Książki
(18-11-2020, 10:20)yacajackowski napisał(a): Właśnie nabyłem drogą kupna "Skorumpowanych" Winsolwa - oby te wszystkie superlatywy nie były przesadzone.

Nie były przesadzone, rewelacyjna książka. Polecam każdemu.

Odpowiedz
Ja tylko po lekturze "Z psich pazurów" wiem, że Winslow to gigant niewiele ustępujący Ellroyowi (zresztą nit inny nawet sie do nich nie zbliża). "Skorumpowani" czekają na wolniejszy czas, ale z zakupem "Granicy" trochę się ociągam w nadziei, ze może ktoś wykaże się litością i wyda "Kartel"... Któraś tam oficyna podobno rozważa.

Odpowiedz
Mam podobnie, tj. dawno temu wziąłbym się za "Granicę", ale brak znajomości "Kartelu" mnie powstrzymuje, a nie jestem na tyle zaawansowany językowo, żeby brać się za oryginał.

Odpowiedz
„Abominacja” Dana Simmonsa to z pewnością nie jest jego szczytowe osiągnięcie w karierze pisarskiej, niemniej to wciąż świetna książka... o ile wie się rzecz jasna czego po niej nie oczekiwać.
Na pewno wielu czytelników chciałoby powtórzenia tego co było w „Terrorze” – śmiałego połączenia powieści historycznej, realizmu i literatury grozy. Cóż można tutaj napisać – „Abominacja” to nie „Terror”, chociaż paradoksalnie, stawka o jaką toczy się w niej gra, jest o wiele większa.
Jeśli miałbym ją do czegoś porównać to do wydanej u nas innej powieści Simmonsa – „Fabryki kanciarzy”, całkiem dobrej powieści, beż żadnego elementu nadnaturalnego.

Zasadnicza akcja powieści rozpoczyna się pewnego letniego dnia 1924 r. na malowniczym szczycie Matterhornu w Alpach. Tam trójka przyjaciół: Amerykanin – Jake Perry, Anglik – Richard Deacon i Francuz – Jean Claude Clairoux w dosyć przypadkowy sposób (stara gazeta, w którą owinęli prowiant) dowiadują się o tragedii w Himalajach. Znani brytyjscy wspinacze – George Mallory i Andrew Irwin zaginęli na szczycie Mount Everestu, w trakcie nieudanej próby zdobycia jego szczytu. Deacon, który był przyjacielem Mallory`ego przyrzeka, że w przyszłym roku, uda się na osławioną górę, by znaleźć doczesne szczątki pechowych himalaistów. Do przysięgi tej dołączają również Jake i Jean Claude i od tego momentu zaczyna się przedziwna przygoda. Skąd jednak wziąć środki na wyprawę?

Jak okazuje się, w czerwcu 1924 r. na himalajski szczycie nie zaginęli tylko wytrawni wspinacze, ale również dwójka innych ludzi. Lord Percival Bromley – okryty niesławą Brytyjczyk, o którym krążyły niezbyt budujące plotki oraz Austriak Kurt Meyer, którzy samodzielnie podjęli próbę zdobycia ośmiotysięcznika, używając przy tym środków pozostawionych przez brytyjską ekspedycję. Jedynym świadkiem ich porwania przez lawinę był dokonujący rekonesansu przed planowaną na 1925 r. niemiecką wyprawą, bawarski wspinacz – Bruno Sigl.

Jakiś czas po tym z Deaconem kontaktuje się matka lorda Percivala – lady Bromley. Jako, że jest on przyjacielem rodziny, prosi go o przysługę – odnalezienie ciała jej syna. Wszystko ma się odbyć w ścisłej tajemnicy, wszelkie koszta ponosi lady Bromley. Do Deacona należy wybór ludzi i logistyka. Nie wszystko jest jednak jakie się wydaje, a zadanie odnalezienia ciała zblazowanego arystokraty to zaledwie przykrywka dla misji odnalezienia czegoś co miał on ze sobą w chwili śmierci. Lord Percival, nie był bowiem zwykłym rozwydrzonym Brtyjczykiem a ściśle zakonspirowanym agentem wywiadu, w trakcie niezwykłej misji. Misji, która w ostateczności przyniosła mu śmierć.
Trójka naszych bohaterów nie wie jeszcze w co się wplątali. W górskich ostępach przyjdzie im zmierzyć się nie tylko z wiatrem, mrozem i ciśnieniem na niebotycznych wysokościach…

By nie zdradzać zbytnio fabuły, „Abominacja” to opowieść o pasji i przyjaźni, uczuciu wolności, które przynosi spoglądanie na świat z jego wierzchołków. Zdecydowanie te partie, gdzie Simmons opisuje w szczery i nieskrępowany sposób góry i psychikę ludzi, których pasją jest wspinaczka, są najlepszą częścią powieści. Od letniego popołudnia na Matterhornie po szczyty ośmiotysięczników, czytelnik przeżywa kolejne z bohaterami kolejne trudności i zachwyca się pięknem szlachetnego sportu.
Widać ogromną skalę przygotowań, którą włożył on w jej napisanie i zwykłą pasję człowieka kochającego góry. Nie jest to bowiem pierwsze zetknięcie się Simmonsa ze wspinaczkową tematyką. W noweli „On K2 with Kanakaredes” (2001) opisuje on wyprawę w Himalaje w perspektywie pierwszego dyplomatycznego kontaktu z obcymi. Widać więc, że pracował on nad tematyką górską od wielu lat, co właśnie miało zaowocować „Abominacją”, książką, która wręcz tchnie mroźnym wiatrem i surowym pięknem górskich szczytów.

Co zwróciło moją uwagę to specyficzna klamra narracyjna, którą Simmons spiął swoje dzieło. Mianowicie powieść to w istocie zapiski poczynione przed swoją śmiercią przez Jake`a Perry`ego adresowane do… Dana Simmonsa. Tak, tak w książce występuje fikcyjna wersja pisarza, który natknął się na Perry`ego poszukując materiałów do planowanej przez niego wielkiej powieści o eksploracji Antarktyki, która w ostateczności przerodziła się w „Terror”.
Ta „wstępna” cześć powieści jest o tyle ciekawa, że przynosi nam nieco informacji na temat procesu twórczego, który doprowadził do powstania „Terroru” oraz spina twórczość Simmonsa w niejako „terrorowe” uniwersum. Bądź co bądź odniesienia do tej powieści nieprzypadkowo znajdują się również w „Droodzie”.

Podsumowując „Abominacja” to zaskakująco dobra „feel good novel”, o ile wiadomo co można w niej znaleźć. Być może nieco się tutaj powtarzam, ale wynika to z tego, że jakieś 7 lat temu na forum wydawnictwa MAG, ktoś zaproponował wydanie powieści, jednak szef wydawnictwa stwierdził, że raczej do tego nie dojdzie, bo za dużo jest w tej książce o górach (!). Teraz po latach wydawnictwo Vesper wydało ową cegłę, nadrabiając te dziurę w przełożonych na polski dziełach pisarza z Illinois. Oby tak dalej.

Najlepsza okładka:
[Obrazek: 25287153.jpg]

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Szukam książki military 42 9,239 05-07-2020, 04:50
Ostatni post: Norton
  Star Wars - książki military 90 13,168 25-11-2017, 21:23
Ostatni post: Kuba
  Ekranizacja książki Raul7 5 2,189 05-06-2017, 12:34
Ostatni post: Snuffer
  Baza adaptacji na portalu książki aniakonda 12 4,902 22-11-2014, 17:34
Ostatni post: aniakondaUżytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości