Kino fantastyczne klasy "B"
#21
o nie, ani Mad Maxów ani Żółwii nie zaliczyłbym do klasy B (może tylko 3). Zresztą żółwie nie są kinem SF, tylko filmem przygodowym z pogranicza fantasy (bo poza wątkiem mutacji wszystko inne jest zwykłe)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#22
Cytat: nie, ani Mad Maxów ani Żółwii nie zaliczyłbym do klasy B

Ok, w sumie od takich shadowchaserów są lepsze :)
Może mnie trochę poniosło z tymi żółwiami 8) Przy czym co do Crittersów nikt nie protestował a jakoś tak mi się kojarzyły że to podobna liga.

Cytat:Zresztą żółwie nie są kinem SF (bo poza wątkiem mutacji wszystko inne jest zwykłe)
Mutacja na skutek działania chemikaliów to bardziej SF niż fantasy (czy słowo "mutagen" kojarzy się z fantasy) a np w takim Shadowchaserze wszystko poza androidem też jest zwykłe, ale nikt nie twierdzi że to nei S-F. W Dark Angel poza dwoma kosmitami też wszystko jest zwykłe. Tutaj mamy 4 zmutowane żółwie + 1 szczura + coś tam jeszcze w drugiej części. Jak dla mnie mozna to spokojnie zaliczać do SF.

Odpowiedz
#23
ech, ale chodzi o konwencję, a nie to co można zaliczać, a co nie - zółwie to filmy przede wszystkim dla mniejszych widzów i zero tam SF. Co z tego, że żółwie są po mutacji skoro cały świat ma konwencję filmu przygodowego z elementami sztuk walki i komedii
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#24
Mefisto napisał(a):ech, ale chodzi o konwencję, a nie to co można zaliczać, a co nie - zółwie to filmy przede wszystkim dla mniejszych widzów i zero tam SF. Co z tego, że żółwie są po mutacji skoro cały świat ma konwencję filmu przygodowego z elementami sztuk walki i komedii
Co z tego że Romulus z shadowchasera jest androidem skoro cała reszta wygląda jak szklana pułapka? Więc to film sensacyjny a nie SF :P

Nie widzę żadnych przeszkód żeby film SF mógł być równoczesnie przygodowym (np.Flash Gordon), komedią (np.Short Circuit albo róznego rodzaju parodie) albo komedią przygodową.

A jak dla mnie wystarczą nawet elementy SF żeby go tu zaliczyć. W końcu to mój temat więc się kłóć :twisted: :wink:

PS: Na wszelki wypadek żeby uniknąć na przyszłośc takich sporów zmodyfikowałem nieco tytuł topicu.

Odpowiedz
#25
to znaczy, że nie łapiesz czym jest gatunek filmowy. A zresztą zajrzyj sobie chociażby na imdb i zobacz, jak tam jest gatunkowo z żółwiami czy powrotem do przyszłości.
Owszem, nie są one pozbawione elementów sf, ale to nie robi z nich kina sf pasującego do tematu. Na tej zasadzie mógłbyś tu wcisnąć Kosmiczne jaja albo Odyseję komiczną
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#26
Crittersy to klasa "niższe B".:P Naprawdę kiczowaty film, ale urok ma. Podobnie pierwszy Mad Max. Dalsze to już poziom dużo wyższy, ale jedynka się kwalifikuje do wątku. Żółwie Ninja moim zdaniem też - w końcu poruszają temat mutacji genetycznych... A że dla dzieci - co z tego?

Odpowiedz
#27
Teraz już niewątpliwie pasują :P
a korzystając z poszerzenia zakresu wątku jeszcze jeden film o ktorym chętnie bym uslyszał jakieś opinie bo nie miałem okazji go zobaczyć:
[Obrazek: 184047_thumb.jpg]
Filmowa wersja He-Mana z Dolphem Lundgrenem (btw jeśli chodzi o gatunek to wydaje mi się że jego miejsce jest u boku Star Wars i Flasha Gordona).

Odpowiedz
#28
military napisał(a):Żółwie Ninja moim zdaniem też - w końcu poruszają temat mutacji genetycznych... A że dla dzieci - co z tego?

no, jak cholera - mutacja genetyczna to w ogóle priorytet tego filmu, przez który co chwila przewija się ratowanie gatunków zwierzą, greenpeace i cała spółka, a przesłanie filmu jest czysto ekologiczne :roll:
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#29
Gieferg napisał(a):a korzystając z poszerzenia zakresu wątku jeszcze jeden film o ktorym chętnie bym uslyszał jakieś opinie bo nie miałem okazji go zobaczyć

film cienki i to bardzo

Cytat:Filmowa wersja He-Mana z Dolphem Lundgrenem (btw jeśli chodzi o gatunek to wydaje mi się że jego miejsce jest u boku Star Wars i Flasha Gordona).

teraz to nie rozumiem, najpierw kłócisz się o Żółwie, a teraz podajesz film i od razu odsyłasz go do fantasy.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#30
Cytat:"no, jak cholera - mutacja genetyczna to w ogóle priorytet tego filmu, przez który co chwila przewija się ratowanie gatunków zwierzą, greenpeace i cała spółka, a przesłanie filmu jest czysto ekologiczne "

Well, no zasadniczo tak właśnie jest.:) Poprzez efekty manipulowania genetyką i zatruwania środowiska chemikaliami pokazuje się ekologiczne przesłanie. W Mad Maxie też zasadniczo jest pewne ekologiczne przesłanie.;)

Odpowiedz
#31
military napisał(a):Well, no zasadniczo tak właśnie jest.:) Poprzez efekty manipulowania genetyką i zatruwania środowiska chemikaliami pokazuje się ekologiczne przesłanie.

właśnie widziałem, jak Leonardo miał wymazane na skorupie Save the whales :twisted:
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#32
Pamiętam jak w jednej scenie filmu pokazywano przerośnięte rośliny jako efekt działania mutagenu. Także wielkie potwory (dzik i nosorożec jako przeciwnicy) i zła korporacja chcąca bodajże zatruć mutagenem planetę... Coś jeszcze?:P

Odpowiedz
#33
Jest jeszcze trylogia "Carnosaur" oglądałem tylko pierwszą cześć (nie mogę dostać sequeli :? ), dosyć krwawe kino.

[Obrazek: po.7019770.jpg][Obrazek: po.7015617.jpg][Obrazek: po.7015614.jpg]
get ready for suprise...

Odpowiedz
#34
Tylko tyle, że to wszystko otoczka, która a) nie ma wpływu na odbiór filmu
b) nie plasuje go w sf
A korporacji nie pamiętam - tam był tylko Shredder czy jak mu tam
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#35
Mefisto napisał(a):Tylko tyle, że to wszystko otoczka, która a) nie ma wpływu na odbiór filmu
b) nie plasuje go w sf
Co ty wiesz o żółwiach ninja :roll:

Po pierwsze - jesli Żółwie nei są S-F to w całym temacie połowa filmów nie była SF.
Po drugie - (przykłady z filmu i serialu)
-mutagen, mutacje genetyczne
-armia androidów Shreddera
-robot przenoszący Kranga
-dwunozne robociki
-cały szereg wszelkiej maści wynalazków, broń laserowa, technodrom
-podróze przez bramy międzywiarowe i podróze w czasie
Wygląda na to że mamy tu więcej elementów które wskazują na to że to SF niż w którymkolwiek z wymienianych tu filmów.
Przy czym film tak bardzo od tego nie odbiega.
Sorry, jeśli to dla ciebie nie jest SF to nie mamy o czym dyskutować.

W razie jakby tego ci było mało:
Cytat:S-F opisuje wydarzenia umiejscowione w przyszłości wobec czasów autora i opiera się na hipotetycznym rozwoju nauki i techniki. Utwór fantastycznonaukowy zawiera takie cechy jak: specyficzny typ czasoprzestrzeni, neologizmy związane z rozwojem techniki, kontakt z obcą cywilizacją, podróż w czasie, cudowność wynalazków technicznych i odkryć naukowych. Najważniejsza jest hipotetyczna zgodność wydarzeń ze współczesnym stanem wiedzy o nauce i technice. Najbardziej charakterystyczne motywy utworów s-f to przeniesienie akcji do innych galaktyk, zamknięcie jej na pokładzie statku kosmicznego, wędrówka w czasie, kontakt z obcą cywilizacją. Akcja s-f może się jednak również odbywać w całości na naszej planecie w nieznacznie tylko zmodyfikowanych przewidywaniach realiów bliskiej nam przyszłości, czy też w czasie równoległym do naszej rzeczywistości.
Pasuje do serialowych żółwi ninja w 99%. Filmowe są nieco mniej SF co nie zmienia faktu że są.
Tym bardziej nie ma sensu tego negować skoro to czy są Sf czy nie są nijak ma się do tematu.

I jeszcze jedno - pisząc to nie mam zamiaru ci udowadniać że się mylisz, jestem przekonany że nic z tego nei wyjdzie. Za mocno lubisz się trzymać swojego zdania niezależnie od użytywch argumentów. Moim celem jest raczej pokazanie innym że się mylisz :twisted:



Mefisto napisał(a):teraz to nie rozumiem, najpierw kłócisz się o Żółwie, a teraz podajesz film i od razu odsyłasz go do fantasy.
Nie wiem czego tu można nei rozumieć. Spójrz jaki mamy temat i nie powinno być z tym żadnych problemów.

Dr Bakier napisał(a):Jest jeszcze trylogia "Carnosaur"
Kolejny film, ktory chciałem obejrzeć ale sie nie udało...

Odpowiedz
#36
Gieferg napisał(a):Sorry, jeśli to dla ciebie nie jest SF to nie mamy o czym dyskutować.


Po pierwsze nie mówimy o serialu, tylko o filmie, po drugie faktycznie nie mamy o czym rozmawiać skoro nie rozumiesz konwencji gatunku. To nie tylko elementy fantastyczne, ale całość. Jurassic Park to wcale nie sf tylko kino przygodowe, BTTF to samo, nawet X-meni kinowi to najpierw film akcji/przygoda, a dopiero potem sf.

Cytat:I jeszcze jedno - pisząc to nie mam zamiaru ci udowadniać że się mylisz, jestem przekonany że nic z tego nei wyjdzie. Za mocno lubisz się trzymać swojego zdania niezależnie od użytywch argumentów. Moim celem jest raczej pokazanie innym że się mylisz :twisted:

Ach, wszechmocny Gieferg który przecież zna mnie od lat ;)

Cytat:czego tu można nei rozumieć. Spójrz jaki mamy temat i nie powinno być z tym żadnych problemów.

no właśnie są, skoro jeden gatunek podczepiasz, a drugi, bardziej bliższy już nie
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#37
Cytat:To nie tylko elementy fantastyczne, ale całość. Jurassic Park to wcale nie sf tylko kino przygodowe, BTTF to samo, nawet X-meni kinowi to najpierw film akcji/przygoda, a dopiero potem sf.
Tak się składa że może być thriller SF, komedia SF, film przygodowy SF.
jesli twoim zdaniem Jurrasic park to film przygodowy ale już nie SF, to Terminator to thriller a nie SF, Alien to horror a nie SF, Robocop to film sensacyjny a nie SF, a Short Circuit to komedia a nie SF :P Wychodząc z takiego założenia do SF zaliczymy tylko Odyseję Kosmiczą i Star Treka 8)

Cytat:no właśnie są, skoro jeden gatunek podczepiasz, a drugi, bardziej bliższy już nie
I żółwie ninja i He-man to fantastyka, w czym więc problem?

Odpowiedz
#38
Gieferg napisał(a):Tak się składa że może być thriller SF, komedia SF, film przygodowy SF.
jesli twoim zdaniem Jurrasic park to film przygodowy ale już nie SF, to Terminator to thriller a nie SF, Alien to horror a nie SF, Robocop to film sensacyjny a nie SF, a Short Circuit to komedia a nie SF :P Wychodząc z takiego założenia do SF zaliczymy tylko Odyseję Kosmiczą i Star Treka

nie do końca rozumiesz - chodzi o to, że to są filmy z elementami sf, a więc nie są czystą sf, tylko przede wszystkim komedią, przygodą, etc. Elementy fantastyczne są tu na drugim planie. Chyba, że tego też chciałeś w tym temacie, ale w takim razie potrzebne będzie więcej przykładów, bo nawet taki Flubber ma elementy sf - jarzysz ?


Cytat: I żółwie ninja i He-man to fantastyka, w czym więc problem?

nie, sf, a fantasy to dwie różne rzeczy. I zarówno żółwie, jak i He-mana podczepił bym pod to drugie, a skoro tak to nie są to filmy na ten temat. Musisz więc jawnie zdefiniować czy chodzi Ci o filmy sf, szeroko pojętą fantastykę (a więc także Wiedźmin :D ) czy o całość kina z elementami fantastycznymi.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#39
Cytat:nie do końca rozumiesz - chodzi o to, że to są filmy z elementami sf, a więc nie są czystą sf, tylko przede wszystkim komedią, przygodą, etc. Elementy fantastyczne są tu na drugim planie. Chyba, że tego też chciałeś w tym temacie, ale w takim razie potrzebne będzie więcej przykładów, bo nawet taki Flubber ma elementy sf - jarzysz ?
Przecież to oczywiste. Tyle że jeśli zakładam temat o filmach SF to nie mam zamiaru się czepiać w jakim % są one SF, czy jest to 100% (jak Star Trek) czy ok. 50% (Robocop) czy mniej (jak filmowe Żółwie ninja). Jeśli film ma jakieś cechy czy elementy SF to można o nim napisać. Nigdzie niepisałem że mają być tylko "Czyste SF" bo niby na jakiej podstawie okreslić co jest czystymSF a co nie? Od ilu % ? Jak obliczyc te %?

Cytat:nie, sf, a fantasy to dwie różne rzeczy
:shock:
napisałem wyraźnie - zarówno żółwi ninja jak i He-Man to FANTASTYKA
zaróno fantasy jak i s-f to fantastyka więc nie rozumiem co ci nie pasuje :?

Cytat:Musisz więc jawnie zdefiniować

temat: kino fantastyczne klasy "B"
wcześniej było kino SF ale uznałem że trzeba to zmienić bo poco się ograniczać.

nie dośc jasno?


Żółwie nie mają żadnych elementów fantasy:
Cytat:Utwory tego gatunku są najczęściej umiejscowione w fikcyjnym świecie, w którym poza zwykłymi prawami fizyki i biologii działa też magia oraz inne nadnaturalne moce i specyficzne prawa. Kostium tych utworów jest zazwyczaj, choć nie zawsze, średniowieczny lub starożytny, ewentualnie renesansowy lub zbliżony do epoki wczesnoprzemysłowej – wszystkie te czasy są znane z ziemskiej historii, a jedyną różnicą jest działanie magii i występowanie istot mitycznych lub baśniowych obok gatunku ludzkiego. Zazwyczaj psychologia postaci, motywacje i zachowania są realistyczne albo zmierzające w stronę realistycznego opisu, co sprawia, że możemy uwierzyć i poczuć się swojsko wśród postaci, które pochodzą z mitologii lub baśni. Świat w książkach fantasy jest fikcyjny, mitologiczny lub baśniowy, czasem mniej lub bardziej umowny, ale potraktowany przez autora jak świat historyczny, który się kiedyś zdarzył, jak kronika, i stąd wynika niezwykła moc oddziaływania tego gatunku, poprzez uprawdopodobnienie postaci i wielką precyzję opisu ich świ

Poza tym: jesli żółwie ninja w serialu są bardzo wyraźnym SF czemu nie mozęsz zaprzeczyć bo spełniają większosć założeń, to film nie rózni się od serialu na tyle by go przypisywać do innego gatunku niż pierwowzór. Przykro mi ale żółwie nie mają z fantasy nic wspólnego. Jeśli je tam zaliczasz to musisz mieć marne pojęcie o tym czym jest fantasy :roll:

Odpowiedz
#40
Gieferg napisał(a):temat: kino fantastyczne klasy "B"
wcześniej było kino SF ale uznałem że trzeba to zmienić bo poco się ograniczać.

no właśnie - wcześniej było, a teraz zmieniłeś :roll:

Cytat:Przykro mi ale żółwie nie mają z fantasy nic wspólnego.

jeśli dla Ciebie gadające żółwie nie mają nic z fantasy, tudzież świata baśni/bajki, to już Twoja sprawa.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa Gieferg 182 17,338 03-01-2024, 00:58
Ostatni post: łowca
  Amerykańskie kino kopane ery VHS Gieferg 12 6,922 17-12-2023, 03:19
Ostatni post: Bucho
  Kino kopano-strzelane z Hong Kongu. Bucho 11 1,429 16-05-2022, 19:10
Ostatni post: Derelict Machine
  Kino niezależne, niskobudżetowe i bezbudżetowe Gal Anonim 0 1,503 17-06-2018, 00:17
Ostatni post: Gal Anonim
  Dłuższa piłka, czyli coś dla kino maniaków od kino maniaków wika 3 4,145 02-12-2013, 19:10
Ostatni post: Bucho
  Kino sensacyjne na wymarciu? (sensacja vs akcja itd.) Jakuzzi 154 32,751 12-10-2011, 16:33
Ostatni post: Craven
  Kino gadane Phlogiston2 21 8,573 04-07-2011, 23:09
Ostatni post: jarod
  Kino japońskie Azgaroth 18 5,572 28-10-2010, 13:01
Ostatni post: shamar
  Kino stricte rozrywkowe wczoraj a dziś Mental 19 5,003 29-06-2009, 01:24
Ostatni post: Bucho
  Tu było kino wanski 1 1,511 18-12-2008, 15:27
Ostatni post: wanski



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości