The Gift (2015) reż. Joel Edgerton
#1
[Obrazek: the-gift-poster-3.jpg]

Premiera już w ten piątek, a po pierwszych recenzjach zapowiada się znakomity thriller psychologiczny.

Pierwszy trailer (który za dużo zdradzał, dlatego wstawiam spot) wskazuje na film pokroju "Obsesji namiętności" z Liottą albo "Nieoczekiwanego ataku" z Hauerem czyli ładne i zadbane małżeństwo i ten trzeci, najpewniej psychopata. Ale opinie wskazują, że debiut reżyserski Edgertona idzie w stronę kina mniej efekciarskiego - słowo "europejski" pojawia się nader często (ech...), jak również nazwisko Haneke (to akurat dobrze). Liczę na od cholery emocji, niefajne tajemnice z przeszłości, ciężki klimat i samego Edgertona w roli "tego trzeciego". "Ładnych i zadbanych" grają zaś Jason Bateman i Rebecca Hall.



Odpowiedz
#2
Cytat:słowo "europejski" pojawia się nader często (ech...),

To powinno dać do myślenia. Obejrzałem wczoraj "Zniknięcie" ("Spoorloos", amerykański remake obejrzę na dniach), też thriller psychologiczny. 60 min stanowiły w nim sceny-zapychacze, a drugie 60 kompletnie nielogiczne, podporządkowane artystycznemu przesłaniu zachowania bohaterów. Ogólnie pomysł na fabułę znakomity -ale wykonanie festiwalowo-europejskie, czyli przechujowe. Zanim dotarłem do finału, który miał mną wstrząsnąć i przewartościować wszystkie wartości, to byłem tak wykończony, że nawet nie zauważyłem, kiedy to się skończyło. I pomyśleć, że dwa lata wcześniej powstał "Autostopowicz".

Odpowiedz
#3
Akurat "Zniknięcie" uwielbiam - niełatwy film o naturze zła (że się tak wyrażę). Nie lubię natomiast w filmach amerykańskich, gdy twórcy uważają, że rozywkowy punkt wyjścia powinien rozwinąć się w coś "więcej", gdy w rzeczywistości nie ma czego rozwijać. Wychodzą wtedy przestylizowane i bzdurne gówienka, które kpią z inteligencji widza.
Mental, obejrzyj sobie "Nattevagten", zajebisty europejski thriller, zrimejkowany później przez tego samego reżysera (podobnie jak "Zniknięcie").

Odpowiedz
#4
Cytat:obejrzyj sobie "Nattevagten"

Tylko mi tu teraz obiecaj, że ten film nie jest o "naturze zła" i że główny bohater nie jest debilem jak w "Zniknięciu" :)

edit

Nigdzie nie mogę znaleźć "Nattevagten". Jest tylko remake.

Odpowiedz
#5
Remake ujdzie;)

Odpowiedz
#6
Mam już oba.

Odpowiedz
#7
Whoa już dawno nie widziałem tak dobrze skręconego Thrillera - Psychologicznego. W debiucie reżyserskim Edgertona jest wszystko: odrobina psychozy , dziecka Rosemary, typowego straszaka , dramatu rodzinnego , a przede wszystkim stare dobre motto ,
Bardzo , bardzo klimatyczny film ze znakomitym klimatem i dobrze przemyślaną historią. Przede wszystkim czuje się coś nowego. Z jednej strony bombardowani jesteśmy oklepanymi schematami , które za chwile okazują się kompletnie czymś innym i to jest w tym wszystkim najlepsze .Jeśli już wybieracie się do kina to starajcie się wybierać nietypowe godziny , ponieważ jest to film który potrzebuje idealnej ciszy podczas projekcji. Na razie 9/10 dla The Gift

Odpowiedz
#8
czyli generalnie zdradziłeś całą puentę filmu? dzięki, do kroćset fur beczek!
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#9
Już na etapie trailera doskonale wiadomo było kto jest dobry a kto zły :P

Odpowiedz
#10
Mefi nie widzi ironii w pisaniu tego po rzucaniu spoilerami w temacie o True Detective...
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.


Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier


Odpowiedz
#11
(11-08-2015, 09:56)Predator895 napisał(a): Już na etapie trailera doskonale wiadomo było kto jest dobry a kto zły :P

Nie oglądałem :)

@wujociętariposta
up yours too :)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#12
Solidny dreszczowiec, który typowo thrillerowe zagrywki wykorzystuje dla dobra dramatu. Mocno wykręconego w finale, należy dodać.
"Dar" opowiada historię starą jak świat - małżeństwo jest nękane przez osobnika niezrównoważonego, który pod płaszczykiem dobrych manier i nieco dziwnego usposobienia kryje niecne zamiary. Ale reżyserski debiut Joela Edgertona woli zadawać pytania o powód takiego stanu rzeczy niż uciekać się do schematu 'psychol zabija kogo popadnie'. Szuka nie tylko szansy na zrozumienie "tego złego", ale przede wszystkim poddaje w wątpliwość takie proste klasyfikowanie. "Ze złych rzeczy może narodzić się coś dobrego", mówi w jednej ze scen Gordo (Edgerton), i można to zrozumieć zarówno ironicznie, jak i dosłownie, patrząc przez pryzmat finału. Cześciej jednak jest tak, że zło prowadzi do jeszcze większego zła i "Dar" ładnie obrazuje tę eskalację.
Hall, Batemat i Edgerton świetni w swoich rolach, ale też cała trójka ma co grać. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą być nieco rozczarowani, bo film Edgertona ogląda się raczej jak nieprzyjemny dramat psychologiczny, który trzyma w napięciu - brak tu scen przemocy, choć ta od początku do końca jest w centrum. Miła niespodzianka w letnim sezonie.
7,5/10

Odpowiedz
#13
hmm... trailer faktycznie zdradza nieco za dużo, bo sam film trzyma tą niespodziankę zgrabnie do połowy, jak nie dłużej. Generalnie bardzo dobrze zrealizowana i zagrana, solidna produkcja. Inna sprawa, że natura historii sprowadza go raczej do jednorazowego doznania. Niemniej jestem kontent, bo na tle podobnych thrillerów Dar wypada nad wyraz pozytywnie.

7 / 10
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#14
Jeżeli Edgerton będzie tak dobrze się rozwijać jako reżyser to w ciągu - powiedzmy - 10 lat wygra Oscara.  Sam film jest znakomity, zbudowany z klisz, ale w drugiej połowie zaskakujący pod wieloma względami. Ogólnie jestem w ciężkim szoku, że taka obsada zagrała w TAK ŚWIETNY sposób - Bateman zrywa tutaj z etykietką typowego comic reliefa, Hall idealnie odzwierciedla niepokój i niepewność targające kobietą spędzającą w domu większość dnia, a sam Ederton ma rolę bardzo oszczędną ale niezwykle udaną i precyzyjnie odegraną co do gestu i dialogu. Sama końcówka wytarła mną podłogę, a napięcie i stężeni emocji jakie tam znalazłem mógłbym rozdzielić na kilka thrillerów. Coś świetnego.

[Obrazek: the-gift-joel-edgerton.jpg?w=1425]

8/10
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
#15
Miłe zaskoczenie (i drobne spoilery).

The Gift jest pełen niespodzianek. Do pewnego momentu zapowiada się na sztampową opowiastkę o cieniach przeszłości i "zaległej" zemście, a potem Edgerton-scenarzysta zaczyna sobie zuchwale pogrywać z oczekiwaniami widza. Piesek wraca więc do właścicieli, dziwak przestaje nachodzić małżonków, a na swoim oprawcy z dzieciństwa odgrywa się w bezkrwawy sposób. Końcówka jest przez to jeszcze lepsza, bo Gordo osiąga swój cel bez uciekania się do skrajnych metod, lekko tylko przekraczajac granice prawa (albo i bardzo przekraczając, pewne rzeczy pozostaną w domyśle) i sprowadzając swój plan w większości do pogrywania z psychiką Simona. Rewelacyjnie to obmyślone, pięknie wykonane i satysfakcjonujące. Gordo w pewnym momencie znika i pojawia się dopiero w finale, ale cały czas czuć podskórnie jego obecność i wpływ na główną parkę - za to brawa dla Edgertona-reżysera. Jako aktor oczywiście też dał radę, równie świetna jest Hall, Bateman za to tylko niezły - rozumiem zangażowanie go dla "zerwania" z emploi (miłego faceta), ale jednak to nie ten poziom aktorski. Film w każdym razie szpoko, mocne 7/10.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bone Tomahawk (2015) reż. S. Craig Zahler Crash 45 12,960 19-02-2024, 08:20
Ostatni post: Debryk
  Spotlight (2015) reż. Tom McCarthy Capt. Nascimento 68 11,186 18-08-2023, 07:38
Ostatni post: Debryk
  Seventh Son (Stracharz) (2015) Lawrence 20 4,651 02-11-2022, 01:42
Ostatni post: Rozgdz
  The Big Short (2015) reż. Adam McKay Szaman 22 7,629 27-03-2022, 11:05
Ostatni post: Bucho
  Ex Machina (2015) reż. Alex Garland nawrocki 98 29,696 10-02-2022, 22:59
Ostatni post: Rozgdz
  In the Heart of the Sea (2015) reż. Ron Howard Megaloceros_____ 36 12,212 21-11-2021, 19:38
Ostatni post: Debryk
  Czas zabijania (1996) - reż. Joel Schumacher Scheckley 7 1,453 03-10-2021, 13:40
Ostatni post: Mental
  Suburra (2015) reż. Stefano Sollima vast 34 11,012 18-04-2021, 18:15
Ostatni post: Doppelganger
  Room (2015) reż. Lenny Abrahamson Capt. Nascimento 53 12,556 19-10-2020, 08:40
Ostatni post: Debryk
  The Imitation Game (2015) reż. Morten Tyldum Capt. Nascimento 46 9,677 27-07-2020, 08:06
Ostatni post: Snappik



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości