Manhunt (2024) Apple TV+
#1


"Obława" ("Manhunt") to miniserial telewizyjny - dramat historyczny stworzony przez showrunnerkę Monikę Beletsky na podstawie książki Jamesa L. Swansona "Manhunt: The 12-Day Chase for Lincoln's Killer". Serial opowiada o poszukiwaniach Johna Wilkesa Bootha (Anthony Boyle) przez sekretaeza wojny Edwina Stantona (Tobias Menzies) po zabójstwie Abrahama Lincolna (znany z "Nocnej mszy" Hamish Linklater).

Jestem po dwóch odcinkach i to dosyć solidna produkcja, pozbawiona zbytniego patosu charakterystycznego dla niektórych amerykańskich produkcji historycznych. Scenografia i kostiumy pierwszorzędnę, co do historii też jest ciekawa. Ostrzegam jednak, że jest w gruncie rzeczy bardzo przyziemna - facet musi uciekać a drugi stara się go złapać. Anthony Boyle, który gra (i przypomina) Bootha jest całkiem dobry, polubiłem tego aktora po jego roli w "Masters of the Air". Tobias Menzies też całkiem ok, niemniej nie da się ukryć, że nie przypomina on on za grosz prawdziwego Stantona, chociażby z tego prostego powodu, że nie ma brody:

[Obrazek: Elinor-Graphic-1b4a903-e1710951876182.jp...ze=619,413]

Z bliżej nieznanych mi powodów w serialu gra też Patton Oswalt jako Lafayette C. Baker, dochodzeniowiec i szpieg armii Unii, co jest według mnie miscastem.


Niemniej jeśli ktoś jest zainteresowany okresem wojnysecesyjnej to mogę szczerze polecić ten serial. 


BTW czołówkę ma całkiem zacną:



Odpowiedz
#2
Wczoraj obejrzałem do końca ten siedmioodcinkową miniserię i całość wypada całkiem ok. Niemniej trudno mi uznać ją za coś wybitnego, póki co to "Manhunt" to w mojej ocenie serial średni z paroma dobrymi momentami i całkiem dobrą gra aktorską Menziesa i Boyle'a. Jeśli ktoś jest zainteresowany wojną secesyjną to zdecydowanie polecam, bo pozwala spojrzeć na ten konflikt z innej perspektywy.

Przedstawianie jednak tego serialu jako thrillera politycznego to zdecydowania przesada, to nie "JFK" Stone'a którego oglądało się na krawędzi fotela w scenach ekspozycji. Tutaj mamy do czynienia raczej z dramatem historycznym, który stara się być również komentarzem do współczesności, co jednak ważne nie czyni tego aż w tak nachalny sposób. Booth jest przedstawiony jako skrajny egoista, niepewny swej wartości, który próbuje ją udowodnić w najbardziej skrajny sposób - dokonując zamachu na szanowaną figurę publiczną. Boyle dobrze wykreował swoją postać, z jednej strony nawet można jej współczuć, ale nigdy nie da się zapomnieć do czego Booth był zdolny.

Co wzbudziło moje zdziwienie to to, że jakkolwiek główna fabuła odcinków od 1 do 6 trwa zaledwie 12 dni to postacie skaczą między Waszyngtonem, Nowym Jorkiem. Richmond i Montrealem w sposób przypominający niesławną teleportację z ostatnich sezonów "Gry o tron". Zasadniczo tylko Booth i jego przydupas David Herold poruszają się w realistycznym tempie kierując się do Richmond (po co jednak tam uciekają skoro Richmond zostało zajęte wojska Unii jeszcze przed zabójstwem Lincolna? - serial ma sporo tego rodzaju "skrótów" fabularnych).

Co do reszty to zdjęcia i kostiumy bardzo dobre, widać, że komuś się po prostu chciało, kuleję jednak zakończenie, które początkowo zdawało się obiecywać znacznie więcej, a casting Pattona Oswalta był totalna pomyłka.

Moja ocena 6/10 do 7/10.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  






Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Zdjęcie Shogun (1980 & 2024) Martinipl 133 12,035 5 godzin(y) temu
Ostatni post: Bibliomisiek
  For All Mankind (Apple, 2019) Pelivaron 82 12,094 19-04-2024, 12:16
Ostatni post: raven.second
  Masters of the Air (2024) Apple TV+ Scheckley 60 4,571 17-03-2024, 15:07
Ostatni post: Scheckley
  Losing Alice (Hot 3/Apple TV+) michax 0 1,184 28-02-2021, 04:01
Ostatni post: michax
  Manhunt: Unabomber (2017) slepy51 24 5,711 26-01-2020, 17:07
Ostatni post: Mental



Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości