem i nie jestem w stanie użalać się nad ludźmi, którzy dali się naciąć na ten przekręt. Po prostu nie umiem, nie mogę, nie chcę. Jedyne, czego mi brakowało, to zamaskowanego mordercy z maczetą, który grasowałby w nocy na polu namiotowym i gonił przemoknięte laski. Widok FPS jak w finale "Milczenia owiec" - oczywiście z noktowizora.

Odpowiedz
#4
Ja też się nie użalałem, nawet nie miałem takiego planu. Lubię ten dokument bo podchodzi kompleksowo to kwestii "co poszło nie tak" ;) Zresztą chyba twórcy też obrali ten kierunek bo rzucili fragmentem jakiegoś TV show w którym heheszkują z ludzi wydających kilka tysięcy $ na koncert Blink 182 ;)
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
#5
Czego mi brakuje w tego typu dokumentach, to zagłębienia się w psychikę samych naciągaczy. Wiadomo, że taka Elizabeth Holmes czy animator przekrętu z festiwalem mierzyli się z procesami sądowymi i zapewne papugi odradzały im jakichkolwiek kontaktów z twórcami, ale fajnie by było obejrzeć wywiady z nimi, w których zdradzają cały swój "proces myślowy". Zawsze mnie fascynowała psychologia patologicznych kłamców - kłamią z czystego wyrachowania czy kłamią, bo tak bardzo uwierzyli we własne rojenia, że w pewnym momencie urojona rzeczywistość stała się dla nich realnym światem.

"Fyre" zahacza też o inny wątek, który kompletnie nie zostaje rozwinięty. McFarland - już po wyjściu na jaw wszelkich machinacji i ostatecznym fiasku imprezy - przenosi się do luksusowego, nowojorskiego apartamentu. Widzimy, jak odwiedza go przyjaciel, sekretarz prasowy Chucka Schumera - Angelo Roefaro. Schumer jest senatorem z ramienia Partii Demokratycznej, jednym z najbardziej wpływowych ludzi w amerykańskiej polityce. WTF? Przecież to jest mega twist.

Odpowiedz
#6
@Mental

Ten konkurencyjny dokument o Fyre od Hulu ma ekskluzywny wywiad z McFarlandem.

Bardzo fajny dokument z genialną historyjką o (rzekomo niedoszłym... wink wink) blowjobie za wodę, obnażający ludzką głupotę i pokazujący jaką patologią są tzw. influencerzy.

Glupotę bo podobnie jak w historii o Theranosie tak i tutaj nikt nie zadawał oczywistych pytań, mam jednak wrażenie że pod tym względem tamta afera jest znacznie gorsza i brali w niej udział jeszcze więksi kretyni niż zgraja ludzi która po prostu chciała zaliczyć fajną imprezę z modelkami.

Odpowiedz
#7
(08-05-2019, 22:24)Mental napisał(a): "Fyre" zahacza też o inny wątek, który kompletnie nie zostaje rozwinięty. McFarland - już po wyjściu na jaw wszelkich machinacji i ostatecznym fiasku imprezy - przenosi się do luksusowego, nowojorskiego apartamentu. Widzimy, jak odwiedza go przyjaciel, sekretarz prasowy Chucka Schumera - Angelo Roefaro. Schumer jest senatorem z ramienia Partii Demokratycznej, jednym z najbardziej wpływowych ludzi w amerykańskiej polityce. WTF? Przecież to jest mega twist.

Jest to o tyle ciekawe, że można to było wyciąć bez problemu i dokument nic by nie stracił. Może Netflix nie chciał nikogo od razu wkurzać i toczyć batalii sądowej z demokratami za ewentualne pomówienia?
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
#8
(08-05-2019, 22:39)Mierzwiak napisał(a): Glupotę bo podobnie jak w historii o Theranosie tak i tutaj nikt nie zadawał oczywistych pytań, mam jednak wrażenie że pod tym względem tamta afera jest znacznie gorsza i brali w niej udział jeszcze więksi kretyni niż zgraja ludzi która po prostu chciała zaliczyć fajną imprezę z modelkami.

To jest o tyle bardziej przerażające, że w Theranos inwestowali znani przedsiębiorcy, byli politycy urzędnicy państwowi, na chyba nawet sam Henry Kissinger tam się pojawia.
Fyre Festival to raczej młodzież bezmyślnie wydała swoje pieniądze.
Elizabeth Holmes była najmłodszą miliarderką, a MacFarlane aż takich pieniędzy nie zarobił, chociaż wiedział jak się w odpowiednie towarzystwo wkręcić.
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys






Odpowiedz
#9
(09-05-2019, 16:01)Lawrence napisał(a):
(08-05-2019, 22:39)Mierzwiak napisał(a): Glupotę bo podobnie jak w historii o Theranosie tak i tutaj nikt nie zadawał oczywistych pytań, mam jednak wrażenie że pod tym względem tamta afera jest znacznie gorsza i brali w niej udział jeszcze więksi kretyni niż zgraja ludzi która po prostu chciała zaliczyć fajną imprezę z modelkami.

To jest o tyle bardziej przerażające, że w Theranos inwestowali znani przedsiębiorcy, byli politycy urzędnicy państwowi, na chyba nawet sam Henry Kissinger tam się pojawia.

Nic dziwnego, że inwestowali - wizja kontraktów rządowych w służbie zdrowia oraz profitów z tym związanych, w erze zdefiniowanej przez socjal Obamy, pewnie do końca trzymała ich przy nadziei.
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
#10
(09-05-2019, 16:01)Lawrence napisał(a): To jest o tyle bardziej przerażające, że w Theranos inwestowali znani przedsiębiorcy, byli politycy urzędnicy państwowi, na chyba nawet sam Henry Kissinger tam się pojawia.

Ja wiem czy przerażające. Mnie to uspokaja i przypomina, że duża tkanych w wątku światopoglądowym teorii spiskowych jest mocno na wyrost, a wszechwiedzący władcy marionetek planujący transformację świata 300 ruchów naprzód dają się nabrać jak dzieci małej blond kłamczuszce w golfie co mówi basem :)

Odpowiedz
#11
Przed chwilą obejrzałem z rodzicami. Jedno słowo: "Ło kurdełe :)".

Ten Fyre to definicja nie tyle scamu, co biznesowej januszerki i powiedzenia "Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane". Zaczynając od nierealnych pełnych prowizorki gruszkach na wierzbach (dziwne, że Ja Rule od tego sie wszystkiego wymigał), po wywalenie bardziej ogarniętych pracowników i kończąc na rozczarowanych klientach, którzy zamiast w willach musieli spać w jakichś przemoczoncyh namiotach i pożywiać się kolacją rodem z brytyjskiego szpitalu oraz uciekających organizatorów przed wściekłym tłumem Bahamczyków z widłami i pochodniami. Ojciec podsumował, że tak to tak jakby on z mamą zorganizował w moim rodzinnym domu imprezę na 100 osób i ponarzekał na millenialsów, dla których ważne jest selfie :).

Najbardziej rozwaliła nas historia, gdy jeden z organizatorów dostał polecenie, by obciągnąć laskę celnikowi i tym samym go udobruchać (i gościu był już przygotowany psychicznie) :D. I później ten sam organizator próbował się oszukiwać, że hej, Woodstock też miał gównianią infrastrukturę. Powiedziałem wtedy, że "Woodstock to nie odbywał się na jakiejś odludnej wyspie zapewne otoczonej rekinami".

Druga rzecz, która mnie rozwaliła - to jak po tym kompletnym fiasku ten McFarland niczego się nie nauczył i TYM SAMYM OSZUKANYM KLIENTOM próbował sprzedać bilety na kolejne zmyślone festiwale. I że wśród tych oszukanych ludzi pieniędze znalazło 15 wpłacających łosi :D.

Mi się Fyre i Billy McFarland jeszcze skojarzyli się z polskim wydawnictwem komiksowym Fantasmagorie (gdzie też była indolencja i próby naciągania) i "najmłodszym polskim milionerem", którego promowało TVPeło :).

Świetny dokument.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Beckham [Netflix] Snappik 5 483 31-10-2023, 14:28
Ostatni post: PropJoe
  Tinder Swindler [Netflix] Snappik 12 2,357 24-03-2022, 17:13
Ostatni post: Doppelganger
  The Last Dance / Ostatni taniec (ESPN/Netflix, 2020) Pelivaron 86 10,323 23-12-2021, 01:20
Ostatni post: Bucho
  Bad Sport [Netflix] Snappik 4 1,334 18-11-2021, 18:39
Ostatni post: simek
  Night Stalker: The hunt for a serial killer [Netflix] Snappik 18 3,376 05-03-2021, 00:46
Ostatni post: Mental
  "Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej..." Netflix Debryk 3 1,853 02-03-2021, 00:29
Ostatni post: Nemo
  Rotten (Netflix) simek 0 1,202 25-10-2019, 14:19
Ostatni post: simek



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości